Zvědavý

Jaký má význam pořekadlo „Nač stahovat kalhoty, když brod je ještě daleko“ ??

jak je to metaforicky myšleno ? jaký to má význam ??

Nejlepší odpověď
Funna

že není potřeba předem bědovat, jak to nepůjde, ale řešit to, až to aktuálně příjde…

Další odpovědi
annas

Původní význam – když se chci přebrodit přes řeku, nevím předem, zda to bude možné. Zjistím, až k ní dojdu. Např., v řece může být víc vody, takže se rozhodnu podle aktuální situace a upravím si oblečení, abych je neměla mokré.

Přenesení významu – jde o metaforu pro řešení překážky nebo problému.

Je třeba řešit problém, až nastane, tedy nikoliv teď v přítomnosti.
Jde o přístup k řešení budoucího problému. situace, překonání překážky. . S nimi se vypořádáme správně pouze v případě, až vzniknou. Vyhneme se tímzbytečnému stresu. Je vhodné vyčkat, nejednat unáhleně. ..Budeme také znát víc informaci, protože okolnosti se mohou změnit – stejně jako stav vody v řece.

Anduliska

Znamená to, že nemáš něco vzdávat předem.

zjentek

něco ve smyslu, že na prvním rande nemáš myslet hned na nejlepší
Doplňuji:
..že se nemáš plašit, když je na věc ještě dosti času

iceT

Např.nepřipravovat se na něco,o čem nevíš jak to dopadne,třeba nekupovat knížky do školy,na kterou sis dal přihlášku,když ještě nevíš,jestli tě vůbec přijali.

L.G.

Já bych to viděl s tím přirovnáním někam poblíž vědomého vyhodnocení, resp.vyčkávání příkladmo třeba v obchodním styku : „nevyužít atraktivní nabídku s přesvědčením, že v čase přijdou atraktivnější“ Kývnout hned na tu první v tomto kontextu by naopak znamenalo ty kalhoty před brodem moc brzo stáhnout 🙂