lf1

Je mozne si zalozit zivnostensky list a nepracovat, tak vznikl narok na zdravotni pojisteni v CR?

Upresnim: Partnerka je obcanka SR s trvalym pobytem na slovensku, s prechodnym pobytem v CR. Tady nepracuje a od 3.2012 kdy sem prijela neni ani nahlasena na uradu prace, a jelikoz je ted tehotna, ani nemuze nastoupit do prace. Chteli bychom aby si platila zdravotni pojisteni zde v CR, ale to neni mozne pokud nema trvaly pobyt nebo pokud nepracuje. Je tedy mozne, any si vytvorila zivnostensky list, odvadela zdravotne a socialne, aniz by de facto nejakou vydelecnou cinnost provadela?
Doplňuji:
pozn. Na slovensku plati pojisteni jako samoplatce. Nam jde o to ze chceme aby platila pojisteni v CR

Nejlepší odpověď
led

V prvom rade záleží, či platby robí na Slovensku. Zákonné poistenie môže mať evidované len v jednom štáte. Ako občianke SK s prechodným pobytom v ČR má poisťovňu v SK.
Aj dobrovolne nezamestnaná osoba je povinná platiť odvody v zákonom stanovenej výške. Na to nepotrebuje ani živnostenský list.
Doplňuji:
Ak chce byť poistená z českej strany, musí sa na Slovensku odhlásiť.

Další odpovědi
anonym

Jak uvedla led „Živnostenské oprávnění“ Váš problém nevyřeší.
Nejjednodušší způsob, jak na tuto záležitost , je samozřejmě uzavření manželství. Pokud je partnerka s Vámi těhotná, tak nechápu, proč řešíte jiné způsoby, když nejprimitivnější se Vám sám nabízí.

mosoj

Já si naopak myslím že to možné je. Založená živnost jako hlavní pracovní poměr a platby zdravotního pojištění v minimální povinné výši, běžná povinnost každého živnostníka bez ohledu na ne – zisk !!! a z toho potom vyplývající nároky. Založením živnosti, splní tu podmínku práce o které se zmiňujete. Musí ale tu živnost jako provozovat, to jest dávát přehledy na zdrav pojišťovnu a dělat daňová přiznání.
Toto je jeden ze způsobů jak cizinci obchází nový zákon o nemožnosti zde pracovat bez trvalého pobytu !!!!

led

ad mosoj, môže podľa vašej varianty, ale nemôže byť prihlásená v dvoch štátoch súčasne.