Jaký nerost se používá při výrobě hydroxidu sodného?

Děkuji předem za odpovědi.

Nejlepší odpověď
Lamalam

Zkus si tipnout. Hydroxid sodný má vzorec NaOH, jaký běžný nerost asi bude nejvhodnějším zdrojem Na?

Další odpovědi
Kepler

Převážně se vyrábí elektrolýzou roztoku NaCl, tedy kuchyské soli. Jako nerost je to halit.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Hydroxid_sod­n%C3%BD#Pr.C5­.AFmyslov.C3.A1_v­.C3.BDroba

JájsemRaibek

Že by to byl Na, tedy jako nanananatrium?
░░░░░░▄▀▒▒▒▒░­░░░▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒█ ░░░░░█▒▒▒▒░░░­░▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒█ ░░░░█▒▒▄▀▀▀▀▀­▄▄▒▒▒▒▒▒▒▒▒▄▄▀▀▀▀▀▀▄ ░░▄▀▒▒▒▄█████­▄▒█▒▒▒▒▒▒▒█▒▄█████▄▒█ ░█▒▒▒▒▐██▄███­█▌▒█▒▒▒▒▒█▒▐██▄████▌▒█ ▀▒▒▒▒▒▒▀█████­▀▒▒█▒░▄▒▄█▒▒▀█████▀▒▒▒█