Jaký je rozdíl mezi úvahou a úvahovým textem u zadání maturitní práce? Děkuji

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Otázka je nepřesná.

Přepokládám, že je zadaný úvahový text a máte vypracovat úvahu. Co je úvaha, uričtě znáte.

Úvahový text je zadaný - máte sestavit úvahu podle určitých hesel, myšlenek atd.

Našla jsem příklad - úvahový text
Žena – muž? Co je lepší...
Výchozí text:
Zpracování: dle pohlaví pisatele zamyšlení se nad tvrzením:
Jsem hrdá, že jsou ženou.
Jsem hrdým, že jsem muž.
--
Nebo další úvahový text
VÝCHOZÍ TEXT:
Kabelku byste neukradli – Mobil byste neukradli – Film byste neukradli – Pirátství je zločin
(text spotu zaměřeného proti nelegálnímu stahování dat)
Zpracování: úvaha o problematice nelegálního stahování dat

Doplňuji:
Úvahový text je tedy úvaha vypracovaná na zadaný výchozí (úvahový) text. Jde tedy o analyzu daného textu nebo zadaných frází.

Pro někoho je těžší úvaha - vlastní názory na dané téma, pro jiného pak úvahový text, v němž se pisatel musí držet textu daného a rozebírat z různých stran.

Čeho se vyvarovat při psaní maturitních prací najdete v odkazu
PDF JAK NA TO Písemná práce z českého jazyka
Zpracovaly: Gabriela Baumgartnerová, Andrea Kapustová
© Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání, 2013

http://webcache.googleusercont ent.com/…

www.msmt.cz/…

více diskuse

Otázka nemá žádné další odpovědi.

Diskuze k otázce

Josef Švec

doslovné zadání zní takto:

Rituály v našem životě
VÝCHOZÍ TEXT
Kdybychom spolu jednoho odpoledne před několika lety seděli v parku na lavičce, povídali si a přeskakovali z jednoho tématu na druhé a vy se mě zeptali, o čem v těch dnech přemýšlím a píšu, odpověděl bych vám: „O rituálech.“ […]
Celý ten můj myšlenkový pochod odstartovali lidé, kteří věděli, že jsem byl po mnoho let pastorem, a chodili se se mnou radit o různých oslavách a obřadech. Chtěli vědět, co se říká při promoci, pohřbu a vítání novorozenců. Vyptávali se na modlitbu před jídlem, obnovení manželského slibu a také jak zahojit rány po různých osobních bitvách. Lidé chtěli poradit se soukromými rituály, které provádíme o samotě – jako jsou třeba meditace, modlitba a rozjímání. […]
Snažil jsem se těm prosbám vyhovět a přitom jsem vlastní i okolní život začal z velké části vnímat jako život ritualizovaný. Uvědomil jsem si, že důležité rituály nejsou uloženy v knihách a příručkách pro pastory – každý den je totiž všichni žijeme. (Robert Fulghum, Od začátku do konce – naše životní rituály)
Zpracování: úvahový text o potřebě rituálů v životě (role výchozího textu inspirativní)

Chápu tedy správně že se po mě chce abych napsal obyčejnou úvahu?

Zlatý

annas

Ano. Kdyby znělo téma RItuály v našem životě, tak bude psát podle sebe.

Ritály v našem životě s výchozím textem musíte nějakým způsobem zarpacovat do své úvahy. Nemůžete ho celý opsat, jistým způsobem analyzovt, tedy rozebrat.

Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 2413
Zlatý Drap 1486
Zlatý quentos 1219
Zlatý mosoj 643
Zlatý hanulka11 567
Zlatý gecco 564
Stříbrný ivzez 539
Zlatý led 528
Zlatý marci1 490
Zlatý Michal Kole 475

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.