Leirya

Kdy vznikla číslice 0?

Nejlepší odpověď
annas

Odpověď je možnéí nalézt v archivu. Hodně informací, různé zajímavosti. Můžete si porovnat.

1. http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/uvazovali-jste-nekdy-nad-tim-proc-1-1-2-2-1-3-atd-cim-je-vyjimecna-v-tomto-smeru-nula

Odpověď mosoje
Nula byla v historických dobách odmítána. Na druhé straně je známo že Mayové s nulou počítali !!
Zde je jeden odkaz na historii používání nuly :
http://www.mat­h.muni.cz/~xsus­tkov/nula.pdf

2. http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdo-a-kde-zavedl-symbol-pro-cislo-nula

3. První pokusy o zaznamenání nuly se objevují v matematických zápisech starých Babyloňanů. Fibonacci (vlastním jménem Leonardo z Pisy) byl jedním z nejvýznamnějších propagátorů arabského číselného systému.

http://hn.ihned­.cz/c1-39047570-prokleta-nula

4. Babylonská nula byl oouhý symbol, bez hodnoty, sama o sobě neoznačovla číslo. Vznikl nový znak – dva šikmé klíny.

Indie 5. st. p. n. l. – vliv učení egyptského, babylonského a řeckého
přechod na desítkový systém – znalost a uznání záponých čísle a nuly.

1275 – přijaty v Evropě arabské číslice.
atd.
více v odkazu na prezentaci
Historie nuly
www.math.muni­.cz/~xsustkov/His­torie_nuly.pps

5. Nejasný vznik indické nuly
Poziční desetinná soustava vznikala v Indii zřejmě z řady různých zdrojů. Prvním stupněm byl nejspíš zápis čísla pomocí znaků jednotek a řádů (to ovšem platí třeba i pro matematiku staroegyptskou). V další fázi se začaly znaky označující řády vynechávat. Takový systém ovšem pro svoji úplnost vyžaduje ještě znak pro nulu (který existoval například v babylonské matematice, ale nebyl užíván důsledně).
Zajímavou otázkou je pak vlastní původ nuly. Babyloňané používali buď vynechané místo (mezeru), nebo znak kroužku. Druhý způsob od nich převzali i helénističtí matematici.
Řekové však k poziční soustavě ve starověku nepřešli – Juškevič se domnívá, že jim v jejich „abecedním“ systému bránily hlavně speciální znaky pro čísla 20, 30 apod. (k přechodu na poziční soustavu jsou třeba pouze speciální znaky pro malá čísla až do základu soustavy – to samozřejmě tak úplně nefunguje ani v mluvené češtině, viz třeba speciální znaky pro čísla mezi 11 a 20).
Poziční systém o základu 10 existoval v Indii již v 6. století. V nápisech z let 683 a 686 z Kambodže a Indonésie se již používá nula jako ve formě tečky, tak i kroužku (označováno jako šunja = prázdnota, což byl rovněž dosti základní metafyzický pojem v některých místních nábožensko-filozofických směrech – Arabové každopádně toto slovo převzali v podobě as-sifr, z čehož pak pochází po značném posunutí významu naše „cifra“).
Fakt, že Indové označovali nulu podobně jako helénističtí Řekové (a Babyloňané), by mohl svědčit pro převzetí. Jisté to však není – v této době byl už řecký vliv v Indii dávno za zenitem, i když v minulosti nepochybně existoval (lze potvrdit i v etymologii některých matematických termínů). Doklady o používání nuly z Kambodži a Indonésie svědčí snad naopak o vlivu matematiky čínské (kde ovšem tato koncepce známá nebyla). Původ nuly není tedy v úplnosti jasný; indičtí matematici snad zkombinovali řadu vnějších vlivů a odstranili nedůslednosti dřívějších zápisů čísel. Takové tvrzení je ovšem nutně obecné a poněkud nic neříkající. Zbývá snad ještě dodat, že poziční systém nebyl v Indii jen konstrukcí profesionálních matematiků – už zhruba od 8. století se totiž podle všeho používal i v hovorové řeči

Zdroj: A. P. Juškevič: Dějiny matematiky ve středověku, Academia, Praha, 1977
http://www.zve­davec.org/nazo­ry-2929.htm

Další odpovědi
arygnoc

prvé dochované záznamy používania nuly vedú do roku 525 – použil ju Dionysus Exiguus.
paradoxom je, že vtedajšie rímske číslice nepoznali znak pre nulu, ale miesto toho sa používal popis nullae (=nič).

Koncept nuly, tak ako je to v súčasnosti, má pôvod v Indii a môžeme ho pozorovať u matematika Brahmaguptu v roku 628.

ale:

Číslica nula bola používaná v pozičných číselných systémoch už okolo roku 700 pred Kr. Babylončanmi, ale nikdy sa nepoužívala samostatne.

Civilizácie Olmekov a Mayov používali nulu ako samostatné číslo okolo prvého storočia pred Kr., ale tento zvyk sa nikdy nerozšíril za hranice Mezoameriky.

anonym

Kdy vznikla těžko říct, ale někam do šestém století se datuje počátek jejího používání v matematice – reálná čísla totiž „nulu“ potřebují.
A třeba tady – http://www.mat­h.muni.cz/~xsus­tkov/nula.pdf – si můžeš něco zajímavého počíst.

dnb

Asi ve stejnou dobu jako písmeno O