adita

jaký je význam přísloví " Kdo má rád husličky, musí dát oči na vidličky " a jak vzniklo?

Nejlepší odpověď
annas

Jak toto úsloví vzniklo, se nedovíme.

Ale domnívám se, že pod výrazem „vidličky“ jsou myšleny prsty rukou. Je to jeden z přenesených významů slova vidličky – odvozené ho od slovesa vít = vinout, kroutit, ohýbat.

Takže k hraní na housle jsou třeba ruce, prsty , určité pohyby atd. Houslisté i se obávají, aby neměli na rukou nějaký úraz … musí tedy sledovat své „vidličky“ nejen při jiné práci, ale především při hraní na housle.

I v literatuře:
Her.ben Odepře [si] v hostinci své oblíbené jídlo, jen proto, že je neumí jíst bez desítiprsté vidličky (prstů rukou)..

Významy podle PSJC