jirka F

Kdo je to vlastně somrák?

Našel jsem akorát Somráka z BH.

Nejlepší odpověď
marci1

Spíše kdysi:
Somrák-označení pro příslušníka sociální skupiny mladých lidí vyznávajících alternativní kulturu, dlouhé vlasy a vůbec kulturu hippies, tedy zahálčivý, nenákladný životní styl (pivko, hospoda, čundr, holky…)
https://www.ces­katelevize.cz/po­rady/102449234­35-obcansky-prukaz/20951212­080/10994-slovnik-dobovych-vyrazu/

Spíše nyní:
Somrák

1. žebrák, bezdomovec
https://cesti­na20.cz/slovnik/som­rak/
🙂

Další odpovědi
annas

Jirko, napoví archiv., dovíte se, jak vzniklo slovo somrovat, od něhož je podst. jméno odvozenéí.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-vzniklo-slovo-somrovat-ma-to-neco-spolecneho-se-slovem-sommer-leto

Co uvádí SNČ

  1. V současnosti. Člověk žijící ze zbytku jídel,, z toho, co najce vpopelnici, pobuda,, žebrák, tulák atd. Již v roce 1926 uvádí Ripl jako lidé b ezb ytu.
  2. V minulém režimu jeden z typů mládeže, protiklad veksláka. Nosil obnošené oblečení, vytahaná trička, svetry, připomínal hippies, hippies, dále roztrhané džíny, přes ramen pletené žebradlo (tašku) , kabát vojenského stylu, , často dlouhé vlasy. Somráci často poslouchali folk, opovrhovali tzv. středním proudem,

seraphico

Jednoduše žebrák.

Pepa25

Ten, co somruje.
Dotaz na význam a možný původ tohoto slovesa tu už: byl https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-vzniklo-slovo-somrovat-ma-to-neco-spolecneho-se-slovem-sommer-leto

Řidič Roman

Somrak je chudý člověk který nic nemá,o všechno přišel a somrá od lidí peníze,aby měl pro sebe.

Ale pouze jsi to myslím,že to je takový člověk,nejsem si na 100% jistý

Rokio

vágus, obejda

led

Somrák = prosebník, ktorý neodbytne prosí, žobre, žiada nenásilnou cestou.
Nemusí to byť vždy ten otrhanec s natiahnutou rukou, alebo čiapkou na zemi prosiaci o milodar.
Práve naopak, somrák, neodbytný žiadateľ o vašu pozornosť, môže byť aj kandidát na funkciu, neodbytne somrujúci v médiách, na bilboardoch o váš hlas vo voľbách so sľubom prosperity (vašej alebo jeho?).

V češtine je k somrovaniu ešte jeden krásny variant „loudí“
dítě nadále loudí sladkosti i když má ústa plná čokolády.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.