Altair-AC

Je manželství k něčemu?

Ano či ne? Podle mne to v podstatě není nic jiného než normální vztah. Je to sice na Wikipedii definováno jako instituce pro založení rodiny a výchovu dětí, ale vždyť to se dá založit i v normalnim vztahu. Je to v podstatě jen k přijmutí stejného příjmení…

Ivzez : Rozviň to. Proč je??

Nejlepší odpověď
Edison

Pro mazálky citát: „Výhoda manželství je ta, že si možeš zasouložit aj dyž sa ti nechce.“

Další odpovědi
Jiří Bohumil

Ano. Klasické a standardní manželství, muže a ženy, je normální vztah, vytvářející normální a přírodou daný předpoklad pro rozmnožování a výchovu lidí, v rámci normální lidské společnosti, podle běžných, historicky a tradičně stanovených pravidel.
Většina jiných vztahů takto normální není, ale „partneři“ v těchto vztazích si, zejména v této době, stále více vynucují shodné podmínky, právní i ekonomické, jako jsou v manželství.
Pouze vztah neformální, muže a ženy, druh a družka, který je, opět zejména v poslední době (z různých, zejména ekonomických důvodů) tak oblíben se mu blíží.
Ale jako normální, hlavně z hlediska tradic a možná i morálního, bych jej za normální nepovažoval.
Ale co je v dnešní době „morálka“, že?

Roman71

Ano je.

Je to základní „stavební kámen“ rodinného zázemí a je staré jako lidstvo samo. Je to také jasný způsob, jak oddělit sexuálně nevázané vztahy od zákonných v manželství. Takto je jasně odděleno manželství od nezákonného smistva a cizoložství.
Muž už od počátku lidské existence měl mít jednu zákonnou manželku, měli spolu být celý život, přivádět na svět a vychovávat potomky. Tvůrce tohoto institutu už od počátku chtěl, aby se vše dělo slušně a spořádaně, tedy zákonným způsobem.

da ny

Ano.
Např. na SŠ bývá jedním z předmětů ZSV, kde získávají žáci informace z oblasti práva spojeného s manželstvím. Některá práva/nároky partner v komkubinátu ze zákona niikdy nemá.
Jistě pro Vás, alespoň prostřednictvím internetu nebude problém dohledat/doplnit si chybějící informace/přehled.
Společné příjmení není přece podmínkou" manželství, mnozí manželé si nechávají své příjmení..

hapiky

Manželství je volný přístup k něčemu, kde jiným platí zákaz vstupu!
Jenže…to nešťastné jenže…

Hlada

Manželství není jen přijmutí stejného příjmení. Ostatně to není nutné. Manželství je právní vztah, jak jej definuje i Wikipedie, ale hlavně Občanský zákoník. Zde nelze jednotlivá ustanovení popisovat. Doporučuji se s nimi seznámit v originále. Rodina se sice dá založit i bez manželství, zpravidla však funguje jen do prvního problému. Naše právo volné soužití nijak neošetřuje. Jsou to cizí lidé, takže při problému se není o co opřít. Nelze vyjmenovat všechny možné problémy od dělení financí na provoz domácnosti, auta, hypotéky, podílového vlastnictví nemovitosti až po nárůst samoživitelek. Dokonce účet na jejich podporu.

dudu

Zcela pragmaticky řečeno platí, že při vstupu do manželského svazku si na polovinu omezíš svá práva a zdvojnásobíš svoje povinnosti. Ovšem činíš tak ve prospěch svých nejmilejších a u dětí pak své krve.

Mc Merkurion

… otázka je špatně položená, proto na ni nelze odpovědět … až pochopíš,jakej je rozdíl mezi manželstvím, kdy si lidi slíbí věrnost a vztahem na psí knížku, kdy se stačí na sebe jen špatně podívat a jdete od sebe, pak se má cenu bavit …
… kdyby bylo manželství k ničemu, nestavěla by ho náboženství tak vysoko, v právním státě by gejové a lesby nechtěli a alespoň jeho náhražku …

ivzez

Ano, je.

K doplnění otázky: Pro rozvinutí odpovědi zde není dostatek prostoru.

aliendrone

Jak kdy, jak komu. V tomto ohledu je dnešní právní stav takový, že pro chlapa je lepší (rozumnější) hrát tenis s granátem. Doba, kdy manželství byla oboustranně prospěšná a pozitivní instituce je definitivně pryč. :) ;)

Ušel ventil

Je – miuij.š se jsi i když nechceš .

hippeace

Pro mne je manželství smluvní závazek. Na vztahu jako takovém to nic nemění, až když se vztah rozpadá lze se díky dobře sepsané smlouvě vyhnout velkým problémům.

Edison

Hippeace: Smluvně lze řešit vztahy i bez manželství… Já bych to řekl asi takhle: Manželství zajišťuje jistá konkrétní práva a povinnosti oběma stranám ze zákona. To, co by mělo být nad rámec zákona pak lze řešit smlouvou, to náš právní řád připouští. Ale nevynucuje – je to tedy nad rámec manželství.