annas

Jaký plat měl učitel?

Náhodou jsem objevila jednu hádanku pro bystré hlavy. Vyluštíte ji?

Mladý učitel matematiky přišel domů v dobré náladě a říká manželce:
„Představ si, že jsem dnes dostal přidáno.“
„A jak velký plat budeš teď mít?“
„Je to nejmenší číslo, v němž jsou beze zbytku obsažena všechna čísla od jedné do deseti,“ řekl matematik.

Víte, jaký plat měl?

Doplňuji:
Nikdo další se nepokusí vypočítat plat?

Nejlepší odpověď
anonym

Tak nevím. Že by 15.120, slovy patnáct tisíc sto dvacet?

Ne, není to tak. Je to nejmenší společný násobek všech těch čísel. Nejmenší takové číslo je podle mě 7.560,–. Ale protože jsem střední školu skončila před padesáti lety, tak si fakt nejsem jistá. Ono už mi to tak nemyslí jak by mělo.
Doplňuji:
Pravdu má Hansi. Rozložíme si jednotlivá čísla na prvočísla:
1= 1×1
2= 1×2
3= 1×3
4= 2×2
5= 1×5
6= 2×3
7= 1×7
8= 2×2×2
9= 3×3
10= 2×5
společný násobek je tedy:

1×2×2×2×3×3×5×7 = 2.520

Omlouvám se, ale neumím napsat dvě na třetí ani tři na druhou, takže to rozepisuji.

A přeji všem dobrou noc.

Další odpovědi
anonym

tak ani já nevím zkoušela jsem to podle tohoto,ale bohužel
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Nej­men%C5%A1%C3%AD_spo­le%C4%8Dn%C3%BD_n%C3%A1s­obek

kapka

Já to chápu tak, že musím napsat všechna čísla od jedné do deseti tak za sebou, aby výsledná cifra byla co nejmenší. Takže bych to seřadila takto 10123456789. Plat mi to ale ani trochu nepřipomíná. Tak nevím. 🙂

anonym

Bohužel – mám všechno možné,jen ne bystrou hlavu.
Dnes zcela jistě.

HOMER

Myslím,že to bude 10,tedy 10 tisíc.
Nejmenší číslo které obsahuje všechna čísla 1–10 je 10.

annas

Emílie, já to opravdu nevím. Ještě počkám, zda se někdo jiný přihlásí.
Pak Vám dám bod – za přemýšlení.

annas

Děkuji. Nakonec jsem došla ke stejnému výsledku jako Emilie a Hansi. Jenže místo korun byl dodala eura.

led

Prepáčte, nerozumiem
1– všechna čísla od jedné do deseti
nebo
2– všechna číslíce od jedné do deseti

annas

Led, opravdu nevím. Já jsem hádanku našla a překopírovala. Vy jste technický typ, takže snad na něco přijdete.

led

Došlo k najhoršiemu. Budem musieť rozmýšľať 🙂