Kelt

Jaký je rozdíl, zda začínám otázku slovem Proč…, nebo Jak to, že…?

Kdysi jsem se na něco zeptal otázkou Proč…? a bylo to špatně. Tak mi poradili, abych se ptal Jak to, že…? Jaký je v tom rozdíl.
Proč jedete do Prahy? Jak to, že jedete do Prahy? vidíte tam nějaký zásadní rozdíl ve významu té otázky? Děkuji.

Nejlepší odpověď
quentos

Jistě že je tam rozdíl, jinak bychom neměli tyto dvě různé formy vyjádření (a neexistovaly by i v jiných jazycích). Zatímco otázka s „Proč“ je neutrální, otázkou „Jak to, že…“ vyjadřujeme údiv, překvapení, že něco není tak, jak jsme si mysleli.

Další odpovědi
annas

Samozřejmě někdy je PROČ na místě. Otázka proč je dětská zvídavá, Když vám třeba nefunguje pračka, ptáte se proč atd.

Přečtěte si, co na říkají psychologové.

"Proč? Špatná otázka…

Naučte se méně používat slůvko „proč“, radí odborník na neurovědy Vladimír Tuka.

„Proč?“ má v komunikaci své opodstatněné místo. Když potřebujeme zjistit, kde nastala chyba v nějakém procesu nebo jak vznikla porucha na přístroji, bez “proč” se neobejdeme. Ostatně tato otázka může být i velmi užitečná, pokud ji umíme ve správný čas položit sami sobě: když hledáme smysl věcí, toho, co děláme, smysl života. Tam nám může hodně pomoci.

Otázka „Proč?“ patří k základním ingrediencím mezilidské komunikace. Používáme ji jako cukr při pečení. Možná je ale čas nasadit dietu. „Když nám někdo položí otázku začínající slůvkem proč, vyvolává to v nás pocity viny a ohrožení,“ říká v rozhovoru Vladimír Tuka, majitel společnosti NeuroLeadership Group, jejíž metody jsou postaveny na poznatcích neurověd o fungování lidského mozku.

Během vašeho nedávného semináře mě zaujal postřeh, že častým užíváním otázek začínajících slůvkem „proč“ si zbytečně komplikujeme život. V čem spočívá past, kterou v sobě „proč“ skrývá?"

https://psych­ologie.cz/proc-spatna-otazka/
--

„PROČ je špatné ptát se „PROČ“ aneb Co bylo dřív: Otázka nebo odpověď?“

http://www.en­trypoint.cz/blog/proc-je-spatne-ptat-se-proc-aneb-co-bylo-driv-otazka-n

Vzpomínám si, že se kdysi říkávalo Proč? Pro slepičí kvoč., aby slepice nekvokala, protože nemá proč.

Z toho plyne, že už v minulosti nebyla vhodná otázka, která začínala PROČ, pokud nešlo o příčinu, podstatu problému.

Proč jedete do Prahy? Protože mě zajímají památky.
Co vás k tomu, že jedete do Prahy? Zajímám se o památky, chci je poznat osobně.

zvonisek

První otázka mi připadá taková ,,tvrdá'' . Člověku se na ní chce odpovědět: ,, A co je ti do toho! ". Kdežto druhou vnímám slušněji. Jaký máte důvod navštívit Prahu? Na tuto otázku bych reagovala radši. Nicméně mi nepřijde špatně ani jedna Vaše otázka.

radis Spych

Ta otázka je celá nesmysl..! U nás by řekli, "na kterou picu tam musím!

Dochy

Někteří považují „proč“ za negativně zabarvenou. Ale pokud se zeptáš „Jak to, že…“ je to ještě o mnoho horší. Alespoň pokud to použiješ ve větě tak jaks to použil. Jinak podle mě je „proč“ naprosto v pohodě. Ale záleží i na kontextu a použité intonaci.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.