Jahoda

Kdo je Jelena Přemoudrá?

Prosím, vysvětlete. Netuším.
Děkuji.

Nejlepší odpověď
Adlim

Cestou potkal Ivan starou babičku, která mu poradila kudy vede cesta k jezeru. Tam prý přiletí dvanáct holubic – dvanáct pannen, které shodí křídla a peří a půjdou se koupat. Všechny mají křídla strakatá, jen jedna bílá a ty musí vzít. Stalo se jak babička předpověděla. Všechny panny zmizely a jen jedna hledala svá křídla a to byla právě Jelena Přemoudrá, nejmladší dcera vodního cara. Tu vystoupil Ivan ze své skrýše a v rukou měl bílá křídla.

Zdroj: http://www.ste­reokotoucky.cz/me­opta/details_cz/16748_c­z.html

Další odpovědi
Miroslavst

Jelena Přemoudrá – hrdinka ruských pohádek.

Jelena (rusky Еле́на; starořecky Ἑλένη) – je ženské jméno. Pravděpodobně pochází ze slova s významem «pochodeň, oheň, světlo, záře, světlá, třpytivá, blýskavá, jásavá, třpytící se, sluneční, měsíční, ohnivá, vyvolená atd.». Podle jiného výkladu v překladu znamená «Řekyně» (Hellena).

Odvozené podoby: Lena (Лена), Lenočka (Леночка), Lenčik (Ленчик), Lenček (Ленчек), Lenon (Ленон), Lenyč (Леныч (разг.), Lenok (Ленок), Lenuša (Ленуша), Lenusja (Ленуся), Elenka (Еленка), Elenočka (Еленочка), Elenuška (Еленушка), Elenja (Еленя), Něnka (Ненка), Elja (Еля), Ela (Ела), Lesja (Леся – местн.), Nelja (Неля), Aljona (Алёна), Aljonuška (Алёнушка).

Od jména Jelena je odvozeno jméno Aljona Alena (rus. Алёна)

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Je­lena