cappuccino

Kam s ni? Poradite, jak nalozit s timto nalezem?

Pri uklidu chalupy jsem nasla pametni knihu. Na jedne strance je perokresba Souboru Hradeckeho loutkoveho divadla a nekolik podpisu, kde je mimo jine i podpis Mateje Kopeckeho!! Zrejme jsou to clenove souboru Jitrenka, ktery je tam take uveden. Nacetla jsem si neco ve Wikipedii a on skutecne zil ve zdejsim kraji v Miroticich. Jelikoz je to nejznamejsi cesky loutkar, melo by se s nalezem nalozit tak, aby kniha byla zachovana pro dalsi generace. Na koho se stimto nalezem nejlepe obratit? Poradite? Dekuji.

Odpovědi
elkon

Pokud s tím nálezem , nesouvisí minulost tvé rodiny, můžeš se obrátit na nějaké místní muzeum.

Filip84

Pokud má žijící rodinu, potomky, osobně bych se obrátil na ně, oni budou nejlépe vědět, jak s tím naložit.

Pokud ne, vděčni Ti budou v nějakým místním etnografickým museu (to je všude, něco jako místní národopisný museum), případně se můžeš obrátit přímo na Museum loutkařských kultur v Chrudimi.

Osobně se mi to jeví jako nejvhodnější instituce. 😃

P. S. Nález je to, teda, zajímavý! 😎👌

Zdroj: https://www.pup­pets.cz/cs/kon­takt

Pepa25

Přiznám se, že jsem od přírody skeptik, takže se mi podpis Matěje Kopeckého trochu nezdá, ale samozřejmě je skvělé, že se chcete o historickou památku dobře postarat. Doporučuju kontaktovat to Městské muzeum v Týně nad Vltavou, zvlášť pokud tam mají část expozice loutkám a Matěji Kopeckému a ještě to máte blízko.

Drap

Nejlépe na místní nebo nejbližší muzeum

cappuccino

@elkon: Asi budu kontktovat vic mist. Puvodne jsem myslela divadlo v Hradci Kralove, ale ted jsem nasla nejake expozice v Miroticich a muzeum v Tyne nad Vltavou, kde zemrel.

cappuccino

@Filip84: s tim muzeem v Chrudimi to muzu zkusit, ale hledat jeho potomky?
Narodil se v r. 1775!!

Filip84

cappuccino: Tak s ohledem na tu skutečnost, že se k němu, jako předkovi, hrdě hlásil ministr informací a ministr kultury Václav Kopecký (1897 – 1961) a jeho syn, Ivan Kopecký (1925 – 1986) dlouhá léta působil na min.zahraničních věcí a zemřel relativně nedávno, informace o jeho rodině, případně, nebude dohledat až tak těžké, jak by se jevilo a prima vista. Konec konců, skrze Václava Kopeckého vím já, vůbec, o koho jde, protože loutkařská historiografie nepatří poněkud k mému okruhu zájmů. 😅

Ale tak nemusíš je hledat a kontaktovat: kontaktuj museum, když to byl největší loutkař, oni budou vědět, co a jak.

cappuccino

@Pepa25: Je tam podepsano 15 clenu Hradeckeho loutkoveho sboru Jitrenka a on je jednim z nich!! Je tam jejich znak a loutka.
Nemam duvod pochybovat.
Ta pametni kniha je opravdu hodne stara a navic je z mist, kde on pobyval!
A i kdyby to vsechno nesouhlasilo, alespon jsem si o nem neco precetla a udelala si obrazek, jak nasi predkove v 18tem stoleti zili. Jednoduche to opravdu nemeli!
Dekuji vsem za prispevky:-)

Filip84

cappuccino: Ty rozumíš střední češtině? A přečteš psací kurent? 😲😎

Humanistická čeština je tady https://www.ma­nuscriptorium­.com/apps/index­.php?direct=re­cord&envLang=en&pid=rec­1323815836_145#se­arch, o psaném kurentu tady https://www.od­kudjsme.cz/blog/kurz-cteni-starych-pisem-dil-6-cestina/.

Jako s tištěnou humanistickou češtinou a tištěnou frakturou nemám sebemenší problém, s ručně psaným zápisem ze 17. a 18. století už je to, poněkud, horší.

Jasně, Matěj Kopecký začal s loutkařením někdy v roce 1819, takže předpokládám, že kronika bude z budoucích let, pořád je to ale čeština, která je té dnešní vzdálena nahony, a v ručním zápisu.

Ne, jenom jako, že Pepa může mít i pravdu. Ale to neřeš, to posoudí jiní. 😃

cappuccino

@Filip84: Ano, i Pepa muze mit pravdu. Ja nejsem zadny odbornik! Proto to postoupim odbornikum.