Avatar uživatele
cappuccino

Kam s ni? Poradite, jak nalozit s timto nalezem?

Pri uklidu chalupy jsem nasla pametni knihu. Na jedne strance je perokresba Souboru Hradeckeho loutkoveho divadla a nekolik podpisu, kde je mimo jine i podpis Mateje Kopeckeho!! Zrejme jsou to clenove souboru Jitrenka, ktery je tam take uveden. Nacetla jsem si neco ve Wikipedii a on skutecne zil ve zdejsim kraji v Miroticich. Jelikoz je to nejznamejsi cesky loutkar, melo by se s nalezem nalozit tak, aby kniha byla zachovana pro dalsi generace. Na koho se stimto nalezem nejlepe obratit? Poradite? Dekuji.

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? Drap, Rokio, Filip84, Savier před 67 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
elkon

Pokud s tím nálezem , nesouvisí minulost tvé rodiny, můžeš se obrátit na nějaké místní muzeum.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Filip84

Pokud má žijící rodinu, potomky, osobně bych se obrátil na ně, oni budou nejlépe vědět, jak s tím naložit.

Pokud ne, vděčni Ti budou v nějakým místním etnografickým museu (to je všude, něco jako místní národopisný museum), případně se můžeš obrátit přímo na Museum loutkařských kultur v Chrudimi.

Osobně se mi to jeví jako nejvhodnější instituce. 😃

P. S. Nález je to, teda, zajímavý! 😎👌

Zdroj: https://www.pup­pets.cz/cs/kon­takt

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Pepa25

Přiznám se, že jsem od přírody skeptik, takže se mi podpis Matěje Kopeckého trochu nezdá, ale samozřejmě je skvělé, že se chcete o historickou památku dobře postarat. Doporučuju kontaktovat to Městské muzeum v Týně nad Vltavou, zvlášť pokud tam mají část expozice loutkám a Matěji Kopeckému a ještě to máte blízko.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Drap

Nejlépe na místní nebo nejbližší muzeum

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
cappuccino

@elkon: Asi budu kontktovat vic mist. Puvodne jsem myslela divadlo v Hradci Kralove, ale ted jsem nasla nejake expozice v Miroticich a muzeum v Tyne nad Vltavou, kde zemrel.

Avatar uživatele
cappuccino

@Filip84: s tim muzeem v Chrudimi to muzu zkusit, ale hledat jeho potomky?
Narodil se v r. 1775!!

Avatar uživatele
Filip84

cappuccino: Tak s ohledem na tu skutečnost, že se k němu, jako předkovi, hrdě hlásil ministr informací a ministr kultury Václav Kopecký (1897 – 1961) a jeho syn, Ivan Kopecký (1925 – 1986) dlouhá léta působil na min.zahraničních věcí a zemřel relativně nedávno, informace o jeho rodině, případně, nebude dohledat až tak těžké, jak by se jevilo a prima vista. Konec konců, skrze Václava Kopeckého vím já, vůbec, o koho jde, protože loutkařská historiografie nepatří poněkud k mému okruhu zájmů. 😅

Ale tak nemusíš je hledat a kontaktovat: kontaktuj museum, když to byl největší loutkař, oni budou vědět, co a jak.

Avatar uživatele
cappuccino

@Pepa25: Je tam podepsano 15 clenu Hradeckeho loutkoveho sboru Jitrenka a on je jednim z nich!! Je tam jejich znak a loutka.
Nemam duvod pochybovat.
Ta pametni kniha je opravdu hodne stara a navic je z mist, kde on pobyval!
A i kdyby to vsechno nesouhlasilo, alespon jsem si o nem neco precetla a udelala si obrazek, jak nasi predkove v 18tem stoleti zili. Jednoduche to opravdu nemeli!
Dekuji vsem za prispevky:-)

Avatar uživatele
Filip84

cappuccino: Ty rozumíš střední češtině? A přečteš psací kurent? 😲😎

Humanistická čeština je tady https://www.ma­nuscriptorium­.com/apps/index­.php?direct=re­cord&envLang=en&pid=rec­1323815836_145#se­arch, o psaném kurentu tady https://www.od­kudjsme.cz/blog/kurz-cteni-starych-pisem-dil-6-cestina/.

Jako s tištěnou humanistickou češtinou a tištěnou frakturou nemám sebemenší problém, s ručně psaným zápisem ze 17. a 18. století už je to, poněkud, horší.

Jasně, Matěj Kopecký začal s loutkařením někdy v roce 1819, takže předpokládám, že kronika bude z budoucích let, pořád je to ale čeština, která je té dnešní vzdálena nahony, a v ručním zápisu.

Ne, jenom jako, že Pepa může mít i pravdu. Ale to neřeš, to posoudí jiní. 😃

Avatar uživatele
cappuccino

@Filip84: Ano, i Pepa muze mit pravdu. Ja nejsem zadny odbornik! Proto to postoupim odbornikum.

Nový příspěvek