dust8

Jaký je rozdíl mezi slovy „nic“ a „pranic“?

Nejlepší odpověď
annas

Význam slova nic najdete v archivu

Nic je slovo bez představitelného obsahu, protože neexistenci si nedovedeme představit. Představivost vychází vždy z něčeho. Nic je neexistence něčeho.

Nic ( gr. me on, lat. nihil, non ens) je chybění něčeho nebo neexistence něčeho, a to

V relativním slova smyslu, tj. neexistence vlastností, stavů, procesů na něčem určitém – nic x něčemu

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-je-to-nic

--
Pra bylo příslovce ve významu docela, úplně, dočista. Nestojíme pra za nic. …už je na všecko, pra na všechno příliš pozdě

Přesmykem vzniklo zájmeno záporné „pranic“ je to zesílené nic.

U záporných zájmen (např. uvedené pranic, řidčeji prapranic = vůbec nic) a záporných příslovcí ( např. pranikde = naprosto nikde) se zesiluje zápor.

--
Pozor – nezaměňovat příslovce pra s předponou pra/prach – prastarý, praděd… ale nikoliv Praha – nejde o složené slovo.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/poradite-mi-prosim-co-znamena-vyznam-predpony-pra

V obouj odkazech se dovíte mnohem víc.

Takže pranic = nic, tudíž jde jen o zdůraznění, zesílení.

Další odpovědi
quentos

Pokud jsi rodilý Čech, měl bys cítit, že „pranic“ je silnější.
SSJČ ho definuje jako „vůbec nic“.

Zdroj: https://ssjc.uj­c.cas.cz/sear­ch.php?hledej=Hle­dat&heslo=pra­nic&sti=EMPTY&whe­re=hesla&hsub­str=no

EKSOT123

Asi jako mezi mnoho a přemnoho, příliš a přespříliš, zvlášť a obzvlášť, špatný a prašpatný, lhářem a sedmilhářem,… A když máme „pranic“, také bychom asi správně měli mít „postnic“.
Ale podobný problém s „pra“ je asi u všech románských a slovanských jazyků. Např. italsky se pranic řekne pranico (čti praniko), francouzsky pranique…, Asi to vzešlo z latiny či řečtiny (pro, prae, per, πρώτος).
Další české příklady: pradávno, pra(ch)bídný, Prazdroj, Praděd, Pražák a prapražák.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.