zjentek

Kdo mi prosím provede rozbor definice slova sférický?

„Část kulové plochy omezené oblouky tří největších kružnic.“

Na to už jaksi nemám mozkové kapacity, taky jsem k obědu snědl nějaký špatný jídlo, bylo částečně z živočicha. Haré Krišna 🙏

Aevul, díky. Ač nerad, musím přiznat, že sám bych to nevysvětlil lépe. Dostal jsem přesně to, na co otázka zaměřovala a tak, jak byla zaměřena. Super. Tomato výkladu totiž rozumím i já, zjentek. Ještě bych se zeptal PROČ, abych ho mohl také pochopit, ale… TVL!!! No teď mně to docvaklo! Oblouky třech největších kružnic řežou/omezují kouli na šest částí, NO JASAN! Hm, takže pokud zapojím své hlubší mozkové závity tak bohužel budu muset tvrdit, že definice slova sférický je pěkně naprd bo nijak nevymezuje, kudy mají oblouky největších kružnic procházet, v jakých bodech se protínat a už vůbec tedy nedefinuje, že je nutné, aby následné kružnice procházely vždy středem každého kružnicí vzniklého dílu. Anebo jsem debil, vyber si. Ale budiž… Abych měl tedy jistotu, že jsem samotnou definici slova sférický pochopil správně, zeptám se pro kontrolu touto otázkou: SFÉRICKÉ kino si tedy představím jako kino, které promítá ZÁSADNĚ na jednu osminu koule, správně? (Podle téhle definice to ve sférickém kině NEMŮŽE vypadat jinak, děkuju.)

Nejlepší odpověď
aevul

Představ si zeměkouli. Rozřízneš ji na rovníku na dvě poloviny. Jižní polokouli zahodíš. Severní polokouli rozřízneš na dvě poloviny tak, aby řez procházel nultým poledníkem a zemskou osou. Získáš tak dvě čtvrtiny zeměkoule. Jednu zahodíš. Tu druhou dál rozřízneš tak, aby byl řez opět procházel zemskou osou a byl kolmý na předchozí řez. Ze vzniklých dvou osmin jednu zahodíš.

Zemský povrch na tom, co ti zbyde, je část kulové plochy omezené oblouky tří největších kružnic.

Doplňuji:
Ad největší kružnice – představ si míč. Polož ho na rovnou podložku. A teď ho krájej shora dolů kolmo na podložku. Postupuj od levého okraje míče k pravému. Když se podíváš na řez, nejdřív máš malou kružnici, ta se postupně zvětšuje, až dojdeš k největší kružnici. A pak se zase začne zmenšovat. Takže i ta největší kružnice dává smysl a když si to člověk představí, dojde mu, že jinde být nemůže (bavíme se pořád o kulovém tělese) a není teda potřeba ji víc specifikovat.

Ad sférické kino, neumím odpovědět, gtřeba někdo jiný.

Další odpovědi
cochee

„Sférický“ má dle mého skromného názoru dobře Dochy, ostatní jste googlili a jako první na vás vybafla definice „sférický“ z ABC.CZ o ploše vyříznuté z povrchu koule třemi řezy – to mají podle mě úplnitě blbě. Tohleto se nazývá sférický trojúhelník. Kdybyste googlili dál, tak 95% všech vygůglenin dále se týká sférických kontaktních čoček – viděli jste někdy kontaktní čočku? Připadá vám, že má tvar (sférického) trojúhelníku?

Dochy

Co je myšleno těmi kružnicemi vysvětlili kolegové, ale i podle mně v Tvojí definici jsou ty kružnice nadbytečné. Sférické je cokoli mající kulový tvar/povrch. Klidně i polární čepička omezená kupř. pouze 85. rovnoběžkou. Jestli tohle nepochází z nějakého pochybného překladu, který v původním znění měl znamenat, že ta sférickost znamená, že povrch v kterémkoli místě je zakřiven podle kružnic, které mají společný střed…

aevul

Já děkuju za Otázku. Je tu jedna z mála, kde se člověk neptá jen proto, aby se na něco zeptal. A když mi lehké googlení ukázalo, že najít vysvětlení není úplně triviální, taková otázka si zaslouží slušnou odpověď.

aevul

Ještě maličkost: ty kružnice můžou být přesně svisle, přesně vodorovně, takhle šikmo nebo takhle šikmo, ale jejich středy budou vždycky ve středu koule.

zjentek

No tak jistě, takto tu kouli můžeme nakrájet na milimetrové plátky. Jenže definice slova sférický (opomeňme význam astromomie coby zabývající se určováním poloh vesmírných těles) ve smyslu „část kulové plochy omezené oblouky tří největších kružnic“, tedy má vyjadřovat jednu osminu koule. Čili vyjádřený jednou osminou koule = sférický (dle definice významu). Promiň, možná jsem fakt debil, ale já když do tý koule říznu tím posledním, tedy třetím kruhovým řezem, abych „obřízl tu NEJVĚTŠÍ kružnici“, tak se při řezu vůbec nemusím řídit tak, aby můj řez procházel zrovna středem toho jednoho ze čtyř dílů koule. Tedy v konečném důsledku vytvořím z koule šest dílů, ale nebudou nutně dva větší a čtyři menší, přičemž ty čtyři stejného objemu. A tady té definici přesně nerozumím, protože vlastně neříká, že sférický = poměrově vyjádřený přesnou osminou koule. Takže to taky může být jen taková nudle koule, jak říkám, takový milimetrový srpek. Já ti nevím… Původně jsem měl v plánu zjistit, jestli sférické kino znamená, že projekce je zde promítána na podílově vždy přesnou jednu osminu koule, nebo to může být právě i taková nějaká „nudle o ničem“, když se řekne sférické kino. Z týhle definice snad sám vidíš, že není jasné, jaký díl koule vyjadřuje „sférické“.

aevul

„se při řezu vůbec nemusím řídit tak, aby můj řez procházel zrovna středem toho jednoho ze čtyř dílů koule.“ – přesně tak. Jedinou podmínkou je, že střed kružnice musí procházet středem koule. Takže ano, ty čtyři díly vůbec nemusí být stejné a opravdu jeden díl může být obrovský a jeden jen nudle.

zjentek

Hm…Takže pak i sférické kino může být pěkná nudle celkem o ničem- tedy konkrétně to „plátno“. Chjo… Musím se tedy poptat na rozměry promítací plochy. Ale díky za pomoc. S pochopením. Toho si cením.