bolak

Jak je možný že svár a nesvár znamenají tu samou věc?

Jak může bejt protějšek nějakýho slova jeho synonymem?

Nejlepší odpověď
annas

Slova s t zv. nadbytečnou negací, jako jsou nepohodnouti se (vedle pohádati se), nehorázný, neurvalý, nesvár a p., vznikala lidovou etymologií podle slov, která jim významem byla blízká a která, znamenajíce něco nepěkného nebo neočekávaného, byla složena s předponou ne-, jako nepěkný, nesmírný. Podle takovýchto slov, zvláště pak takových, kterých se bez ne- v příslušném významě kladném ani neužívalo (jako nesmírný), připínalo se ne- i ke jménům, která už sama o sobě znamenala něco nemilého nebo neočekávaného, a tak vznikala slova nesvár, neurvalý, nehorázný a p.

U svár — nesvár (které souvisí významem se slovem vříti, býti hněviv na někoho) působila i blízkost přídavného jména nesvorný, které přísluší významem ke slovesu sevříti (= těsně spojiti) a u něhož ne- mělo tedy svou náležitou platnost významovou.

http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=563
Doplňuji:
Ještě z Rejzkova etymologického slovníku:

svářit se, svárlivý, svárlivost. Hl.
swar ‘nadávka’, p. swar, r. svára, sln.st.
svâr ‘pokárání, výtka’, stsl. svarъ ‘svár,
boj’. Psl. *svarъ je asi příbuzné s gót.
swaran ‘přísahat’, angl. swear tv., stisl.
svǫr ‘odpověď’, stangl. and-swaru tv.,
osk. swerrunei (dat.) ‘řečníkovi’, sti.
svárati ‘zní’, vše z ie. *su̯er- ‘(slavnostně)
říkat, zvučet’. Ve slov. posun
‘hlučné vyhlášení’ → ‘nadávka, výtka’
→ ‘spor, boj’.

Srov.. nesvár.
Od :svár s nadbytečným záporem
(asi vlivem nesvorný)

Další odpovědi
petrnaku

Češtinářská specialitka. Více krát negace a je v tom zmatek. Takových slov je více.

Klára K.

No jo, znáš češtinu.

bolak

annas: no dobře, ale horázný ani urvalý, to přece nejsou slova, nebo dřív tahle slova existovala?

annas

Domnívala jsem se, že tentokrát nebudu muset hledat. Takže přece. Jdu na to. 🙂

annas

Takže Z Machkova Etymologického slovníku, který je podrobnější než Rejzkův.

Nehorázný = náramný, hrubý, neomalený. V Jung. slovníku je též uvedené neorázný, h zeslabené, pak zaniklo = nerázný.

Ojediněle se uvádí horázný , asi počeštěné goráznyj, horázný. Patří k rázný a zesílené variantě o psl. go.
Jinak se uvádí, že ne je nadbytné, zesiluje některé již dost „silné“ výrazy, aniž mění význam. Nehorázný bylo"silné" nářeční a lidové slovo, které se do písemnictví dostalo později. Jeho význam se totiž přiblížil k pokročilému stavu, jaký je v č. rázně, hodně, velice, velmi. .V ruštině pak gorázno – dosti, velice, goráže – silněji, více, tj. ke stavu, kde jsou již původní významy setřeny a kde se dospělo k bezbarvému „velmi“ s nádechem nevole (o velikosti, nevítané,, nepěkné).

Neurvalý, staročesky a moravsky = urvalý; hrubý, urputný, staroslověnsky trvalý. Odvozené od slovesa zastoupeného dosud v laštině „urvat se“ na koho, osopit. I když jiný jazykovědec uvádí, že to je odvozené od rváti, stejně jako utrhnouti se na koho. Podle Jungmanna = urvavší se od šibenice. Ne je opět nadbytečné.

Zajímavá je i předpona pra. Nedávno vložil ladič na rozdíl mezi slovy nic a pranic. Někdo otázku smazal, když jsem napsala odpověď, červený nápis. Odpověď byla zajímavá.

Jenže otázky některých uživatelů i odpovídajích vadí … „mazalové“ s neuvědomují, že zde nejsou sami 🙂

Vím, že mnohé historie jazyka nezajímá. Proto jsem ráda, když se někdo na něco zeptá. Samozřejmě že na všechno mé vědomosti nestačí, ale většinu lze najít v zaprášených, školometských slovnících, i když jsou považované za zastaralé. Dotyčný si neuvědomuje, že bez znalosti jjakékoliv historie, bychom neznali současnost. 🙂