Rokio

Je projev duševní poruchy, když se nějaký člověk chce stát dokonalým?

Pokud ano, tak které?

Nejlepší odpověď
annas

Dokonalost je prý vlastnost božská, touha po ní je lidská, ale ani ta se nám přehánět.

Takže toužít můžete, a určitě se může stát, že nadměrná touha po dokonalosti či nekritičnost mohou způsopbit duševní í poruchou. Perfekcionismus určitě škodí.

Mě napadá chorobné uklízení, mytí oken, třeba až sterilní domácnost, nebo nadměrné mytí rukou,, přehnaná čistota, žádný drobeček atd. atd.

Zřejmě jde o obsendantní úklid, posedlost úklidem, tedy neurotickou, chorobnou posedlost.

Potvrzují to i odkazy. Jeden z nich.
„Chorobné uklízení domu: Nejste blázen, možná máte obsedantně-kompulzivní poruch“

https://www.go­ogle.com/sear­ch?client=fire­fox-b-d&q=nadm%C4%9Brn%C3­%BD+%C3%BAklid+ja­ko+porucha+

Znám z okolí, že kvůli uklízení se rozpadlo manželství. Přece žena není stroj, aby úklid přeháněla třeba místo toho, aby relaxovala, věnovala se parnerovi či dětem a peskovala je za každé „smítko“., i když je všude čisto.

Moje známá byla perfekcionistka v úklidu. . Manžel byl kliďas, připůsobil se, pobýval ve své pracovně, než se manželka „vyřádila“.

Jejich syn se oženil, když přišla jeho matka k němu na návštěvu, zhrozila se – tam tričko, tam ponožky, tu kniha, neumyté nádobí, syn seděl u stolu a „cpal“ se, podle matky, nezdravě.

Ona se vyděsila, ale syn byl spokojený, zřejmě jeho jakýsi pozdní vzdor proti životu vždy v uklizeném bytě, v němž se málem musel vznášet.

Není lepší být dokonalý ve své nedokonalosti?

Další odpovědi
Kelt

Kdyby bylo dokonalosti, tak není vývoj. Není dokonalé auto, protože má poruchy a je na nich třeba pracovat. Stejně tak program, společnost, vše je součástí velkého celku, který ani neznáme. A tvrdit, že je něco dokonalé a o nedokonalé cenzurovat, to už tady bylo. Kdo se povyšuje, bývá ponížen.

da ny

Není to projev duševní poruchy.
Je to projev lidské naivity a nedostatku životních zkušeností. Případně “posedlosti“ vlastním vzhledem ;)

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.