Rokio

Jaký je význam slova hňup?

Nejlepší odpověď
annas

Rokio, několikrát v archivu.

Např.
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-je-vulgarnejsi-vul-hnup-a-nebo-cyp

Hňup je vykastrovaný kozel, ten je považovaný za méněcenného, dával se často do klobás, ty páchly, i když méně než s masem od kozla nekastrovaného. Proto tento výrobek mnoha lidem nechutnal, kozlem opovrhovali. . Druhá skutečnost, kozel byl zbaven povinnosti či možnosti oplodnit kozu, takže zbytečně byl živený,. byl k ničemu.

Stejně nadávka hňup je označení člověěka málo inteligentního, který nepobral moc rozumu atd., často by měl mlčet, aby neukázal na své nedostatky. Myslí si, že ,hloupí jsou ostatní kolem něho. Pro hlupáka každý hlupák.

Doplním původ slova, je odvozené od podst. jména hlupák , plůvodně i hńupec. Spojení hň či chň je u některých nespisovných, často až vulgárních slov. Hňupat – hodně jííst, bez výběru – všechno zhňupne, Zhňápe. Stejně tak když někdo tahá nohy za sebe, tedy hnáty, hňápe se v blátě, tahá nohy, dupe, šlápne do čehokoliv., zanechává za sebou bláto a šlápoty, roznáší se špín všude.

Uvádí se i v brněnském hantecu. Slovo hňup vznklo v v 2. pol. 16. století pro kozla,později jako nadávka, Hńápe = , dupe, ve valašštině ve významu padne . . POdobné erxpresívní slovo hňícat hňácat něco uplácat. Dokonce ve významu mačkat, něco měkkého, hňácat kajetána je vulgární pojmenování pro masturbaci. .

Hnětka je dívka, která se má k mužům. Lašsky – laš . hni ve spojení s , ani “ : Voły ani hni nechtěly z místa . Volát sem ho , ale on ani hni´, Jinak se dobytku říká krávo, ni,, pohni se, uhni. – i zde hn zní obhrouble. U lidí to je to nevhodné, smozřejmě až vulgární.
Staročeský slovník dtymologie. od Holuba.

TTato spojení s hň se uvádějí jako nespisovná, záleží na kontextu, zda u lidí nebo zvířat. Tedy převažují slova nespisovná, třeba vulgární z novější doby hnědka = vězeňsky řiť. Samozřejmě spisovně hnědý kůň, i hnědák.

Podle SNČ.

Další odpovědi
Viktorie II.

Je to název vykastrovaného kozla, nebo i nadávka.

Kepler

Původně vykastrovaný kozel, nyní ve významu „velký hlupák“.