Corrie

Kdo jsi, věříš-li v Boha, ale nevěříš Bibli?

Zdravím. Předem bych ráda poprosila, pokud můžete, odpovídejte přátelsky, s dávkou empatie.

Spíš než jasnou odpověď hledám místo k diskuzi. Místo, kde najdu porozumění a ochotu naslouchat. Nenašla jsem lepší web.

Vyrůstala jsem v baptistické rodině. Vždycky jsem věřila v Boha, ale nikdy se nesmířila s tím, jak ho popisuje Bible.
Pro mě je Bůh bezpodmínečná láska. Z Bible ho vnímám jako narcistického podmanitele.
Nevěřím ničemu, co je v Bibli a vnímám ji jako nástroj k manipulaci. Hlavně moc nepřemýšlet, být poslušný, bát se Boha. Přijmout, že jsem jen lidský červ, hříchem prolezlý. Že jediná cesta k věčnému životu je skrze Krista.. Nebo bude peklo. Tak vnímám poselství Bible.

Na jednu stranu jsem od malička rebel, ale touha někam patřit je stále ve mně. Proto pátrám po nějaké malé komfortní škatulce, kde by mi bylo dobře s lidmi, kteří mají na život podobný názor :)

Máte to někdo podobně? Jak se vnímáte? Máte svou škatulku?

Nejlepší odpověď
annas

Víra v Boha je subjektivní pocit. Je to něco, co člověk, který věří, cítí uvnitř .Může jít i o výraz lásky, touhy, vnitřní duchovno.

Říká se, že pravá křesťanská víra je v někoho, nikoliv v něco. Víra přináší naději, ale i lásku. Věřím, že je něco mezi nebem a zemí …

Mám, pocit, že sv. Augustin prohlásil: Věřím, tedy jsem. Platí tato slova? Je k myšlení třeba i víra?

Podobná otázka zde byla několikrát. I lidé, kteří přímo v Boha nevěří, se k němu obracejí v době, když mají problémy.

Uvědomte si, že v Bibli je Bůh jako stvořitel, pohled na něho může být teistický či deistický, panteistický atd. Pokud věřící člověk není fanatik, může si vybrat to, co mu vyhovuje, nikoliv naopak.

Nejen Písma svatého, ale každé ideologie se dá zneužít, třeba vytržením z kontextu. Opět jde o subjektivní pohled.

Bibli, především Starý zákon, beru jako doklad starověké orientální literatury,. Nenapsal jej jeden člověk, takže jde o dílo několika jedinců, jak si představovali vznik světa.

Myslím, že nejde o spolehlivost, ale zobrazení faktů z určité oblasti tak, jak je Hebrejci ctili a zachytili. Vyjadřuje způsob jejich myšlení, tedy víru, že Boží slovo je pravdivé.

Dá se brát stejně jako pohádky. I z nich plyne poučení, stejně jako různá přísloví a moudrosti z Bible.

Máte-li zájem.

Slova svého otce uvádí jeden z autorů. Louis Pauwels
Zaujal mě jeden citát, který je v předmluvě ke knize Jitro kouzelníků.

"Nesmíme moc počítat s Bohem. Ale možná, že Bůh počítá s námi“

https://docpla­yer.cz/5258103-Jitro-kouzelniku-jacques-bergier-louis-pauwels-uvod-do-fantastickeho-realismu-obsah-p-r-edmluva.html

Další odpovědi
quentos

Já jsem se ztotožnil s Bohem takovým, jakého nám představují „Hovory s Bohem“ N. D. Walsche. Boha se netřeba bát, protože Bůh je bezpodmínečná lás­ka.

Drap

myslím, že máš popletené stránky. Zde neni diskuzní forum

anonym

Bůh je supermocná bytost, kterou zajímá, jestli ji nějaký druhořadý živočich velebí. Ještě lépe, údajně stvořil druhořadého živočicha, aby jej velebil a plazil se mu u nohou. Celým posláním člověka je mít na hovno život a lezením do zadku si udělat místo v ráji. A hlavně – církev si může kdykoli celou víru otočit na ruby, jak se jen zlíbí – pokaždé to bude ten nejsprávnější výklad. Vraždi nevěřící, tím neporušíš přikázání nezabiješ! Ty hajzle – zabíjíš ostatní – rasisto! Odpustky si klidně kup – můžeš být zkažený jak je potřeba … A ještě lepší část – mám ta hovada poslouchat za to, že nám vybili předky a podrobili si nás … Keltové a bohémové si tu v poklidu slavili pohanské svátky, nevyprovokovali žádný boj a když jim začali vypalovat vesnice, stáhli se do lesů a zpívali prosby o mír. Všude psali a zpívali o životu beze zbraní a míru. Křesťan přijde, pobije je a káže mi, abych nezabíjel??? Můj postoj ke křesťanství nemůže být negativnější. Nenávidím papeže a všechny za to, co udělali mým mírumilovným předkům … Křesťanství je vykresluje jako hovada, co podřezávají nevinné na potkání. Realita? „Magie“ bylo jen uctívání bůžků, oslavy života a radost z toho, být na Zemi. Každý den poslouchám jejich písně a nesnáším Čechy, že se nechtějí vrátit k našim původním zvykům. Nejsme sasové, nejsme skandinávci, nejsme … Jsme bohémové – máme tu žít podle svého … Naši předci byli inteligentní, mírumilovní, talentovaní a na svou dobu vyvinutí. Prosté občany převálcovala cizí armáda a vnutila jim boha. A nyní mi nějaké kněžské hovado káže, jak mám žít? Jak je někdo může poslouchat? Naši předci zpívali o budoucnosti, těšili se na nové technologie, …

Gonfaloniér

Tak náboženská víra je věc každého. Nemusí se to týkat jen výběru náboženství, ale i taky čemu všemu v tom náboženství věříme a jak si to sami vykládáme. Zkrátka to v co člověk věří, je jeho náboženství a je to jen jeho věc a volba.
Spousta křesťanů nevěří tomu, co je v Bibli, někteří „jen“ věří v Boha, ale neberou mytologické příběhy v potaz ani výklady Boha.
Platí to tak v každém náboženství. Víceméně každé náboženství má svou mytologií – něco v tom náboženství, čemu většina nevěří (nějaké příběhy atd). A taky má několik odvětví – podle různých vyznavačů. Určitá skupina může věřit tomu, jiná onomu, i když je to stále totéž náboženství. Nikdy není zcela jednotné a nikdo nevěří všemu a tomu stejnému, co někdo jiný.

Nutno říci, že nic nejsou fakta (i když to tak někteří dogmatičtí fanatici z různých náboženství můžou hlásat). Vždy je to jen věc víry. O tom to je.
(Já křesťan nejsem, ale úctu chovám ke všem náboženstvím a raději mám ty, kteří v něco věří, než ty, kteří nevěří vůbec v nic).

To vč co věříš ty, podle mě věří většina křesťanů.
Buď sama sebou. Nechtěj někam patřit, jen abys zapadla. Neměň kvůli tomu svá přesvědčení. Tím budeš zapírat sama sebe.

aliendrone

Také nevěřím Bibli ohledně Božího poselství (jako historický pramen ale není k zahození, o tom žádná).

Faktem je, že se mi coby (kdysi) zuřivému ateistovi NEPODAŘILo najít dobrou argumentaci k popření Boží existence. (a SNAŽIL jsem se HODNĚ)

Jestli existuje Bůh nevím, ale v případě že ano, naprosto se s tebou ztotožňuji ohledně nedůvěryhodnosti Bible. Je plná rozporů, nicneříkajících obecností a jakožto návod k ůlepšímu bytí" nestojí opravdu ani za zlámanou grešli. Můj osobní názor je, že Bůh nechce abychom v něj věřili, nýbrž ho HLEDALI.

Celkom blízcí jsou mi dávní gnostici (jakkoliv s v mnohém s nimi rozcházím), podle mne měli k Bohu mnohem blíže, než dnešní církve. Hele, každý jsme jiný a podle toho musíme hledat svoji VLASTNÍ, jedinečnou cestu k Bohu. Univerzální návod jak Boha hledat přirozeně NEEXISTUJE, stejně jako neexistuje „univerzální pravda“ apod. blbosti, které sice hezky zní, ale to je asi tak všechno, co od nich lze očekávat. :)

Kelt

Matka je nebo byla věřící, chodila do kostela. V rodině se lidé modlili při jídle a připadalo mi to divné. Občas jsem šel do kostela. Když mi zemřel soused a kamarád na následky černobylské havárie, oslovil mne další a já se pak nechal pokřtít. Mám dokonce Bibli a je to zajímavá četba, dokonce někteří upravili pár částí knižně. Jsem pro, že by lidé měli znát Bibli, kdo byl Noe, Mojžíš, Ježíš a další. Ale více jsem se sblížil s náboženství Keltů, které prosazovali jejich náboženští představitelé – druidové. Neničit přírodu, nezabíjet. Jistě, prováděli rituální obřady, ale kdo má čisté ruce? Nepochybuji v existenci Boha a věřím v sílu modlitby, ovšem nemusím kvůli tomu chodit do kostela v určenou dobu a odříkávat to tam. A někdo to tady říkal a já mám stejný pocit, že jsou podle Bible, Koránu a jiných pravidel členěni lidé do množiny věřících – dobří a nevěřících – špatní. Nikdo mne nemůže donutit, abych věřil a přijal vše, co je v Bibli, všechny názory . Stejně tak mne nikdo nedonutí, abych měl rád všechny lidi a všechna jídla. Chci se lišit od ostatních aspon v něčem. (nejde mi psát háček – omlouvám se – divné)

Roman71

Píšete: „Pro mě je Bůh bezpodmínečná láska“, takto ho vnímám i já, ale jisté a naprosto pochopitelné podmínky tu platí už od stvoření.
Že byla Bible zneužita k manipulaci a zastrašování lidí, je velmi smutná a pravdivá historie, viz takzvaná „nauka o pekle“, která ale z Bible nepochází.

Jak by mohl mít milující Bůh potěšení z lidkého utpení?

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Dochy

Matesax: Pokud se nemýlím, tak křesťamné se dostali na naše území relativně nenásilně. To krveprolití podle mně máš trochu zmatené…
Podle wiki:
cca 500 př.n.l. – Keltové, kmen Bójů (po nich země Boiohaemum)
50 př. n.l. – germáni
6 st. n. l – příchod Slovanů
někde od poloviny 9.st pronikání křesťanství
kde jsou ti křesťané vraždící Bohémy?

anonym

"Just war theory is a doctrine of military ethics of Roman philosophical and Catholic origin[32][33] studied by moral theologians, ethicists, and international policy makers, that holds that a conflict can and ought to meet the criteria of philosophical, religious or political justice, provided it follows certain conditions.

The concept of justification for war under certain conditions goes back at least to Roman and Greek thinkers such as Cicero and Plato.[3] However its importance is connected to Christian medieval theory beginning from Augustine of Hippo and Thomas Aquinas.[34] According to Jared Diamond, Augustine of Hippo played a critical role in delineating Christian thinking about what constitutes a just war, and about how to reconcile Christian teachings of peace with the need for war in certain situations.[35] Partly inspired by Cicero's writings, Augustine held that war could be justified in order to preserve the state, rectify wrongs by neighboring nations, and expand the state if a tyrant will lose power in doing so.[6]"

Píše o tom starý zákon, píše se o tom po celém světě. Křesťanství nikdy nepřicházelo mírem. Vždy přicházelo válkou. Své může vyprávět i jen Japonsko.

Dochy

Promiň, ale nenašel jsem v tom tvém zkopírovaném pojednání žádný odkaz na působení křesťanů v České kotlině…

Corrie

Matesaxi, děkuji ti za tvůj názor. Cítím tvou bolest a rozhořčení nad počínáním křesťanů v minulosti. Je to jeden z mnoha důvodů, proč odmítám křesťanskou víru. Křesťanství je násilí. Ale věřím, že Bůh v tom nehraje žádnou roli. Bibli vnímám jako nástroj člověka. Naštěstí ty hrozné časy jsou již minulostí a dnes máme povětšinou svobodu.

Corrie

aliendrone, děkuji ti za tvou odpověď! Určitě nehledám univerzální způsob a už vůbec ne pravdu :) Jen mě velice zraňuje názor skutečného křesťana, zvlášť když ho mám v rodině.. Je to velmi citlivé téma a já toužím nezůstat ve svém „táboře“ úplně sama.

aliendrone

Corrie>>> Není důvod k nějakému „zraňování“. Bůh je BŮH, tedy entita mimo veškeré katalogizace, třídy či hranice. Pokusy všech náboženství ho „zaškatulkovat“ a v konečném důsledku si ho „přivlastnit“ (jen ten MŮJ je pravý, ostatní jsou modloslužebníci) jsou tragikomické. Opravdu si křesťané (katolíci) myslí, že vousatý páprda na stropě Sixtinské kaple má něco společného s BOHEM? LOL! ;) :)

Muslimové a židé mají také svého „správného boha“ a smějí se křesťanům PO ZÁSLUZE, protože tak schizofrenní nauku, kdy "syn je sám sobě otcem a s tím třetím (duchem svatým) jsou dohromady JEDEN – to už chce řádně vymytou plechovku na krku.

Náboženství je o VÍŘE, to je jeho základní funkce (objekty víry jsou různé, jakkoliv se VŽDY nazývají „bůh“). Nikde není stanoveno (s vyjímkou NÁBOŽENSKÝCH VĚROUK, kde to zcela logicky vyplývá z jejich principu) , že v Boha (pokud existuje) musíš „věřit“. NEMUSÍŠ! A dokonce i když v něj nevěříš či nevíš, jestli existuje, MŮŽEŠ o něm PŘEMÝŠLET, popřípadě ho i HLEDAT.

Ty v Boha VĚŘÍŠ (jakkoliv biblickému podání nikoliv) a tím se limituješ jednak v jeho poznávání, druhak hledání cesty k Němu. Ani jedno ti „není potřebné“, protože ty už „víš, že JE“. Nemohu spolehlivě vyvrátit, že tvůj přístup je mylný, prostě proto, že jsem přesvědčen (jak jsem psal v odpovědi) a z logiky to vyplývá, že „cest k Bohu“ je nekonečné množství a pro každého je cesta JINÁ. Nicméně se domnívám, že VÍRA je mnohem pravděpodobněji cestou k bůžku, nikoliv k Bohu. A jestli se pletu a víra takovou cestou JE, jsem přesvědčen, že je to cesta MNOHEM delší a neefektivní.

Tvůj „problém“, kdy na jedné straně tě „velice zraňuje názor skutečného křesťana, zvlášť když ho mám v rodině“ a zároveň „toužím nezůstat ve svém táboře úplně sama“ je právě DŮSLEDKEM víry (a jejích jakkoliv definovaných pravidel/omezení). Mezi Bohem a tebou NEJSOU žádné překážky, není ani potřeba nějakého „zprostředkovatele“ (např. kněze). Z logiky věci (Boží entity) přece vyplývá, že máš „přímou linku“ k Němu a všechno ostatní, čím si cestu/přístup zobtížníš či přímo znemožníš je jen tvá OSOBNÍ volba. :)

Pakliže OPRAVDU „akceptuješ Boha“, NEMŮŽE tě žádná věrouka zrańovat. To už je právě faktor VÍRY (konkrétního náboženství), které zrańuje. A víme, že navzdory tomu co hlásají často činí OPAK – viz křížové výpravy, džihád apod.
Nebo jinak – pokud „jsi s Bohem, tak NEMŮŽEŠ být sama“. ;) :)

Corrie

Děkuji, napsala jsem ti zprávu.

Corrie

Gonfaloniére, děkuji ti za tvou odpověď.

Píšeš, že to, v co věřím, v to věří většina křesťanů.. Obávám se, že ale ne skutečných. Skutečný křesťan věří, že k Bohu se dostaneš jen pokud přijmeš Krista jako svého spasitele. Všichni ostatní jsou zatraceni. A to i ti, kteří konají celý život jen dobro a k Bohu chovají úctu.

Nechci někam patřit jen abych zapadla, to opravdu ne. Celý život se snažím být sama sebou, ale jak stárnu, zjišťuju, že potřebuji někam patřit, aby byla uspokojena moje základní potřeba. Nemusím se s těmi lidmi stýkat, stačí mi vědomí, že tu jsou :)

Ještě jednou děkuji za tvůj čas.

Corrie

Drape, vidím, že o diskuzi vážně nestojíš, nelze tě ani kontaktovat zprávou, což mi přijde škoda. Chtěla jsem ti jen odepsat, že opravdu nemám popletené stránky. Psala jsem, že lepší jsem nenašla, proto píšu sem. Pokud víš o kvalitním diskuzním fóru, kde se mi dostane odpovědi, budu vděčná za tip.