bliz

Jste spokojeni se současným stavem ČR?

Co by jste v tomto státě změnili a naopak co se vám zde líbí?

Nejlepší odpověď
anonym

Nelíbí se mi současný stav.
Změnil bych vše, co fungovalo za komunistů, osvědčilo se a bylo dobré.
novomanželské půjčky na 1%na pořízení bytu (koupě, či vklad do stavebního družstva) na 2% na zařízení bytu
na 1. dítě se sráželo z půjčky 2000 na každé další 4000 čili já při třech dětech NEMUSEL vracet 10 tisíc
po vyučení zajištěná práce (sice se musel podepsat závazek na tři roky, ale stále to bylo lepší než dnes)
sehnání bytu (ano byty sice nebyly, ale stačilo jít v republice do nějakých fabrik, které byty stavěly pro své zaměstnance …v novinách byla fůra inzerátů PŘIJMEME TOHO A TOHO, BYT K DISPOZICI)
doktor, léky a veškeré vyšetření zadarmo, zrovna tak pobyt v nemocnici zadarmo
lepší kolektiv v práci (s kolektivem se prožívali svatby, rozvody, narození dětí, úmrtí), protože lidi spolu pracovali 10,20 či více let, takže stabilní kolektiv a užilo se více legrace (lidi drželi více při sobě)
práce dostupná v každém městě či vesnici (jen si vybrat kam člověk chtěl jít)
pokud fabrika potřebovala přesčas v týdnu nebo v sobotu, tak zajistila buď autobus a nebo zaplatila zaměstnanci auto
bylo méně kriminality na vesnicích …nikdy se nestalo aby lidem zmizelo domácí zvířectvo a nebo dokonce jezeďákům z pastvin dobytek
neztrácely se poklopy na kanálech ve městě (čili bezpečnější provoz na silnici)
tenkrát jsme měli auto na výlety, dneska většinu peněz utratím za dopravu do práce a na výlety už nezbývá
a jediná a velká výhoda CENY SE NEZVEDALY KAŽDÝM ROKEM JAKO V TÉTO DOBĚ
za 4 roky šetření na Š120 se nezvedly ceny masa, mléka, chleba (zkrátka potravin), cena vody, cena elektřiny (opět zkrátka ceny denních potřeb),
čili sociální jistota, že na to auto za 4 roky ušetřím a žádná nemoc či vyhazov ze zaměstnání neovlivní mé spoření na auto

pokud porovnám život v naší vesnici za komunistů
byla tu školka, škola, hospoda s tanečním sálem, obchod Jednoty se smíšeným zbožím,každý čtvrtek jezdila pojízdná prodejna s masem a měli všechno, prosperující družstvo, v zimě ráno v pět hodin protažená silnice a všechny cesty (protahovali to traktoristé z družstva), spojení autobusem na všechny směry a každou hodinu, zrovna tak spojení autobusem NA VŠECHNY SMĚNY DO FABRIK
zkrátka socialismus se staral i o život lidí na vesnici
DNESKA Z TOHO TADY NENÍ NIC!!!!!, protože to není hlavní silnice, tak se tu protahuje až kolem desáté dopoledne

Jediné co se mi líbí, je dostatek zboží, ale klidně bych to vyměnil za DOSTATEK PRÁCE, protože ta je v životě důležitější než nějaká barevná televize či různé jiné zbytečnosti.

Další odpovědi
patrikkkortu

cibule je moc drahá.. odstěhujeme se z česka
Doplňuji:
a česnek je taky dost drahej a to ještě nemluvim o žvykačkach

setapouch

Jsem naprosto spokojený. Když vidím, kolik stovek miliard se rozkrádá a žádný státní úřad nemá potřebu to řešit, tak jsme nejspíš úžasně bohatý stát. Čili si nestěžuju.
Doplňuji:
Socialistické hospodářství bylo dlouhodobě neudržitelné. Zaměstnanost plná, ale produktivita práce téměř nulová. A obnojí bylo vytvořené uměle (vzpomeňte na vyvezené motorky v SSSR okamžitě zlikvidované).

Trend je takový, že zaměstnání ve výrobě jdou „do kopru“, protože lidskou práci nahrazují stroje. Kdo se dokáže „přeorientovat“, ten nemá problém najít si odpovídající práci v dalších odvětvích (služby) a jeho životní úroveň stoupne. Důsledkem toho bude i vylidňování obcí mimo dosah velkých měst (tzv. vnitřní periferie).

Chápu, že pro starší lidi je tato změna problém a tady by měl nastoupit stát. Že se to neděje, to vidím jako velký dluh současného stavu. Ale socialismus není řešení.

huxa

Není toto má zaslíbená země, ovšem že bych byl nespokojen také říci nemůžu. Raději si odpustím bezduché stěžování si a dělám něco užitečnějšího, tohoto se moc lidé nedopouští a potém si stěžují, že nemají peníze a nemůžou jet nikam na dovolenou, nic si dovolit koupit, apod.

Agneta

Lahny >>> ber to tak : za každého režimu jsou ti, co se jim daří líp, než ostatním.
Ty jsi to měl lepší, než velká většina obyvatel v ČR, a teď na tebe došlo. Jiní to vidí jako spravedlnost. Bydlení na vsi bude do budocna znamenat bídu, to je už teď jasné. Obce se budou poměrně rychle vylidňovat, kdo by tam taky chtěl bydlet? Ceny tamních nemovitostí půjdou trvale do sklepa !!!
Důchodci tam už nějak dožijí a pak asi přijede bagr s buldozerem, ale spíš se to nechá jen spadnout a zarůst. :DDD

jirkajirka

Kde budete bydlet? V panelácích ?Co tak krásně pojmenoval Havel ,,Králíkárny". Kde koupíš pozemek na stavbu rodinného domu?? Ve městech se pěstují potraviny??

anonym

Agneta
Koministi chtěli mít obyvatelstvo rozvrstvené po celé republice a podle toho taky vytvářeli politiku.
Co je pěkného na tom, že třeba Praha (či další velká města) budou mít miliony obyvatel, lidi budou bydlet v brlozích (jako tomu je v jiných západních zemích), protože nebudou mít na to, aby bydleli v důstojnějších podmínkách ve městech.
Takže v tomto byl socialismus lepší.Práce dostupná v každé vesnici a když ne, tak z každé vesnice dostupné spojení do měst na jakoukoliv směnu.
Co je pěkného na tom, že z naší vesnice (teda i z okolních) vyjíždí denně přes sto aut za prací do měst, když za komunistů na to stačily dva autobusy.Co tedy více škodí životnímu prostředí..stovka aut a nebo dva autobusy?
A to ještě autobus z odpolední dojel do poslední vesnice, tam řidič měl místnost, kde přespal a ráno nabíral lidi na ranní směnu.

Agneta

No jistě to mělo své výhody, jen počkej až budeš starý a budeš muset stále dělat dřevo, nebo topit uhlím, a při mínus dvaceti chodit na „suchý záchod“, jak je na vsi normálka (pokud to máš lepší, tak jsi zase vyjímka)- a pak si ještě vzpomeneš na ten nedůstojný panelák :DDD

jirkajirka

Agneta kdy jsi byla naposledy na vesnici? Blahopřeji Ti k Tvým devadesátým narozeninám. I ve městech býval na pavlačí jeden záchod pro několik bytu a voda taktéž.

anonym

Starý už jsem (sice je mi teprve 61), ale mám matku, té je 82 a bydlí také na vesnici.S otcem si už dříve pořídili kotel na elektriku a tak, když nemůže (venku je hodně sněhu) topí elektrikou, když sníh není, topí uhlím a dřevem.
A suchý záchod už snad není v žádné vesnici (, alespoň o žádném nevím), protože první co se na vesnicích v barákách předělávalo(teda přistavovalo) byla koupelna a splachovací záchod (nestavěla se žumpa, ale septik).
Podle tvého vyjádření o vesnici bych řekl, že o ní nic nevíš a bereš vesnici jako za první republiky.
V které vesnici bylo družstvo, tak tam lidi žili důstojněji než ve městech.Veškerý komfort v bydlení a mohlo se kdykoli přistavovat nebo barák zvednout o patro výš (což v paneláku nebylo možné).

Agneta

Tak já mám příbuzné na vesnici a mají „suchý záchod“, žádná kanalizace, z praček teče všechno do potoka do chráněné krajinné oblasti, protopí ročně 23000Kč za uhlí, jsou staří a chtějí do paneláku, což samozřejmě nejde, lahny vaše vesnice byla za komančů privilegovaná :DDD

anonym

Ježíšmariá, bydlím v Krkonoších (okres Trutnov) moji rodiče bydlí v okrese Semily, ke kamarádům jezdíme do okresů Náchod a Jablonec nad Nisou a ANI JEDNA vesnice v těchto okresech nebyla privilegovaná.
Všechno si udělali lidi sami za komunistů.Moji rodiče koupelnu vybudovali v r.1963, splachovací záchod se septikem v r.1970.Já jsem svůj domek koupil v r.1979 a v celé vesnici už všichni měli koupelnu a splachovací záchod (se septikem…žádná kanalizace neexistovala).
Takže se proberte, ono také záleželo, jak chtěli lidi bydlet, jestli jako za 1.republiky a nebo už moderně.A také záleželo na tom, CHTÍT se pustit do rekonstrukce.
Jak jsem pal, bydlím na vesnii, protopím v uhlí 15 tisíc a na dřevo si chodím do lesa (nebojte se, nekradu, ale mám to domluveno, tam kde se poráží, tak si mohu vzít velké větve a nebo kousdky kmenů, které dřevaři odřezávají.
A moji rodiče propálili uhlí za 10 tisíc+ za 8 tisíc elektriky (na elektrokotel).
A pokud bych prošel všechny vesnice co jsem vyjmenoval, tak na prstech jedné ruky bych spočítal suché záchody.Ty už opravdu přetrvávají v domech kde bydlí 80ti a více letí lidi, kterým odjakživa takový záchod stačil.
Víte ono taky suchý záchod, který se vyvážel na louky, byl nejlepší hnojivo a NIKDO nemusel používat všelijaké chemie na hnojení.A jsou ještě mezi námi lidé, kteří se brání splachovacímu záchodu a raději suchý záchod vyváží na svou zahrádku.
Ale jak koukám, tomu asi vy nerozumíte.

Agneta

lahny >>> děkuji za hezký příspěvek:)
A proč bych tomu neměla rozumět? Nebo čemu vlastně?
Jenže Semily jsou české, s původním obyvatelstvem.

jirkajirka

Nájem bytu RPG v Frýdku-Místku 10000 měsíčně s teplá voda a topení bez el. energie. Myslíš že by na to měli ?Nebo na nájem v Praze? Jinak takové osady co píšeš jsou hlavně na Slovensku a obývají je takoví snědí lidé. JInak ve filmu S tebou mne baví svět jsou hned dvě kadibudky a vlastní je lékař.Jinak co píše lahny je pravda. Bylo to v každé vesnici.Lidé se předháněli kdo bude mít lepší dům.Tak to je i dnes. Tys vesnici viděla tak z rychlíku.

Agneta

Ach tak tos myslel s těmi argumenty(nebyla jsem tu)-že mi došly. Jen mi vysvětli, co to má teď společného-nájem bytu a „osady, co píšeš“. „Lidé se předháněli, kdo bude mít lepší dům“ – tak asi u starousedlíků v Čechách, ale tohle je na bývalém německém území-v Sudetech, tam teď taky bydlí pěkná sebranka, buďte rádi, kde bydlíte. Splachovací záchody tam nikdo nemá, jsou to malé chaloupky, a především – žádná kanalizace, a to ve všech obcích, tam, kde mají kanalizaci ještě po Němcích – to jsou zpravidla městečka s více jak 5000 obyvatel. Jinak se tam nic nestavělo, a pro lidi nic nedělalo – v porovnání s vnitrozemím.

anonym

Agneta
Jestli Krkonoše jsou vnitrozemí, tak já jsem pak papež.Harrachov, Rokytnice nad Jizerou, Jablonec nad Jizerou, vesnice kolem nich s 200 – 300 obyvateli, atd.TO VŠECHNO BYLY SUDETY.Zrovna tak vesnice v okolí Jablonce na Nisou či vesnice v okolí Broumova a tam jsou vesnice se stovkou obyvatel, tak to také VŠECHNO BYLY SUDETY.A jak jsem psal, suché záchody spočítám na prstech jedné ruky a to protože, staří hospodáři chtěli vyvážet suchý záchod na své pole či zahrady, aby NEMUSELI hnojit chemií.
Zkuste napsat alespoň nějakou vesnici ve vašem okolí, aby si mohl udělat obrázek o tom, jak tam jsou lidi zaostalý, že si nedokázali za 40 let socialismu vybudovat ani splachovací záchod.

ivzez

Proč si to lidé nechávají líbit? Na nich přece je, koho zvolí do zastupitelstva …

jirkajirka

Na likvidaci odpadu je přeci zákon. Septik nebo žumpa která se musí ekologicky likvidovat.Nikdo to nekontroluje a tak žumpu normálně vyvezou na pole nebo louku.Nikdo ze zastupitelstva nekontroluje kam byla fekálie vyvezena. Stačí účet od čističky.Proč by si lidi stěžovali? Jakmile obec udělá kanalizaci začnou platit na víc za stočné. Ale kanalizace dnes neni jen v nějakých samotách nebo chatové osady.

Agneta

opravdu nevím…

setapouch

Kdyby ta vesnice nebyla dotovana z kraje, nikdy by tam nic z toho nebylo. Kdyby ten kraj nebyl dotovany statem, nikdy by vesnici nic neposlal. Kdyby stat nebyl dotovany SSSR…
Vzpominky na to, co bylo, jsou pekne. Ale za jakou cenu? A jak dlouho by to jeste vydrzelo? Probuzeni by bylo uplne stejne jako ted.

jirkajirka

setapouch:,,Kdyby ta vesnice nebyla dotovana z kraje, nikdy by tam nic z toho nebylo. Kdyby ten kraj nebyl dotovany statem, nikdy by vesnici nic neposlal. Kdyby stat nebyl dotovany SSSR…" Neni to dnes místo SSSR EU ? Ovšem kolik do EU platíme aby nám pak poslal nějakou almužnu. Do SSSR jsme se taky něco nacpali ale od nich jsme toho moc nedostali.

setapouch

Od EU zatim vic dostavame nez platime. A at uz si o EU myslime cokoli (a ze to leckdy nema se slusnosti nic spolecneho), nevyrabi se jen proto, aby se vyrabelo.
Navic, rikam, ze probuzeni by bylo stejne, byli bychom ve stejnych problemech, jako jsme ted. Jedina vyhoda je ta, ze nejsme vazani na SSSR/Rusko.