Kelt

Jsou fáze měsíce stejné ve stejnou dobu na různých místech zeměkoule?

Například když je tady úplněk, je úplněk také ve stejnou dobu v Austrálii, Argentině a pod? Nebo se to nějak posouvá? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Kepler

Ano, jsou stejné. Měsíční fáze odpovídají úhlu vzhledem k poloze Země, pod kterým je toto těleso nasvíceno Sluncem (platí pro stejný okamžik).

Další odpovědi
Dochy

Ano, ty fáze jsou pro celou Zemi stejné. Pokud bychom chtěli být velcí hnidopiši, pak by se pozorovaný úplněk mezi dvěma pozorovateli na Zemi mohl lišit řádově o desítky minut. Astronomicky je úplněk v době kdy je střed měsíce nejblíže přímce procházející středem Země a Slunce. Pro pozorovatel bude úplněk v době kdy je střed měsíce nejblíže přímce střed Slunce/pozorovatel a to může být až několik hodin rozdílu.

aliendrone

Úplněk nastává přesně tehdy, když střed Měsíce protne rovinu kolmou na rovinu ekliptiky, na které zároveň ve stejný okamžik je i střed Slunce a Země (včetně celého průvodiče, abych udělal radost Keplerovi – ten s těmi průvodiči historicky začal, že ;) :D). V daný okamžik ovšem NEVIDÍ úplněk všichni na Zemi (viz otázka)

Dejme tomu, že úplněk pozorují Lodnýňané přesně o půlnoci. V Sydney v Austráli [tedy téměř na opačné straně Země] ale v ten okamžik mají UTC +10 a jistě chápeš, že v 10 hodin dopledne se úplněk dost dobře pozorovat NEDÁ, jelikož v ten okamžik tam mají den a Měsíc se tedy pro obyvatele Sydney schovává pod obzorem. ;) :D :D

No a v Argentině je UTC –3h, tedy 21:00 což znamená, že úplněk sice uvidí, ale nikoliv vysoko jako v Londýně, nýbrž nízko nad obzorem (pro ně Měsíc teprve vychází). Pokud tedy to meteorologické podmínky dovolí pozorování pochopitelně, když je třeba zataženo a prší, uvidí leda suché z nosu! . ;) :D :D

Drap

Samozřejmě že se to posouvá, stejně jako se posouvá den a noc.