Elk

K čemu slouží v mikrovlnce tzv. papírek vevnitř zboku. Vadí, když chybí nebo je poškozený?

Takže to znamená, že když MV používáme bez této slídy v práci víc než 2 roky a nikomu to nejenom nepřišlo divné, ale navíc nevadí, že škodíme svému zdraví, jídlu i okolí v blízkosti? Je to tedy skutečně horší, nebo srovnatelné s tím, že běžně pracujeme s asbestem? Tři až sedm minut zapnutá MV mi skutečně může způsobit zdravotní nebo jiné potíže? Méli bychom ji tedy SKUTEČNĚ!!! vyhodit? Děkuji všem za názory, které si vážím a respektuji.

Nejlepší odpověď
Hlada

V žádné mikrovlnce jsem žádný „papírek“ neviděl. Je ale možné, že máte na mysli okénko překryté slídovou destičkou, což je výstup z magnetronu. Ta musí být v pořádku, aby se do magnetronu nedostávala nečistota a vlhkost.

Destička mechanicky odděluje vlnovod od prostoru na potraviny. Je z materiálu, který propouští mikrovlny. Nemá nic společného s ochranou zdraví. Protože se celý výkon magnetronu koncentruje do poměrně malé plochy, často se stane, že se tam ulpělá nečistota tak rozpálí, až zuhelnatí, začne jiskřit a destičku zničí. Proto se prodává jako náhradní díl. Troubu není potřeba vyhazovat, je ale nezbytně nutné ji opravit. Jídlo vyprsklé do vlnovodu může začít hořet.

Další odpovědi
jáára

ad doplnění:
Ta slída chrání magnetron – aby se na něj nedostalo jídlo, páry a tak.
Samotná mikrovlnka je dobře odstíněná, aby nerušila v okolí…

gecco

Není to papír, ale slída, která kryje otvor pro vstup mikrovln z megatronu…
Vřele se doporučuju nepoužívat mikrovlnku, kde slída chybí a nebo je poškozená – může tam naprskat kapalina z ohřívaného jídla.
Jako náhradní díl za pár peněz ji koupíš (nebo si necháš vyměnit) v takřka libovolném servise (v případě, že si ji budeš měnit sám, vem si ke koupit tu starou – ať víš velikost…).
😉

mosoj

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jakou-funkci-plni-desticka-ktera-v-mikrovlnne-troube-prekryva-kanalek-kterym-se-do-trouby-privadeji-mikrovlny

A ještě několik dalších na tomto serveru.

Klaproth

Pokud provozujete mikrovlnku bez krytu magnetronu, tak tím škodíte té troubě, nikoliv sobě nebo jídlu.