Broxigar

Jaký je rozdíl mezi tarasnicí a RPG?

Obojí je ruční protitanková zbraň odpalující neřízenou nebo řízenou raketu, RPG (Ruční Protitankový Granát) je celosvětová zkratka definující její význam ve spoustě jazyků (hlavně v angličtině), tarasnice, i když byla používána husity a za komunistické éry, je dnes taktéž zmodernizována jako například švédské výroby Carl Gustav.

Jestli se mi nedostane odpovědi, budu se muset smířit se svým tušením, že mezi dvěma zbraněmi není žádný rozdíl.

Nejlepší odpověď
Edison

Je v tom rozdíl, byťˇsebemenší a vysvětlím ho :-)

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Tarasnice
Myslím, že tarasnice je něco docela jiného. Zatím, co tarasnice je palná zbraň, „RPG“ je střela s reaktivním pohonem. Je to vidět i na hlavni, kde tarasnice má drážky, kdežto reaktivní je zásadně s hladkým vývrtem a stabilizace dráhy střely je realizována stabilizačními křidélky. RPG, nebo-li reaktivní protipanceřová zbraň. Někdy je střela na „prosté“ trubce – panceřová pěst, někdy uvnitř výmetné trubky, ty bývají doplněny nějakým systémem navádění (teplo, manuálně rádiem, nebo drátkem a podobně). Jinak RPG nemá vztah k pohonu, ale typu střely – reaktivní, mnohdy též kumulativní, protipanceřová střela. Může jí být osazena třeba i dělostřelecká munice. Ale i dělostřelecká střela může mít reaktivní pohon, pak bývá často konstruována jako podkaliberní (tedy samotná střela má menší průměr, než je ráže kanonu a po dobu pohybu v hlavni je v „dopravním“ nebo ochranném pouzdru, které po opuštění hlavně odpadá. U střel s reaktivním pohonem někdy bývá pohon aktivován ihned výstřelem, jindy výstřel má dvě fáze, kdy první menší vytlačí střelu z hlavně a teprve pak je aktivován reaktivní pohon.

Další odpovědi
Kepler

Je v tom rozdíl, byťˇsebemenší a vysvětlím ho :-)

Myslím, že moderní tarasnice je něco jako ruční minomet pro přímou střelbu. RPG je taky ruční, ale střela je kumulativní a má vlastní reaktivní pohon.

Dochy

Edison „Jinak RPG nemá vztah k pohonu, ale typu střely – reaktivní, mnohdy též kumulativní, protipanceřová střela. Může jí být osazena třeba i dělostřelecká munice. Ale i "
Myslím, že tady jsi to netrefil. Reaktivní je právě o pohonu (u střely). Kumulativní je o funkci granátu – granát je uzpůsoben k tomu aby na konci způsobil větší účinek na menší ploše než klasická munice s podobně "silnou“ (ale nesměrovanou) náplní – a tím dává šanci probít se pancířem.

Edison

Jj… máš pravdu… Ono to „R“ z RPG se v češtině „překládá“ různě, jak jsem zjistil: „RPG, ruční protitankový granátomet, angl. rocket-propelled grenade“ https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Reaktivn%C3%AD_gran­%C3%A1t
Jinak u tarasnice jde o hlavveň, tedy s vývrtem ke stabilizaci střely a odolávající výmetným tlakům. Pak tu máma bazuky: jde o americký přístroj pro RPG střelu s vnějším vedením, tedy roura, ve které je střela schována, služí jako vedení a nemusí odolávat výmetným tlakům, neb je na konci otevřená. Střelou je granát, většinou s kumulativním účinkem, raketovým pohonem a vlastními stabilizačními křidélky. A pak klasický RPG jak jej známe, tedy stejný granát s kumulativní střelou, raketovým pohonem a vlastními stabilizačními křidélky, ovšem nazasená ve slabší trubce pouze výmetným systémem s granátem mimo rouru. Ovšem u větších ráží RPG se uplatňuje spíše konstrukce bazuky. Součástí bazuky i RPG je pak odpalovací mechanismus, většinou elektrický, někdy ale i jiný.

Kepler

Edison: vývrt není rozhodující. Hladký dnes už mají téměř všechny moderní kanóny.

Edison

Ale ani tarasnice, ani RPG není kanon. V zásadě podle toho tarasnici od RPG rozlišíš. U kanónů je to prostě kapku jinak. Kanony mívají hladký vývrt právě kvůli těm střelám, nikoli kvůli hnacímu systému, který je munice pro kanony více variabilní.

Edison

Myslím, že tarasnice bude vždy s drážkovou hlavní a RPG vždy s hladkým vývrtem. Navíc, jak jsem psal, ne všechny RPG jsou vystřelovány zevnitř „trubky“, ale jsou třeba „na trubce“. Dalším rozdílem bude zřejmě hmotnost. Zatímco tarasnice bude těžká, protože je to prostě hlaveň, která musí odolávat tlakům, RPG je to „pouhé“ „vodítko“, z mnohem slabších a lehčích materiálů.

Lamalam

Do RPG se granát nabíjí předem, do tarasnice zadem.

Edison

Ne vždy…