cappuccino

Je to projev zvireci msty nebo jen znaci sve uzemi?

Mame na pozemku kuny. Nijak nam neskodi (zatim), ale vsude zanechavaji stopy.
Donedavna jsme krmili takoveho zabehleho kocoura a davali mu misku prede dvere. Ted uz kocour neni a kuny se nam msti tim, ze skoro kazdy den zanechvaji prede dvermi svuj trus. A to dokonce na takovem miste, ktere jim musi byt vylozene nepohodlne (kuna akrobatka😊? )
Je to jejich msta, ze uz neplnime misku, kde obcas neco nasly, anebo si jen znackuji uzemi?

Nejlepší odpověď
Drap

Zvířata se nemstí. Pouze vyznačují své teritorium, Mstít se umí pouze lidé.

Další odpovědi
elkon

Značí si své teritorium.

zjentek

Ani jedno, ani druhé. Ty mrchy se prostě jen vyserou! Zajímavé je, že nikdy ne do trávy, anebo smolí všude, ale nevidím to, nesekám tak často. No musí jich být strašně moc, podle toho množství hovínek. Mně to zeserou vždycky pod šopou, taky na schodech, jak píšeš, nebo, prostě, při vstupu, taky na verandě, klidně posmolí i střechu, když na to přijde, prostě, akrobatky, no… Poserou i skleník. A sundat ten „mix“ (to ještě rozepíši) ze šindelí, to je fakt lahůdka! Kuna je všežravá a sežere fakt všechno. Ona sežere i to, co není určený k jídlu!!! A tak když nemá přístup k machánku a eggs, žere nejčastěji bobule a těch je tady požehnaně. Kuna si vyleze na strom, keř a nepohrdne ani rakytníkem, kdepak nějaké trny, ty má u kožíšku okolo zadku! A tak to podle toho taky vypadá. To, co všudytrousí, je plný jader a pecek (!!!to poznáš kunu) které drží pohromadě obvykle v nějakých chlupech, či peří, no hnus, taky v tom šitu můžeš vidět věci, které fakt nejsou k jídlu, hnus fialový. Někde jsem četl, že si kuna vypouští výkaly výhradně na jednom konkrétním místě kdesi blízko pelíšku. No tak není to pravda /i když věřím že doma chodí čurat n jeden ajnclík, ale… Je to tady všude! Nejlepší bude ta roztomilá stvoření s cool čuničkou všechna odstřelit, pěkně na hromadu. Jenže na to jsou příliš chytré. Jo a toho kocourka ti určitě dodrvaly ty kuny, kvůli tý misky. Viděla jsi už kočku po ostrém střetu s kunou? No tak to bych ti mohl vyprávět. Věz, že to nechceš vidět. Rázem si uvědomíš, s kým máš v podobě té roztomilé čuničky tu čest, kočka nemá žádnou šanci, mrštnost kuny je doslova vražedná, viděl jsem to nejednou, kočka v boji s kunou vypadá, jako bys ji nastavila rychlost přehrávání 0,25 a pustila ji, no fakt! Možná ještě pomalejší, vedle té kuny. Je to nevídaná podívaná. A těch kun jsou tady MRAKY, takže jistě chápeš, proč mně některé odpovědi přijdou více než jen komické, viz na př.>>> https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kolik-kun-je-potreba-na-zahrade-odstrelit-aby-se-na-miste-zredukoval-pocet-ptactva-jehoz-vejce-a-holatka-kuny-pozerou
(elkon, ten jistě za život nevytáhl paty z bytu, ale teoretik je to geniální). Kuna taky ostříkává, značí a to pak všechno stříknuté zdechne/uschne. No prostě kuny na pozemku jsou cool, samé výhody. Nemluvě, když se ti dostane do budovy. TO NECHCEŠ! Jo a když u sousedky nad garáží vyvede třeba čtyři malý kuňata a poskakujou po večerech po tý střeše, tak klidně zaútočí, když jsi zvědavá a přijdeš dostatečně blízko. Já je měl jednou po kontrolou (bo chodím jak duch/starý ninja) a blížím se ti takhle ke kuně s kuňaty hrdý, jaxem šelma a představ si, ten samec (nebo samice, nevím), prostě ta druhá dospělá kuna už mě měla obejitýho zezadu a normálně SKORO ÚTOK! Prostě takové výpady na mě dělala, jako výstrahu a vůbec se toho nebála, no bylo to o strach (!!!) eLKON BY SI NADĚLAL, TO JE JASNÝ, no, prostě i ninja musel zmizet, pokud nechtěl kunu na krku! Od tý doby vím, že ninja neninja, VE SVÝM teritoriu se nemám párat s ničím, ani s kunani! Takže, to je tak asi vše, co jsem měl potřebu ti „poradit“, výčet možných škod po kunách kdyžtak v diskuzi, pokud bude potřeba. Jaxou schopné olámat ti větvičky na stromech a keřích, při cestě za ptačím hnízdem či jen hledáním vhodné pozice ke skoku ze stromu/keře na budovu (skočí z tenší větve snad 5m bez problému), aby mohla zkoumat, hlodat, rozcupávat materiály a ZESÍRAT, o tom psát nebudu. (; Prostě, VŠECHNO ZNIČÍ. To si myslíš ty, že ti zatím neškodí, počkej až půjdeš na zahradě „do hloubky“. Jo a ty díry vyhlodané vedle u Anči nad garáží pod střechou jsem za koláč bábovku či štrůdl zadělával už x krát, různými neprůstřelnými materiály. Máš rozum? Stejně tam ty kuny jsou!!! A dalších x zde chodí od jinud, mám přesně zmapované v kolik a odskud přitáhnou, stačí jen vytáhnout flintu. A když se melou mezi sebou, tak to jsou tedy opravdová jatka, to bych přál alespoň jednou za život zažít cocheemu a především elkonovi, bo praktický život, ten je vždy dosti odlišný, od toho naučeného. Tak AHOJ, holko! 🤪🌹🌹🌹

Rokio

Ne.

Msta je záležitost pouze lidí. Zvířata taková nejsou.

Disraeli

Kuny tohle dělají pořád a všude. A v podstatě jsou to „akrobatky“, umí všelijaké kousky a lézt pěkně vysoko. Dostanou se skoro všude. Kálí taky všude, i přímo k jídlu, které se dává venku zvířátům.

A nesouhlasím s ostatními, že zvířata se neumí mstít. Bylo vypozorováno a mnohoktár povrzeno, že umí. Zvířata mají paměť a oplývají širokou škálou emocí. Umí si zapamatovat křivdy (škody vůči nim), zaujmout nepřátelské postoje, dokonce nenávidět, být agresivní na základě minulého nepřátelství a mstít se jednotlivcům nebo skupině, které se vůči nim v historii něčeho dopustili (ať už přímo jim nebo třeba jejim potomkům). Taková msta může mít mnoho podob, ale zkrátka má takovou podobu, že se ty dotyčná zvířata snaží nějak uškodit tomu dalšímu zvířeti (nebo i člověku), kterému se mstí. Nemusí se jednat jen o napadení, ale i nějaké zlomyslnosti. Delfíni, kosatky, havrani a vrány, straky, lvi, tygři, levharti, šimpanzi a různé druhy primátů/opic, sloni, velbloudi, … ti všichni a další se mstí a u sposuty jednotlivců nehledě na zvířecí druh bylo vypozorováno, že se mstít opravdu umí.
Spousta zvířat si zapamatuje, že jim někdy někdo uškodil (jiné zvíře – stejného i jiného druhu, skupinu, člověka) a na základě toho oni dokážou (účelově chtějí) nějak uškodit té druhé straně. Pozdější „protiútok“ jako reakce na minulý akt proti nim = nějaká násilná (nebo i jen zlomyslná) odveta, odplata za něco zlého, co vůči nim bylo spácháno. Různá zvířata (jedinci i celé skupiny) se později (po spáchání křivd) dokážou mstít za šikanu, za předchozí útok, za zabití potomků, za „krádež“, za narušování řádu (ve smečkách aj.); dokážou zaútočit na základě minulého nepřátelství, dokážou zabít potomky toho druhého, což je jejich forma msty, pronásledovat někoho, aby se mu pak pomstili (napadli/zabili ho), umí ostrakizovat/vyhnat jedince (ze skupiny) nebo ho i zabít (pozdji – odvetně, i jako celá skupina) nebo ho jen vyloučit z kolektivu – bez vyhnání (tedy ignor, nepřátelství a upírání spolupráce/pomoci a jiných výhod kolektivního života).

zjentek

Jo a mimochodem, na to ses sice neptala, ale… Špaci, kuny, ježci, ti všichni žerou HMYZ!!! A hmyzu není, za posledních 25 let jsme přišli o 70 % hmyzu a s takovou, jak to jde dále, přijdeme o zbytek cca do sedmi let, BO s Babišovou chemií (a nejen jeho) jde pokrok fakt rychle. Takže, co se mých hypotetických úvah o odstřelu týká, řeknu jen jedno: Seriózně míním dodržovat ROVNOVÁHU a zřejmě se brzy na nějaký čas uchýlím k pravidlu- ZABIJ BOBRA, ZACHRÁNÍŠ STROM. Smůla, pověste mě 🤷‍♂️🤷‍♂️🤷‍♂️

Jen s těmi ješky (5–7 v JEDNU CHVÍLI na zahradě, večer co večer, hodinu co hodinu) si zatím nejsem jist. Zásahem (vyšší moci) se bezpochyby zbavím blech a klíšťáků, ovšem zase přijdou slimáci, myši a podobná pakáž. Dilema. Vskutku, není to jednoduché, na tom světě. Asi zalezu do knih a nevystrčím paty, abych to nemusel řešit. 🤷‍♂️

cappuccino

Ja si to mylim taky, ze jen znackuji, ale nekdy mi to prijde jako naschvaly. Treba kdyz znackuje v rohu posledniho
schodu tesne prede dvermi, a to jeste do vysky! To je, jako by se primo cpala do baraku!! Asi to tam necim postirkam. Minule pomohl ve stodole cesnek a levandule. To se nam tam chtela zahnizdit.

zjentek

ANO, cpe se přímo do baráku. Cítí „dutinu“ a MUSÍ (!!!) ji prozkoumat a NEDÁ POKOJ, než tak učiní!!! Dokud je tam máš, je to jejich barák, ne tvůj barák, to si pamatuj! 🤷‍♂️😉

cappuccino

@zjentek: dik za obsahly prispevek. Kuny uz tu mame spoustu let, vedle je opusteny barak, coz je jejich raj. Dva sousede maji slepice, coz je jejich loviste. A ptctva je tu taky dost.
A bohuzel mas pravdu, ze kocoura asi dodelaly ony. Casto mel nejakou trznou ranu, ale v okoli moc kocouru neni.

zjentek

Když člověk večer za tmy či v noci chodí jen tak po pozemku, na nic nemyslí, vypne a jen vnímá a cítí přítomný okamžik, stane se v tu chvíli součástí běhu reálných událostí a právě v tu dobu zažije situace, které později bohužel nemůže už s nikým sdílet. To proto, že často i nejbližší sousedi či blízcí by rozhodně nevěřili příběhům, které v noci zažil člověk pohybující se v prostředí, které oni tak důvěrně znají, ovšem jen přes den. Dokud neudělají totéž a večer se nevypnou a nevyrazí na pozemek vnímat a cítit totéž co ten, který se tak běžně chová, věřit mu nikdy nebudou. Možná v něm budou budit dojem, že mu věří, ovšem budou pochybovat. Vždy, za všech okolností. A takto pracuje realita přítomnosti. Proto je dobré vědět, KOMU věřit. Soudce, který není přítomen, není soudce. 🌹