violin

Poradíte mi, prosím, co znamená význam předpony pra?

Prababička je můj předek, o pravěku jsme se učili ve škole..
„Pranic“ to nestálo.

Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Mezi oběma „pra“ je rozdíl.

1. Pra bylo příslovce ve významu docela, úplně, dočista. Nestojíme pra za nic. …už je na všecko, pra na všechno příliš pozdě

Přesmykem vzniklo zájmeno záporné „pranic“ je to zesílené nic.

U záporných zájmen (např. uvedené pranic, řidčeji prapranic = vůbec nic) a záporných příslovcí ( např. pranikde = naprosto nikde) se zesiluje zápor.

Takže pranic = nic, tudíž jde jen o zdůraznění, zesílení.

2. Na rozdíl od předpony „ pra“, která obměňuje význam základu – prvočáteční, prvotní, základní , např. pravěk, pralátka. . U rodinných vztahů pak o generaci předcházející nebo následující bába – prabába – praprabába. Naopak – praprabába – prabába – bába..

Václav Machek: Etymologický slovník a historická mluvnice

Další odpovědi
Bedy

Pra znamená před, ne?

zjentek

Bedy: je možno položit otázku na odpovědi.cz, právě se tady nacházíš ..nech se inspirovat tazatelem, jak se uměl krásně zeptat a zeptej se také, na co potřebuješ. Sice už to bude kopírovaná otázka, ale pořád lepší než otázka v odpovědním portále, tam to vypadá fakt moc divně a nikdo ti neodpoví