Pepa25

Kdo je autor básně o „kulce, která netrefila“?

Z recitační soutěže z 80. let si pamatuji slova básně oslavující Rudou armádu: „Jsem kulka, která netrefila – zachránila jsem matce syna – zachránila jsem člověka – ať se mě nikdo neleká.“ atd. Přesný název básně nevím, kvalita mi přijde slabá, ale nemáte někdo možnost najít, kdo to mohl napsat?

Nejlepší odpověď
Zmešky

Já vím. Je to Karel Kapoun. A jmenuje se to „báseň o rezivé kulce“ Recituji to ve škole. 😉

Další odpovědi
stano56

Tu báseň jsem znal už kolem roku 1972. Autora si nepamatuji. Název básně je zřejmě „Kulka“. Pomohly by úryvky, na které si vzpomenu? „Ve druhé světové válce, tolik jich padlo, a já zde stojím! O mrtvých říká se krátce: "Zde padl kdysi neznámý vojín!“ A jak tak víčkem namítám, zahlédnu kulku – ano tam! A kulka ze starého zdiva, promlouvá ke mně jako živá: „Jsem kulka, která netrefila! Zachránila jsem matce syna! Zachránila jsem člověka! Ať se mne nikdo neleká! Na koni jel a jak byl hezký, opálený a vlasatý! Škrtla jsem mu jen o šaty. Však jeho kůň – ach, hoch musel pěšky! Ještě v běhu se ohlížel, jak jeho koník líže zem. Byla to tenkrát krutá válka. Já nejsem kulka ledajaká! Já uhnula jsem schválně! Snad. Když měl ho kdosi k smrti rád!“ Tolik tedy má paměť po 45 ti letech od recitace. Možná je to přesně a správně, možná něco chybí. Nejsem schopen s jistotou tvrdit, zda mně něco nevypadlo za ta léta z hlavy… Sám jsem tuto báseň hladal na internetu včetně autora a nenašel. Ale jsem rád, že nehledám sám! Ozvěte se, prosím, ještě!

Luci66

Karel Kapoun
Doplňuji:
stano56: Také hledám text. Recitovala jsem to na základní škole před 35 lety. Myslím, že je tam: „Zachránila jsem ho schválně…“ Ale jistá si nejsem.

Games For Me

This is Very very nice article. Everyone should read. Thanks for sharing. Don't miss WORLD'S BEST <b><a href=„https:/­/youtu.be/qnKnXnC2­vx8“ title=„GAMES“>GA­MES</a></b>

PoseidonSeo

you have very insightful, witty and lovely shares, wish you always good luck and happiness, [URL=https://ru­naway3d.com/]run 3[/URL]

annas

Neznám. Jen mě napadlo jedno jméno. Karel Kapoun psal básně o 2. světové válce. Jedna se jmenuje : Báseň o rezivé kulce (Ve druhé světové válce). Ale slova jsem nenašla.