annas

Kde vznikly arabské číslice a od kdy se používají v evropských zemích?

V které oblasti ještě najdeme římské číslice?

Nejlepší odpověď
hanulka11

Tento systém tvoří dvě složky: Jednak samotné používání desítkové soustavy, poziční číselné soustavy o základu deset, jednak konkrétní znaky, které se pro reprezentaci číslic používají. V latince jsou těmito znaky číslice 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9.

Tento systém má původ v Indii v období mezi 400 př. n. l. a 400 n. l. Do Evropy se dostal díky arabským matematikům a astronomům (mimo jiné díky knize od Al-Chorezmího), od čeho pochází dnešní označení; o jejich rozšíření se zde zasloužil Fibonacci, který je propagoval ve své knize Liber abaci z roku 1202. Evropský tvar číslic se postupně vyvíjel až do dnešní podoby. V arabském světě se ale pro číslice používají odlišné znaky

např. …na pražském orloji vidíme římské číslice

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/A­rabsk%C3%A9_%C4­%8D%C3%ADslice

Další odpovědi
vagra

Arabské číslice se v Evropě prosazovaly poměrně pomalu.V první řadě sehrál roli odpor některých církevních institucí.
Na arabské číslice bylo pohlíženo jako na techniku muslimů či židů, jejich použití bylo přirovnáváno až k černé magii.Od 12. století začaly arabské číslice postupně prosazovaly jak na univerzitách, tak i v obchodní sféře. I zde ale došlo k nejednomu kroku zpět – tak například v roce 1299 bylo ve Florencii zakázáno používat tyto číslice v obchodních smlouvách i v účetnictví. Příčina zákazu tentokrát nebyla náboženská – dosud neustálený způsob zápisu arabských číslic totiž sváděl k podvodům (připsáním jedné nuly na konec se v pozičním systému dalo také snadněji dodatečně měnit zápisy než u římských znaků).
Významnou roli pro přijetí arabských číslic sehrál také papír.

Zdroj: zkráceno z-http://science­world.cz/histo­rie/jak-se-v-evrope-prosadily-arabske-cislice-1933