gecco

Bylo ´za komunistů´ líp??

K této otázce mne ´vyprovokoval´ poněkolikáté opakovaný příspěvek Lahnyho ( http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdo-podle-vas-muze-za-nasi-chudobu#discussion )…
Ale nemyslím to ve ´zlém´, prosím o:

  • nesmazání této otázky
  • kultivované odpovědi (i diskusi – výhrady, upřesnění, diskuse…)

😉
___
´Omlouvám´ se za kategorii, vhodnější jsem nenašel…

Nejlepší odpověď
Front

ano, bylo

TO BYLA ZLÁ DOBA
Ach, jo…
To byla otrava, jít do obchodu a vůbec se nezajímat o to, zdali tam prodávají bezpečné hračky pro děti, jídlo v restauraci má stejnou gramáž, složení a cenu v Aši jako v Praze.
Ach, jo…
To byla otrava mít ještě před maturitou, vyučením jisté umístění a připravené pracovní
zařazení hned po prožitých posledních prázdninách!

Ach, jo …
Každý musel do práce a to si ještě mohl vybírat, zda přijme práci, kde se upíše třeba na 10 let
a oni mu za to dají podnikový byt nebo nenávratnou půjčku na stavbu rodinného domku.

Ach, jo…
A ve spořitelně po narození potomka mu odepíšou z novomanželské půjčky 4.000,– Kč.

Ach, jo…
Například jistota, že pokud budu makat a neudělám průser, budu mít práci třeba až do penze, lidi neskutečně deptala…
Ach, jo…
Neskutečné násilí bylo pácháno na nemocných. Místo, aby byl vybírán regulační poplatek u lékaře a poté v lékárně včetně tučného doplatku jako v každé demokratické společnosti za léky, odbyli pacienta tím, že za jeden recept musel zaplatit jen jednu korunu a operační lůžko bylo vždy k dispozici jak pro otylého, tak pro štíhlého. Léky byly podávány personálem nemocnice a nemuseli jsme běžet do lékárny, kde to zaplatíme z vlastní peněženky, abychom dopřáli svým blízkým předepsanou léčbu lékařem při pobytu v nemocnici!

Ach, jo…
A co teprve vnucování sociálních jistot, že si můžeme s rodinou vyrazit na podnikovou dovolenou a vybratsi z několika nabídek, kde uhradil podnik polovinu ceny. A po odpracování 25 let v pracovním procesu měl člověk právo na odměnu a také při dosažení různých životních jubileí.

Ach, jo…
Ženský si vybrečely oči , když odcházely do důchodu po porození dvou dětí již v 55. letech.
Kolik lidí tenkrát snilo o tom, aby mohli pracovat o 10 – 15 let déle.

Ach, jo…
Po operacích se dělo lidem také bezpráví. Zpravidla 6 týdnů se člověk zotavoval v nemocnici a poté doma. Vůbec mu nebylo dopřáno sladkého pocitu hrůzy, zda ho po návratu do práce hned nepropustí.
A co teprve, když vás do půl roku po operaci poslali do lázní. A ti komunističtí tyrani nám nedali žádnou možnost finanční spoluúčasti. Ne přátelé, nedali nám možnost zaplatit si ani třetinu.
Letci, horníci,policajti měli každoročně plně zdarma nařízeny lázně pro rehabilitaci organizmu.
Ach, jo…
Bylo to opravdu děsivé a devastující období našich dějin. Z lidí a hlavně z dětí se stala bezcitná zvěř.
Za komunistů mladší vstávali v autobuse, aby pustili sednout ty starší.
Dnešní mladí již znají svá práva v demokratické společnosti a pěkně zůstanou sedět.
Tak to má být!
Vždyť jsme si je tak v demokracii vychovali!!!

Ach, jo…
Již nikdy nechci zažít sociální jistoty ani morální zhoubu, atd., atd., atd., která tenkrát panovala!!!

Konečně máme svobodu a nikdy se nevrátí ty špatné časy! Vždyť nám vůbec nevadí,
že většina národa podvádí stát a okrádá nás všechny, jak se dá – své okolí, přátele,
ba dokonce i rodiče! Vždyť my si rádi při léčbě v nemocnici zaplatíme léky a pobyt
nebo také umřeme, když na nás nemá nikdo čas z ošetřujícího personálu!
Vždyť my si rádi koupíme potraviny přesycené éčky nebo už prohnilé, aby se náš život maličko zpestřil! Vždyť my rádi vzděláváme děti za naše peníze už od školky, které neznají v dospělosti ani státní hymnu, natož pak český jazyk a matematiku, ale znají PARTIČKU a COMEBACK ! Vždyť my rádi pijeme alkohol a mluvíme svobodně a vulgárně, nejen mezi sebou, ale také na prknech, co kdysi znamenaly svět. Také v TV, rádiu a divadle – tímto nás hned v cizině poznají, jsme přece nejlepší – jsme Češi! Vždyť my víme, jak mít situaci pod kontrolou a budeme vždy stát za naším parlamentem a vládou, protože jsme teď konečně spokojeni a vyhovuje nám tento život ve svobodné společnosti, která nám to vše umožňuje a plně nabízí z výdělku těch, kteří si ještě neuvědomili, že je směšné chodit denně do práce. Vždyť stačí zajít občas na sociálku nebo někoho přepadnout a zajet si na dovolenou, zajít s kamarády do herny nebo někde zapařit a ráno zalehnout a odpočívat celé dopoledne. Žijeme přeci jenom jednou! Co bude – " to neřeš !" To je přece skvělé žití v té naší zemičce, kde je vše dovoleno!!!! Tak čtěte dál svůj bulvár a koukejte na seriály, v tom je naše budoucno! Vědět, kdo s kým spí, kdo má nejlepší sex a jak často atd., atd., atd.!!!
Protože přesně tohle nás jedině zachrání!!!
Vždyť jíž máme co jsme chtěli a zloději si žijí v klidu, přepychu a blahobytu.

Další odpovědi
anonym

jiné...

pro quentose
Sice máme dnes svobodu, ale řečeno dnešním jazykem „Co si za ni koupím?“
Tenkrát jsme nesměli nadávat na stranu a vládu (ale jak kdo…dělníci od mašin ve fabrice nadávali a nikdo je za to neperzekuoval, horníci, hutníci, traktoristi, dojičky taktéž), ale ve fabrice jsme mohli říci cokoliv na vedení fabriky, či mít připomínky k pracovnímu prostředí či nevyhovujícím podmínkám.Dneska sice můžeme nadávat na strany a vlády, ale ve firmách musíme držet hubu, jinak je vyhazov.
Jenom takový příklad.Syn pracoval ve firmě Alza, doma si postěžoval jak tam s nimi zacházejí, já jsem to uveřejnil v diskuzi na internetu a a na hodinu!!!!! vyletěl.
Za komunistů jsme na vedení fabrik mohli nadávat jak jsme chtěli a NIKDY NIKDO NIKOHO NEVYHODIL.
Ano, stáli jsme fronty na nedostatkové zboží, ale dneska stojíme fronty na pracáku (jaký je v tom rozdíl?)Tenkrát jsem se bez toho zboží obešel, dneska se bez práce (a peněz za ni, neobejdu).
Tenkrát když jsem poctivě chodil do práce, tak jsem za svou práci vžycky dostal zaplaceno, dneska chodíte do práce zadarmo, protože firmy NEPLATÍ.ZA 40 LET VLÁDY KOMUNISTŮ SE NESTALO, by někdo nedostal výplatu, dneska je to běžným zvykem.Za celou dobu co jsem žil v socialismu jsme neprojezdil tolik km a neprostál tolik času ve frontách na nedostatkové zboží jako v této době na práci (jsem nezaměstnaný, za r.2013 jsem na kole najezdil 2500 km jen na hledání práce, v r.2014 2000 km na hledání práce, po celém okrese Trutnov a Náchod práci neseženu, protože mi je 61 let a nikde mně nechtějí, že jsem starý).
I ti disidenti, i když byli zřízení nepohodlní, tak práci DOSTALI a své rodiny uživili (i když pracovali třeba v kotelnách, já práci nesehnal ani v tom pivovaře co dělal Havel…a toho také vzali a byl státu nepohodný).
Za komunistů jsem měl auto na výlety, do práce na každou směnu jezdil autobus, dneska se do práce na směny nedostanu a auto musím mít na jízdu do práce a na výlety už nezbývají peníze.
Za komunistů jsme bývali 3× – 4× za rok v Praze v divadlech, od r.1995 jsem nebyl v Praze v divadle ani jednou, protože nemám (neměl jsem) tak velké výplaty, abych si mohl dovolit vyhodit peníze za divadlo, protože musím šetřit na doktora, léky, nemocnici a také na dobu nezaměstnanosti (což jak vidím nemůžeš nějak pochopit).
Klidně toho mohu napsat víc, ale už takhle je to dost dlouhé.

fcoop

ne, nebylo, s výhradou

Doplňuji:
Je to stále dokola…
Okolo stola,la la la...........­.........bylo líp za bolševika?
Bylo líp před bolševickým pučem,za Němců,za 1. republiky,za Marie Terezie,za Žižky,za Karla 4.,před Cyrilem a Metodějem....­..........a tak dále.
Je to prostě vývoj lidské společnosti.Na každém režimu se najde něco dobrého a opačně.
Ovšem trend – kudy a jak se jde – je to stále „tvrdší“.....­....všimli jste si?
Zrůdné režimy – nacistický a komunistický – to vymysleli lidé,nikdo jiný ............. za nezbytné pomoci tupého stáda – těch,co hajlovali v Německu,nebo řvali na Staromáku, na Rudém náměstí......­..leckde. Na nikoho jiného „vinu“ svalit nelze – je to naše práce.A říkáme si „Normální lidé“.
Co bude dál?
Básník by snad pravil:„Na obzoru jsou chmurná mračna“
Islámský stát,Putin,bitva o zdroje.....je toho spousta a žádné „světýlko“ neexistuje.
Jsme tam,kam jsme se dostali vlastním přičiněním.Takhle jsou rozdané karty, a je asi jedno,kdo,nebo co..........roz­dával.
Chtělo by to rozdat karty znovu,nebo změnit hru.
Ale hraj kanastu,když máš mariášky.

Možná se za pár let,až se bude živořit v jeskyních,někdo zase zeptá:„Nebylo dřív lépe“?

Všichni víme,kam tahle cesta vede.
Ale pochopíme vlastní historii?
Ve filmu „Jáchyme,hoď ho do stroje " říká Smoljak:"Neber úplatky,neber úplatky,neber úplatky,nebo se z toho zblázníš“.
„Ale je to marný,je to marný,je to marný“.

annas

ne, nebylo, s výhradou

Doplňuji:
Vždy je třeba dávat na misku vah to dobré i špatné. Názory se různí … Myslím si, že v minulosti to negativní převážilo nad pozitivním. O tom, jaké problémy měl můj otec, živnostník s kouskem pole, v důsledku toho i já, jsem se již několikrát zmiňovala. Nerada vzpomínám …

Dnes se pravda o minulosti často vylepšuje, zapomíná se na to, že silní svou vůli ostatním vnucovali. Rozhodovali o tom, co si mají myslet a co mají dělat. Jak skončili ti, kteří vzdoroval, je známé.

Na vesnici třeba nucený vstup do JZD, pravidelné agitace, přesvědčování, vyhrožování …Tzv. kulaci skončili ve vězení. Když to nešlo po dobrém, tak politckými metodami. V mém sousedství po návratu 2 spáchali sebevraždu …

Myslím si, že ani počátek 21. století neukazuje na to, že si mnozí jedinci uvědomují, co znamená svoboda.

Je pravda, že dnes demokracie zaručuje rovnost, volnost, nikoliv však však rovnocennost a bratrství … Kde se stala chyba?

Standaa

ne, nebylo

Doplňuji:
Vám se jako lbilo, že vystudovaní doktoři měli jen o pár stovek více než nějaký připoilí zedníci? Ti snaživější, lepší, nadrpůměrní pracovali více jak ti línější, průměrnější, skromější a dostávali téměř na prť stejně… A to že nás stát masíroval jak loutku, nesměli jsme ven, byla to v podstatě diktatura, lhali nám o našem i okolním světě… No nic… Vy jste byli spokojenější, vy umývači záchodů a pokladníci…

Mirdas

ne, nebylo

Za komoušů se vyprávěli lepší politické vtipy.
Co dál? Již mne nenapadá.
Udával soused souseda. O mne informoval Stb dokonce člověk kterého jsem považoval za kamaráda.
Do obchodů jsme se opravdu nemuseli bát jít že by jsme tam nakoupili kšunt z komunistické Číny, neboť tam nic ke koupi nebylo. Vše mezi sebou šmelili řezníci, zelináři, opraváři všeho druhu a podobně. Všichni byli zaměstnaní, ale nebyli lidi na práci když jste někoho sháněl.
Kdo neměl stejný názor a projevoval se jinak jak tostádo v elektrickém ohradníku vysloužil si pobyt v koncentračním táboře i s nálepkou MUž K Likvidaci. A odnesla to i celá rodina.
Kdo to dnes nejvíc krade? Od Mrázka, Janouška až po Hušáka a Koženého, všichni mají vazby právě na lidi z Stb!!!
Kdo chce být loutkou a čeká až ho jeho pán vyvenčí, nakrmí a za odměnu mu dovolí provolávat sláva, chápu že se jim stýská.
Za komoušů by jste si nedovolili kritizovat režim a ani nášeho velkého bratra SSSR, neboť jsme byli jejich kolonie.
Myslíte si snad, že by jste měli volně přístupný internet, nebo poslouchat jakékoliv stanice v televizi nebo rozhlase?

SKLEROTICI VŠECH ZEMÍ SPOJTE SE!
Jeďte se podívat na Kubu, KLDR a pak opěvujte nejmasovější vrahy minulého století.

Funna

jiné...

Doplňuji:

definuj slovo lépe…

nebyla svoboda projevu vs. teď je – a co z toho?…určité noviny stejně píšou opět pro "svou "stranu…zlodějské politické kauzy objektivních novinářů se řeší umlčením, zametením pod koberec…my sice můžeme jít veřejně zanadávat na vládu a režim, ale nějak si nevšímám, že by toho někdo využíval, stejně všichni jen nadávají doma, v hospodě a jinak drží hubu a krok…

nic nebylo, na vše nadstandardní se stály fronty vs. dnes jsou zboží plné regály – i když nic nebylo, nepamatuju si, že bych někdy trpěla hladem, nebo chodila polonahá a v roztrhaném oblečení, toho základního bylo vždycky a dostatek…jasně, nebylo exotické ovoce, tak se jedlo to tuzemské…faktem je, že človek má jíst to, co vyrostlo v jeho podnebním pásmu…nebylo „moderní“ oblečení, rifle jen v tuzexu…aspoň mne to donutilo naučit si šít oblečení podle svých návrhů na stroji, dneska většina holek ani neumí navléknout jehlu…o elektronice jsme si mohli nechat jen zdát – ČB TV se 2 kanály…ale aspoň jsme neseděli doma před bednou a trávili volný čas lítáním po venku…teď mám 120 programů a stejně si někdy nemůžu vybrat, už i na těch dokumentárních je víc reklamy, než pořadů .-)…nebyl internet…jo, ten je dobrá věc, jenže dokáže být i špatný pán…stačí se podívat na weby sociálních sítí, co dokážou z člověka udělat…

byla jistá práce, i když za relativně mizerný plat vs. něketří vydělávají statisíce, ale jiní žijí z ruky do huby…tady myslím není velice do rozebírat…pokud někdo vydělá, je to vždycky na úkorněkoho jiného, který na tom musí tratit, to je zákon zachování peněz…a bohužel nejvíc vydělávají různí šmelináři a překupníci a ten, kdo dělá poctivě rukama, je na to nejhůř…kdo tu bude za pár roků pracovat, když máme samé ekonomy a teoretiky a kvalitní řemeslná práce práce upadá, teda nevím…

důchod tenkrát vs. důchod dnes – tohle mne nemusí trápit…s tím jak to pořád posunují se ho stejně nedožiju .-)

železná opona vs. svoboda cestování – nikam se nemohlo, jenže po tom ani většina netoužila, protože na to stejně neměla…a dnes je to podobné…sice můžeme skoro kamkoliv, ale jen v rámici svých finančních možností…jedinou výhodou je, že dnešní mladí můžou vyjet ven na zkušenou, třeba v rámci stipendia…ale mě už tohle nebere, ideální dovolená je v přírodě v česku, tady vím, co si objednávám, když se jdu najíst a že tam bude dobré pivo 🙂… jenže u nás se pro změnu ta nesvoboda zvětšila---zamlada jsme jezdívali každý týden na celý víkend na čundr…všude jsme mohli, nikde soukromé pozemky…dneska projdu někomu kolem plotu a málem na mne pustí psa, co mu šlapu po jeho trávníku se slovy…dokonce už na nás vyběhl chlap s puškou a pak (podle SPZ) podal oznámení, že jsme se ho pokusili vykrást a to jsme šli po cestě, nijak neoznačené jako „soukromý pozemek“, cca 50m od jeho domu…

policie tenkrát vs. dnes – sice je tenkrát všichni nenáviděli, ale měli z nich respekt…dnes si z nich dělají strandu a pletou si demokracii a anarchí…dřív jsme se vůbec jsme se nebála chodit v noci po ulici s tím, že mne někdo přepadnea okrade, což se o dnešku vůbec říct nedá…

takže když to shrnu kolem a kolem…jako děcko trávila jsem mládí venku s kamarády, naučila jsem se samostatnosti a spolehlivosti a hlavně myslet a poradit si v každé situaci (ale za to nemůže režim, ale nedostupnost informací, dnes je to všechno na netu jako na stříbrném podnose a už i to je pro některé málo a raděj se zeptají zde, ať to za ně vyřešíme)…když se někam jelo, sraz byl tam a tam v tolik a v tolik a když někdo nepřišel, mě smůlu…dneska jen zazvoní telefon…já to nestíhám, promiň…začátek dospělosti byl taky ještě za totality, nástup do práce, manželství, bydlet bylo kde, peněz celkem dost, takže na pohodu…pak jsem samozřejmně taky byla zvonit klíčema v naději, že se to obrátí k lepšímu…ale mám dojem, že to bylo z louže pod okap…„nouzí“ netrpím ani náhodou, ale tenhle režim lží, korupce, zlodějen a leváren a čím dál tím větších polečenských rozdílů a tím pádem i nesnášenlivosti, sobeckosti a lhostejnosti mezi lidmi mi opravdu nevyhovuje…

orwell

jiné...

Doplňuji:
Oj, oj, gecco píchl do vosího hnízda. Původně jsem nechtěl vůbec reagovat, ale nedá mi to, nedá. Předně nechápu, jak se někdo ve věku kolem 20 nebo i méně může vyjádřit k této otázce jinak, než NEVÍM!!! To je, jako bych já hodnotil jestli bylo lépe za 1. republiky, nebo v době husitské … Ano mohu se k tomu vyjádřit, ale jen na základě znalostí, které mi byly do mozku implantovány a ne na základě vlastní zkušenosti. K odpovědi Agnety, která mě vlastně donutila k reakci bych řekl toto: Já jako nekomunista, nesvazák, neprotekční synek nebohatých nekomunistických prostých rodičů jsem se v té proklínané době podíval s celou třídou a mnoha kantory (na SŠ) do Itálie, znám spoustu lidí, co jezdili do Jugoslávie (i když ne každý rok a ne vždy se všem zadařilo) a i na jiná místa. Na rekreace s příspěvkem od ROH jezdila spousta lidí kolem mne (někteří každý rok) i já jsem párkrát toho s rodinou využil. Takže jaké 1%? Ceny lidové, nikdo nás nikde neokradl. A vtipy? Přečtěte si odpověď Mirdase. Co my se navykládali politických vtipů… To bych se podle Agnety musel ještě 2 krát narodit, abych to odseděl. Neznám ani jeden případ z mého okolí, že by někdo za to byl popotahován. Dokonce někteří straníci vykládali vtipy i na sebe. Samozřejmě to nebylo na náměstí s pomocí megafonu. Pokud jsem jako normální plebejec nekopal komoušům do dveří a neplival do polévky, neměl jsem problém. Co se týká hospodářské kriminality, byli jen slabým odvarem dnešních mafiánů. Samozřejmě byly i věci na které nevzpomínám s láskou a nijak jsem jim nefandil. A jinak podle vaší odpovědi, Agneto, bych Vám doporučil také nosit brýle, abych Vás v tom hejnu nepřehlédl.

arygnoc

jiné...

„Jak to trefně shrnula naše někdejší učitelka OV, "stát se tehdy automaticky staral o všechny – sice špatně, ale staral.“ Lépe se starat sám o sebe" (quentos)

iba zabudla dodať:
„Dnes se stát stará pouze o sebe“ (rozumej štátna správa, tí ľudkovia v nej).

:DD

predstavovali sme si slobodu ako niečo, čo nám dá bohatstvo – doslova bohatstvo v peniazoch.
a to sa nestalo (ja viem, viktor kožený a pod. by so mnou nesúhlasili).
a preto sa tzv. sloboda premenila na anarchiu, a to doslova.

naučili sme sa žiť na dlh (nie ako soby, ale i ako štát – za „komunizmu“ štátny dlh neexistoval), neexistuje žiadna trvalá koncepcia – zákony a pravidlá sa menia zo dňa na deň, neexistuje žiadna trvalá istota a to doslova v ničom (práca, dôchodok, zdravotníctvo, školstvo, o nejakej obranyschopnosti krajiny ani nehovorím, …).

a to jediná chyba zej našej slobody.
z politickej diktatúry sme sa dostali do diktatúry finančnej, rozdiel teda niet (aj tak žijeme v diktatúre).

i vtedy i dnes musíme robiť ústupky za zisk niečoho – vtedy sa nechodilo masovo na mallorku (chodí sa tam dnes masovo?), ale všetci mali prácu, bývanie.
dnes síce na tú mallorku môžu ísť všetci – keď majú prácu a môžu si na to zarobiť.
a to je iba jeden z mnohých príkladov – nemožno povedať, či bolo lepše, horšie, ale ako v čom, aké boli obete za výhody (pracujem, bývam, ale nemôžem na mallorku vs. môžem na mallorku, ale nemám prácu).

nič nie je čierno-biele, porovnávame neporovnateľné (bolo za karla iv. lepšie?).

;-Q

quentos

ne, nebylo, s výhradou

Doplňuji:
politici tolik nekradli, nebo to alespoň nebylo znát na st. rozpočtu (jakkoli to zní dnes neuvěřitelně, byl vyrovnaný).
Jinak ti, kteří mají plno keců, jak tehdy bylo líp, ať si uvědomí, že dnes bereme jako samozřejmost svobodu slova a cestování. Dávat tehdy neustálý pozor na hubu a cestovat pouze do „spřátelených“ zemí… dávat bacha na nepřekročení hranic (byť třeba omylem), abych neskončil s kulkou v zádech… stát dlouhé fronty na „nedostatkové“ zboží… nic z toho bych nevracel. Jsem rád, že jsem z toho neslavného období zažil jen posledních šest let.
Jak to trefně shrnula naše někdejší učitelka OV, „stát se tehdy automaticky staral o všechny – sice špatně, ale staral.“ Lépe se starat sám o sebe…

Pepa25

ne, nebylo

anonym

ne, nebylo

Doplňuji:
Napsal bych sem román,kdybych měl všechno psát,tak raději nebudu.
Samozřejmě ,že nebylo.
Tomu,komu se tu nelíbí,může jít do Číny,Ruska,Kuby atd. alespoň tu bude více prac.míst pro lidi co komančům nikdy nefandili.

Nazdar Bazar

ne, nebylo

Agneta

ne, nebylo

A proto ti (levicoví) fašisté, co utlačovali vlastní lid, taky ztroskotali :DDDDDDD
Ty popisované „sociální vymoženosti“ (nějaká „rekreace“) byly jen pro 1 % lidí k dispozici, k tomu uměle udržovaná, trpká bytová nouze (byty ležely ladem,– v každém domě horní patro/a, a nesměly se pronajmout). Otvírací doby obchodů (do 18h)byly myšlené k šikaně lidu, který „dělal přesčasy“- aby si už nemohli nakoupit, a po 17h už nic nesehnali :DDD
A za vtip na prezidenta bylo 5 let – vím o takovém případu, řekl jen : „jak se pozná Husák mezi husama? Že má brýle“. (5 let Minkovice, v osumdesátých letech). A proč se nesmělo cestovat ani do Polska nebo do Ruska? Zase šikana.

zjentek

jiné...

za komančů bylo lepší počasí
..jinak nebylo a ani nebude, jelikož je celkem fuk, jak si říká strana, která je u moci, protože vždy půjde jen o charakter těch jednotlivců, kteří vládnou a nikoliv o název jejich sdružení či spolku či čeho s „na míru“ specifikovanejma ideologiema. Tedy dokud se při zásadním vzdělání bude protěžovat pouze IQ a na charakter nebude brán zřetel, jako je tomu doposud, tak nikdo nebude schopen jasně a konkrétně označit a odpovědět na přehršele otázek typu- např.: kdo je větší duševní žebrák, jakeš a nebo kalousek? Husák nebo zeman? Přitom toto je zásadní pro blaho celého lidstva a celé planety, nicméně o tomto faktu může lidstvo veřejně pouze spekulovat, nebo soukromě se tím u drinku může tzv. onanovat a nebo se jednotlivci doma mohou trápit tím, že zlo „jasně cejtěj“,ale musej ho trpět ..to poslední platí zvláště pro ty charakterní, protože bezcharakterní hříčka přírody nic necejtí ..a je fuk, jestli taková hříčka sedí s cigárem a umaštěnou držkou od bůčku u tv a nebo jestli má tu držku nechutně zmaštěnou na privilegovaným rautě, kde teče alkohol a slovo „socka“ a „hřbet“ se tam ve všech pádech skloňuje hřmotným smíchem primitivů s vysokým titulem, tudíž „vzdělanejch“ ;o
Doplňuji:
kultivovaněji už to napsat nešlo ..teda možná šlo, ale k tomu by bylo potřeba „hodně vysoký vzdělání“ ;)

Děda Louda

ne, nebylo

ivzez

jiné...

Doplňuji:
Na takové otázky se těžko odpovídá, protože jsme každý žili jinde (město/vesnice),
každý si jinak pamatujeme, byli jsme mladí (bez zdravotních problémů), nemuseli jsme se (téměř) ničeho bát (ztráta prácem bezdomovectví, že nebudeme mít co dát dětem apod.), …

Jediné, co mne opravdu štvalo, byly fronty na knihy
a skutečnost, že se některé knihy nesehnaly bez známostí …

Se zbožím to nebylo až takové, jak se dnes traduje.
Snad s výjimkou mandarinek a banánů.
Naše zelenina i ovoce se daly jíst,
obojí chutnalo lépe, než ta dnešní „chemie“, …

I s tou svobodou je to relativní.
Já jsem se tehdy cítila svobodněji.

Lamalam

nevím

Není mi ještě ani 40, informace o tom, jak dobře či špatně bylo za komunistů mám jenom zprostředkované. Nemůžu proto odpovědět. Na tuto otázku by měli odpovídat pouze lidé nad cca 55 let, ostatní o tom nemůžou nic vědět.

postcd

jiné...

Doplňuji:
jak pro koho
jde o to co máte na mysli tím „líp“

Emefej

jiné...

Pro někoho jistě ano. Pro mě rozhodně ne.

Putin

nevím

Doplňuji:
Má rodina říká, že ano; já v té době, možná i bohužel, nežil. A co neslýchám ve škole, ony si i učitelé před námi stěžují na tuto dobu (po roku 1989). :)

sevos

ano, bylo

Mupek

ne, nebylo

ivosek2

ne, nebylo

anonym

ano, bylo, s výhradou

jmachan

ano, bylo

anonym

jiné...

Doplňuji:
…jiné sociální jistoty – každý žil na „stejné“ úrovni – ano byla určitá slepota,ale taky řád do života a to bez vyjímky prosím.

wertos1

ano, bylo

gecco

Lahny – k tvému postesku:

  1. žil jsi (dříve) na úkor jiných – někdo musel zaplatit všechny ´vymoženosti´, které zmiňuješ (a obyvatelé té vesnice to nebyli – když se ´to´ dneska neuživí)
  2. naletěl jsi na ´komunistické´ smýšlení
  3. máš „barák a auto“, máš co jíst – chudoba vypadá opravdu jinak
  4. nemáš to, co ´soused´- no a??
  5. nemáš práci – ale za to nemůže systém, za to ´může´ tvá ´nevhodná´ kvalifikace a to, že, možná, nechceš přijmout práci s tím, že by ses musel přestěhovat nebo dojíždět (zkrátka se ti nevyplatí pracovat ´daleko´…)

___
Já do ´89 (resp. do ´97) taky žil na vesnici, ale

  1. nebylo tam JZD, takže – i když tam žili i traktoristé, nikdo ulice neprotahoval (kluci traktoristé si nemohli vzít traktor ´na večer´ domů a naftu by jim taky nikdo neproplatil), kdo si co proházel, to měl proházeno (třeba spolužačka žila na samotě u lesa a denně chodila cca 3 km do školy a 3 km ze školy pěšky – protože tou polňačkou zapadanou sněhem by neprojel ani Lakatoš)
  2. …„6 továren, které braly“… – možná i proto ty továrny krachly (proč se dneska vyrábí zboží ponejvíce v Asii?? – protože zákazníci nejsou ochotni platit drahou pracovní sílu třeba v Evropě) – uvědom si, že ekonomika má své zákonitosti a ty nepřečůrali ani komunisté, kteří se kasali, že ´poručí větru dešti´
  3. …„komunisti…se snažili lidem…zpříjemnit život“…??? – houbeles, komunisté lidi zavírali i jen za odlišný názor, ´odměňovali´ jen ty ´držící krok a zavřenou hubu´
  4. pak jsem přesídlil, protože práce, kterou bych byl ochoten vykonávat za daný plat v místě prostě nebyla (→ okresní město → krajské město → hlavní město)
  5. dneska už si můžu přesídlení na venkov dovolit (home office) – a jestliže budu potřebovat nějakou službu (protažení silnice), klidně tomu „soukromníkovi, co má traktor“ zaplatím – netrvám na tom, aby pracoval zadarmo ( a nebo mé ´potřeby´ platil někdo jiný)

___
A to ještě naprosto nehodnotím momentální společenské ´vymoženosti´ – nemusím se zpovídat žádnému hňupovi (domovník, domovní důvěrník, stranický úředník, …) – mohu vše, co mi dovoluje zákon…
😉

anonym

Nikdy jsem se nemusel zpovídat nějakému domovnímu důvěrníkovi (hňupovi), za to dneka mně kdejaký hňup počítá kolikrát jdu během směny na záchod atd.
Asi jste do dneška nepochopil, že komunisti chtěli mít lidi rozvrstvené po celé republice, takže se stávalo, že na vesnicích se musely některé služby dotovat tím, co ve městěch vydělali navíc.
Dnešní doba propaguje mít přecpaná města (k čemu nám je x milonová Praha, když oraje republiky budou v ruinách, protože tam není práce?).
A o tom lhaní lidem.
Tihleti lžou stejně nebo i více.Vy jste slyšel o revoluci na Islandu?
Nebo něco z dnešní doby.
http://www.zve­davec.org/komen­tare/2015/01/6­297-lzimedia-ard-a-zdf-klamou-a-obelhavaji-divaky-ohledne-masove-demonstrace-v-parizi.htm
Nebo o tom jak nás svět vidí jaké jací jsme blbci.
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=_A5cgLju­aWc

a další články o tom co vybudovali komunisti
http://pavelher­man.blog.idnes­.cz/c/383231/Za-socialismu-se-podarilo-vybudovat.html

gecco

Já se, ´tehdy´, bohužel zpovídat musel – protože jsem se chtěl jet podívat ´na západ´…
Neuspěl jsem (a nejel)…
___
Víte – komunisté zejména kradli.
Ukradli majetek téměř komukoli, kdo nějaký měl (živnostník, továrník, bankéř; Žid, křesťan, bezvěrec;…)
A pak se tímto majetkem (a jeho zvelebováním) chlubili – i když to zvelebování končilo v ruinách…
___
Revoluce na Islandu? – jo, slyšel… Trošku se v bankovnictví orientuju… Ovšem – jak to souvisí s komunisty u nás??
___
Ten poslední odkaz..
Já si dodneška pamatuju, jak jsem se v Ogoňku (bylo mi tak 13–14 let, Ogoňok byl skoro povinnou četbou k ruštině) dočetl, že ´hrdinní sovětští zemědělci´ sklidili na úrodných lánech 16 q obilí z hektaru.
A doma jsem tento ´objev´ řekl otci, zemědělskému inženýrovi…
ROFL – dodneška… Dodneška si pamatuju jeho zprvu přemýšlivý, posléze ironický, pohled – „my tady, v ´horách´, sklízíme 48 q z hektaru“…
Pokud nemáš znalosti (informace), uvěříš čemukoli…
Sorry, nenech se vysmát…

ivzez

Podle mne dost záleželo na tom, kde kdo žil. O domovních důvěrnících apod. jsem sice slyšela už tenkrát, ale nikdy jsem žádného neviděla – přesněji: ani jsem nevěděla, kdo to u nás byl …

Zpětně mi vadí malá informovanost, o řadě věcí jsem se dozvěděla až po 89. roce, jméno Havel jsem prvně slyšela v r. 1989, …

gecco

Jo – o otevřenosti, se kterou se ´nyní´ ve zpravodajství setkáváme, jsme si za minulého režimu nenechávali ani zdát…
😉
Kantorku DMDH jsem na přednášce ´donutil´ mi odpovědět na otázku, proč ´komunisté´ některé zprávy tutlají – „aby mezi lidmi nevznikla panika“…
😉
Ne otázku, proč ´komunisté´ ve zpravodajství lžou, mi už ale neodpověděla…

annas

Jen jednou jsem slyšela od asistenta na katedře MDH, že kolektivizace se prováděla násilně, nepromyšleně…

Můj kolega měl asi o 10 roků staršího bratra, který emigroval do Německa. Tento kolega za ním jezdil, musel vždy napsat písemné prohlášení nejen před cesto, ale i po ní. Dokonce se „zpovídal“ na OV KSČ, i když byl nestraník. Jednou ho v kabinetě navštívili dva pracovníci STB, nabídli mu „spolupráci“ v tom smyslu, že bude podávat hlášení o nepřátelích socialismu. Samozřejmě odmítl. Další detaily si nepamatuji.

Znám i další případy… nerada vzpomínám. .. jediné velké plus, že jsem byla mladá … 🙂

dědapetr

Toto mluví samo ze sebe:http://www.czechfre­epress.cz/kau­zy/podvody-miroslava-kalouska-ministra-financi-to-je-tedy-sila.html

Pepa25

dědapetr: ten článek je neuvěřitelná slátanina. Za posledních 20 let jsem potkal hodně bývalých ředitelů, kteří kritizovali pozdější hospodaření v „jejich“ podnicích a v drtivé většině byli úplně mimo.

anonym

Tento sytém okradli lidi o zaplacení za práci.V naší vesnici ( a nejen zde) si lidi museli vybudovat vodovod v akci Zet (jelikož nebyla tenkrát taková technika, každá rodina musela vykopat 100 m pro trubky + přípojku ke svému baráku, dále se v naší obci k zabrané hospodě po r.1948 přistavěl taneční sál (tělocvična kde cvičil Sokol + po dohodě kdokoliv chtěl) a v r.1989 byla dokončená nová prodejna Jednoty (která se už ale po revoluci neotevřela, protože budova byla prodána soukromníkovi, který ji přesatvěl na něco jiného).A lidi tenkrát dělali zadarmo (protože věděli, že to staví pro sebe).A tento sysém vše ukradl, protože lidem něbylo zaplaceno za jejich práci (voda byla prodána a nyní platíme drahou vodu..tenkrát paušál 30 Kčs za osobu na CELÝ ROK).
A podívejtě se jak soukroníci ruinují stavbyk, jteré si koupili
http://www.zachran­te-lazne-kyselka.cz/cz/

A takových stavení je republice bezpočet (když jsem dojížděl do práce, po cestě jsem míjel 5!!! chátrajících objektů, co po revoluci odkoupili lidé 3× prodejna Jednoty a 2× hospody RaJ).

A jak souvisí revoluce na Islandu s komunisty?
Sám jste uvedl, že nám komunisti lhali.TIHLE NÁM LŽOU TÉŽ, repektive co se jim nehodí do krámu, tak to ani neuveřejní, aby se toho naši lidé nechytli a neudělali tady podobnou revoluci jako na Islandě.Z TOHO MAJÍ VŠICHNI POLITICI STRACH.

gecco

V té ´mé´ obci – poté, co vyschly lesní rezervoáry*), si lidé také museli vykopat své přípojky (a jejich napojení) sami… A to v „akci Z“… Pracovali „Z“ – zadarmo…
Voda se zdražila z 0,– kčs na 0,80 Kčs/kubík…
No – a co???
Spotřebovávám, platím.. Co je na to nepochopitelného??
Nepochopitelné je, že ´tehdy´ lidé ´někam´ vložili svou práci (AkceZ) – a neřešili, kdo tu práci využije… A jó, taky jsem makal v akcích „Z“, zadarmo, taky jsem byl ´blbej´…
___
Druhej odstavec asi nechápu…
😉
A třetí?
Promiň to je směšné…
;-DD
Islanďanům tehdy šlo o celoživotní úspory a těch lidí je ´pár´…
Kdyby – kupříkladu, si takto stěžovali ruští důchodci (týýý brďo, momentální devalvace rublu je připravila o cca 50 % úspor a cca 60–75 % kupní síly – to by byl mazec – jenže těm lidem je jasné, že si stěžovat nesmí – a ani nesmí přesídlit do jiné zem!!), nikdo si nějakého protestu ani nevšimne…

anonym

Druhý odstavec je o tom, že nás po revoluci přesvědčovali o tom, že soukromí vlastníci se o své vlastnictví starají lépe než stát.
Není to pravda.Tenkrát byly budovy zdevastované a staral se o to stát, ale na druhou stranu byly objekty, o které se stát staral.A dnes je to stejné.Jsou objekty, které má soukromník (a o tom píšu ve druhém odstavci) a nestará se o ně a zase jsou jiné o které se tenkrát nestaral stát a jsou v pořádku.
A pokud si napíšu na jednu stránku klady socialismu a zápory a na druhou stránku klady a zápory našeho kapitalismu, tak vyhrává socialismus, protože tam je těch kladů více než v kapitalismu.
A o té vodě.
Tak to žijete v laciném kraji.U nás se zvedla voda z paušálu 30 Kčs na osobu na 60 Kč/kubík.
A proč bych neměl lacinou vodu tenkrát, když jsem si ji vykopal?Ten kdo ji nyní koupil, mně za to nezaplatil, tak proč já mám jemu platit předraženou vodu, do které on nic nevložil?

Tento systém je přesně to co nás ve škole učili o kapitalismu „Vykořisťování člověka člověkem“.
Dělník za svou práci nedostane zaplaceno, ale kapitalista z jeho práce žije a užívá si.

gecco

Ad „voda“ – nyní platím cca 76,– Kč, oněch 0,80 Kčs bylo v roce 1982…
___
„Soukromník vs stát“ – ano, lépe se o svůj majetek stará soukromník, jde o jeho majetek (a ne o ´starost´ nějakého úředníka)…
To, že někteří jedinci ´péčí´ bývalého režimu zparchantěli, není podstatné.
___
„Dělník za svou práci nedostane zaplaceno“ – a technik dostane? A manager?
😉