vojtastep2

Je v pořádku vypít každé ráno litr mlíka?

Nedávno jsem začal konzumovat ranní proteiny s vitamínama a snídaňovýma živinama. Původně jsem měl shaker na 500ml mléka, ale ukradli mi ho, a tak jsem si koupil větší na 1000ml, protože mi tyhle snídaně chutnají (Herbalife kdo zná). Teď jsem se ale zarazil, protože litr mlíka mi přijde jako přepal. Můžu z takhle nadměrné raní konzumace mlíka mít nějaký komplikace?

Odpovědi
marci1

Co se týče mléka, je to cenný zdroj vápníku a dalších živin. Jednou sklenicí mléka (cca 250 ml) přispíváte k dennímu příjmu vápníku. Nicméně, není nutné vypít celý litr mléka denně. Množství tekutin, které potřebujete, závisí na individuálních faktorech, jako je tělesná hmotnost, fyzická aktivita a klimatické podmínky.
Pokud máte rádi mléko a snadno ho strávíte, můžete si ho klidně dopřát. Ale pamatujte, že rozmanitost je klíčová. Kromě mléka zkuste také jiné nápoje, aby vaše strava byla vyvážená a pestřejší.
Nadbytečný vápník mimo jiné přispívá ke vzniku močových a ledvinových kamenů a zvyšuje riziko vzniku rakoviny prostaty.
Zdroj: https://www.id­nes.cz/onadnes/zdra­vi/nadbytek-mleka-muze-skodit.A030702_184­242_zdravi_pol
🙂

elkon

Normální to není a mohou se ozvat ledviny.

df

To, že ti ho ukradli, tě mělo upozornit, že s tím máš okamžitě přestat, ale lidi jsou většinou k této formě komunikace shůry slepí a hluší a ještě víc zatlačí na pilku 🤓

Pisatel

Co přesně by mělo způsobovat problém? Buď je problémem zpracování laktózy, ale to byste asi poznal na zhoršeném trávení či kožních projevech. Někdo tu argumentoval ledvinami, ale větší množství bílkovin by nemělo škodit, pokud máte zdravé ledviny. Podobně větší množství saturovaných tuků (zejména v plnotučném mléku) nemusí vadit, pokud máte v pořádku lipidový metabolismus (nemáte zvýšený cholesterol, LDL, ApoB či Lp(a) ). Choďte na preventivní prohlídky, nebo si zaplaťte nějaký základní panel krevního rozboru jako samoplátce. Pokud máte hodnoty v pořádku, tak bych se asi nebál. Pokud máte špatný cholesterol, tak bych si pohlídal nasycené tuky obecně.

Dochy

Podle mně by litr měl být v pohodě, pokud s tím nemáš žádné akutní problémy. Nevím proč by mléko mělo tak extrémně zatěžovat ledviny nebo jiné orgány – tedy natolik aby mělo smysl o tom mluvit (pokud jde o zdravého člověka). Je trochu pozor, přeci jen to mléko s sebou nese poměrně dost látek vč, cukru a pod. Tak pokud ses rozhodl si nějak hlídat stravu s ohledem na kalorie, tuky apod… tak s tím mlékem musíš také počítat.

Filip84

No, pokud jsi tele, tak je to naprosto v pořádku! 😎

V opačném případě nikoli – logicky.

cochee

Hele já bych ten Herbalajf přece jen radši jedl nasucho.

Pepa25

Je nějaký problém plnit nový šejkr jen z poloviny? 😉