Sůwa

Je položení stejné ( nebo podobné ) otázky skutečně podvod ?

Citace kodexu :
Podvádění
Bodovací systém je zamýšlen k odměnění členů komunity za sdílení jejich znalostí, otázek a odpovědí. Zakládání více uživatelských profilů nebo vkládání opakovaného obsahu pouze za účelem získání bodů a nabízení bodů za hodnocení ostatním není povoleno. Vkládání nesmyslných a bezobsažných odpovědí nebo kopírování odpovědí ostatních uživatelů je také považováno za podvádění.
Citace Wikipedie:
Podvod je čin, kterého se dopustí ten, kdo zneužije cizí nevědomosti k vlastnímu obohacení.
Tak mi tedy prosím vysvětlete, k jakému obohacení zde dochází, když už není ani to tričko… 🙂

Doplňuji:
Já bych zdůraznila spíš tuto část: " pouze za účelem získání bodů ". V tom případě, je i upozorňování na podvod umístěné mezi odpověďmi vlastně PODVODEM. Podobná sdělení a stejně tak odkazy na starší otázky patří do diskuze, navíc jsou ty odkazy často nefunkční, nebo odpovědi nesprávné. >www<, tos myslel jako vtip, že? 🙂

Nejlepší odpověď
Awe

Nevím jestli je to přímo podvod,ale je to otravné.Neřeknu když je otázka znova položena po půl roce.Stát se to může,ale aby tady byla každý 2 den otázka ve stylu:Jak mám dát klukovi pusu,apod.To už prostě člověka upřímě nas****.Teda nemůžu mluvit za všechny ale na tohle jsem prostě alergický!Pokud je to opravdu smysluplná otázka.Cokoliv potřebného jako např:právo,his­torie,věda,techni­ka a spousta podobných témat nemám problém.Ale když tady děcka píšou co mají dělat když je ve 12 letech nechce kluk/holka to je na facku.V dnešní době jsou pouze na netu,česky neumí a IQ jim ničí FB a spol.Ale to jsem teď odbočil od tématu.No nic více se raději rozepisovat nebudu to by bylo na dlouho,přeji příjemný víkend :)

Další odpovědi
kapka

Podle mě, největší podvod je, že se to tu vůbec jmenuje Odpovědi.cz, když se tu tazatel odpovědi kolikrát nedočká a místo toho dostane vynadáno. :D

ivzez

Sůwo,
moc děkuju za otázku
(toto téma mi leží v hlavě téměř celou dobu,
kdy jsem sem začala „chodit“ častěji).

Podvodem je záměrné uvedení/uvádění někoho v omyl,
snaha obohatit se na něčí úkor
nebo zneužití cizí nevědomosti k vlastnímu prospěchu.

Ani ve zdejším kodexu není opakované pokládání otázek
hodnoceno jako podvod.

Opakování otázky je porušením pravidel,
ale podle mne nejde o podvod.

Na Odpovědích.cz jde podle mého odhadu častěji o ignorování našeptávače
a o lenost pokusit se vyhledat odpověď v dřívějších dotazech.

Ale existují i uživatelé (jako třeba já), kteří zakazují v prohlížeči javascript.
Tito uživatelé zde nemají k dispozici ani vyhledávač ani našeptávač …

Proto vidím jako velmi problematické až nevhodné
osočovat takové tazatele z podvodu.

anonym

No jo, člověk si hned připadá, jako velký podvodník, zvlášť, když mu to nějaký hlavouni tady i napíšou na férovku, tak to já zas hodnotím jako urážku, slovo „podvod“ se mi tedy zdá velmi, velmi přehnané, podvod v tom případě je i nesmyslná odpověď, urážející, na to nemá nikdo právo, je to tady vůbec dost divoký, slušnost a tolerance žádná, nevím, nač si to tady některý vlastně hrají.
K žádnýmu obohacování tady nedochází, odpovědi některých členů jsou absolutně o ničem, nedá se na nich tedy nijak obohatit, jen zamyslet, jestli je to vůbec možný, ta arogance, výsměchy, urážky, to teda někdy nevěřím svým očím. Taky se mi stane, že odpovím jinak, než se čeká, např. na otázku ohledně nějaké japonské, nebo jaké reklamní písničky, no to jsem se vážně neudržela smíchy, smála jsem se doma u pc nahlas, jak blázen, podle toho jsem taky odpověděla, tak to se taky stane, kašli na to, žádnej podvod, nic takovýho,sim tě…

anonym

Neřekl bych, záleží na otázce, protože některé kopírují současnost, hlavně v legislativě a tím souvisejících dotazů. To se týká i vývoje technologii i softu. Bude toho víc, to co jsem napsal mne jen tak ihned napadlo.
Př: Co se štěkajícím psem, od t.r. už není věc. Tato otázka sice je opakovaná, ale od t.r. odpovědi budou úplně znít jinak.

led

Opakovanie otázky v prípade témy s rýchlymi zmenami informácií nepovažujem za opakovane otázky ale iba za otázku na doplnene informácií.
Príklad: počítače ich vývoj, tempo je závratné, nie každý ho dokáže stíhať. Za polrok nastáva množstvo zmien, ako v software tak i v hardware. Tu niektorá opakovaná otázka je namieste.

Treba citlivo rozlišovať, či ide o opakovanie z nedostatočných informácií viď odpoveď ivzez, alebo o informáciu o zmenách za uplynulé obdobie, alebo „len o získanie bodov“ (ako sa mnohí domnievajú).
Je jednoduchšie hneď odsúdiť niekoho z podvodu, než zamyslieť sa najprv nad príčinou položenia otázky a jej zodpovedaním (keď bodíky za odsúdenie sú isté, ale za rozmýšľanie len možné).
Samotné odsúdenie otázky, bez jej zodpovedania, nepovažujem za odpoveď ani na opakovanú otázku! Ak sa vás niekto opýta, slušnosť je odpovedať a ak už odpovedáte odpovedajte a neodsudzujte.
Príklad podobného odsudzovania:
„mladík v autobuse sa nakloní k sediacej dáme, ktorá má položenú tašku na vedľajšom voľnom sedadle "Prepáčte, prosím vás, môžem si sem sadnúť?“ Dáma sa hneď rozčúlila „Toto je mládež, aká nevychovaná… No toto je drzosť, snáď sem nechcete cezo mňa liezť?“ Nepripomína vám tento príbeh niečo?
Doplňuji:
Zjavne tu dochádza k vážnemu nedorozumeniu.
Ak položím otázku k Občanskému zákoníku v období do 31.12.2013 môže byť odpoveď iná ako „opakovaná otázka“ po tomto termíne, keď je už platný nový Občanský zákoník (od 1.1.2013) so zmenami voči predchádzajúceho OZ.
Je v tomto prípade opakovanie otázky podvod, ak v predchádzajúcej otázke sa odpovede viazali k zneniu dnes už neplatného Občanského zákoníka? Je to teda porušenie tu viackrát citovaného kódexu? Nie je!
Treba teda brať otázku po otázke a jasne odlišovať znenie a znenie.
V prípade opakovania otázky o etike – ide o opakovanie otázky, ktorá tu bola už viackrát, čo by som hodnotila u viac ako 2-ročného užívateľa ako porušenie kodexu…
…kdežto otázku ohľadne zmien historického pohľadu na starý zákon (tiež je opakovaná, inými slovami) u niekoľkodňového čerstvo vyliahnutého nováčika ako neprečítanie si kodexu, prípadne v tom lepšom ako nepozornosť, prípadne dočasná neznalosť možností vyhľadávanie vnútorným vyhľadávačom.
Argumenty, že pri písaní sa ukazuje nápověda s podobnými predchádzajúcimi otázkami, nie sú smerodatné, pretože pri hoci malej zmene v texte to vyhľadávač neukáže…(vlastná skúsenosť)

Emefej

Nemusí se nutně jednat o podvod. Obvykle je to pouze pohodlonost nebo neznalost vyhledávání (nebo jeho nefunkčnost).

Hamon

To se vzájemně nevylučuje . Srovnej zbraň a zbraň. Z pohledu trestního zákona je zbraň cokoli, co může útok proti tělu učinit důraznějším, tj. třeba i podpatek na lodičkách. Z pohledu zákona o střelných zbraní ale lodičky zbraní nejsou.

Některé duplicitní otázky mi vadí, jiné ne, některé dokonce je vhodné pokládat opakovaně (např. dotaz na aktuální průměrnou mzdu, který byl položen před deseti lety, dnes asi není úplně relevantní).

Mimochodem, dochází k bodovému obohacení.

www

Je to podvod a proč, sama uvádíš: „Bodovací systém je zamýšlen k odměnění členů komunity za sdílení jejich znalostí“
Mně to dává smysl zcela jasně, body jsou tím ziskem 😉
Doplňuji:
NE, bohužel to není vtip. Copak sis nevšimla, jak zde mnozí kňourají o každý paleček, tedy body?? Nesmyslných otázek a bezobsažných odpovědí je zde málo? Kdyby nešlo o body, proč by někteří odpovídali i přestože o problematice očividně nic neví, nebo odpověděli nač se tazatel vůbec neptá?
Jistě, některé otázky jsou šílené, ale těmto jedincům je to fuk, hlavně odpovědět COKOLIV, však od těch ‚mých‘ palce budou!
A další: copak je zde málo otázek na bodový systém, změny, smazané odpovědi ap.? Kdyby nešlo o body, tím i pořadí v jakémsi žebříčku, bylo by méně hloupých otázek i odpovědí!
Názor

Alice.

‚vkládání opakovaného obsahu (pochopitelně úmyslně) pouze za účelem získání bodů‘
po přizpůsobení otázce ‚úmyslné položení již položené otázky POUZE za účelem vlastního obohacení‘
tím využíváš nevědomosti těch, kteří neví, že tu otázku pokládáš pouze za účelem získání vlastního obohacení (neintelektuálního :D) a tím pádem je to označitelné za podvod

a obohacení není nutně hmotné, takže i když tu otázku pokládáš jenom proto, že víš, že ti tvá vyvolená uživatelka zde dá odpověď, nad kterou budeš moct dny a dny slintat – je to podvod!!!!!!!!
Doplňuji:
doplnění pro ty, co si nepřečetli otázku:
pokud zopakování otázky má nějaký smysl, tak to pochopitelně podvod není, chybí tam ten sobecký účel

zjentek

Těžko. Podvodu se můžeš dopustit na někom a na mě tím nikdo podvod nepáchá. Ale znám jednu, kterou tady donekonečna někdo podvádí a ona o tom svým dojmu tady dává patřičně vědět i bez opory v pravidlech :o
Doplňuji:
..čímž se zase potvrzuje, že začít je třeba u sebe, jinak problém přetrvává. A to platí i pro ty, kteří nemluví, nýbrž hovoří a žijí v iluzi, že kakaj jiný hovínka a proto jim ani neva, že si kakají do pusinky a taky jim neva, že tady může chodit veřejnost, čehož jsem důkazem :o

Reezo

Pokud se otázky neopakují moc často, tak mi je to osobně jedno. Chápu, že lidi chtějí vědět třeba dnešní názor. Lidi mění často své názory a názor, který měli před rokem třeba už přehodnotili. Já osobně bych banoval lidi, kteří se zakládají duplicitní účty a dopují se body. I když vlastně tady ty body jsou stejně kničemu a je to pouze orientační. Chápu, že body mají motivovat ty lidi, aby trávili čas zbíráním bodů. Nejlepší by bylo, kdyby zrušili bodovací systém a zavedli by, že pokud někdo chce položit otázku, musí nejdříve na nějakou odpovědět.

anonym

Nikdo sem zřejmě nevkládá otázky s tím, že za ně nedostane body. Takže přestaňte překrucovat to, co je snad každému z kodexu jasné. Spíše tu má řada lidí problém s tím, aby si vůbec kodex přečetla, natož aby jej konečně začala používat. Někteří mají i další problémy, ale je na nich, aby se seznámili s textem, jehož přečtení odsouhlasili již při své registraci. Není věcí uživatelů, proč majitel webu trvá na dodržování kodexu v podobě, v jaké je sepsán. Naší věcí je pravidla a kodex respektovat. Tím hůř, když to neví „zlatá uživatelka“:

Kodex uživatele

Buďte zdvořilí
Pamatujte, že Odpovědi.cz jsou různorodou společností lidí s rozdílnými názory. S každým by mělo být jednáno s respektem. Respektování ostatních dělá komunitu lepší pro všechny.

Podvádění
Bodovací systém je zamýšlen k odměnění členů komunity za sdílení jejich znalostí, otázek a odpovědí. Zakládání více uživatelských profilů nebo vkládání opakovaného obsahu pouze za účelem získání bodů a nabízení bodů za hodnocení ostatním není povoleno. Vkládání nesmyslných a bezobsažných odpovědí nebo kopírování odpovědí ostatních uživatelů je také považováno za podvádění.

Doplňuji:
Není tato otázka a nejsou veškeré diskuze kolem ní zhola zbytečné? Přece pro ty, kdo nejsou s to pochopit jasné znění pravidel nebo kodexu se admini namáhali s tím, že zavedli „našeptávač“, aby se otázky neopakovaly.
Je toto snad zpochybnitelný čin? Instrukce o zavedení našeptávače tady zase někdo nečetl?
Kodex je zcela jasný: Srozumitelný není jenom pro ty uživatele, kteří si ještě pořád neuvědomili, že uživatelé mohou sice web používat, ale o pravidlech na něm rozhodovat nemohou. Také si zde vlastní pravidla (podvody, podfuky, podrazy) zavádět nemohou. Zopakuji po roce a půl znovu (zvlášť pro ty, co si tu pořád melou svoje bludy):
V každém společenství musí všichni respektovat pravidla daná tím, kdo je za společenství společensky zodpovědný! Až zde budou platit pravidla jednotlivých uživatelů, tak to se opravdu pobavím.

arygnoc

za informačný podvod pokladám niekoľko vecí:

  • zlá odpoveď, ktorá tu ostane bez kritiky, mnohokrát na čelnom mieste (nejde o palce, ale že je ako najkvalitnejši­a/najsprávnej­šia odpoveď úplne hore, pričom postráda kvalitu vyčerpávajúcej odpovede).
  • prostý odkaz kamkoľvek. toto nie je rozcestník, ale otázka by mala byť zodpovedaná hoci i vložením podstatného textu z doporučeného odkazu (ctrl+c ctrl+v snáď ovláda každý), až potom odkaz ako zdroj viacej informácií.
  • zámerne zlú odpoveď.
  • poučovanie niektorých členov, čo sa má a čo nie – od toho tu je administrátor a nie radoví členovia.

opakovaná otázka, pokiaľ nepostráda logiku, prípadne je rozšírená, doplnená, mi nevadí, predsa len nie každý číta diskusie, kde sa môže dozvedieť mnohokrát viac, ako z odpovede (a nemožnosti ju už doplniť).
niekedy sa otázka proste po vyčerpaní doplnenia už nedá rozšíriť a je potrebné ju zopakovať, inak by asi postrádala zmysel – tá rozšírená otázka.

ale je fakt, že niekedy to otravuje (klasický príklad: „ako sťahovať z jútúb?“ a pod.).

podvody, ktoré sa týkajú bodovania, ma vôbec nezaujímajú.

Diskuze k této otázce byla zrušena administrátorem.