zjentek

Jaký je rozdíl mezi osudem a náhodou?

Nejlepší odpověď
annas

Několik otázek v archivu Zde jen stručně, v jednotlivých otázkách je toho mnohem víc.

Náhoda je stav. Tak pojmenováváme určitou skutečnost, jejíž příčinu neznáme, nebo ji nedovedeme vysvětlit.

Filosoficky se používá pojem nahodilost = děj, který je založený na náhodě, tedy má určitou příčinu, stal se, ale nutně se nemusel stát.

--
Osud je rovněž filosofický či náboženský pojem, zřejmě i psychologický. Člověk má intuici, zaměřuje se na transcendentno, – oblast poznání, které přesahuje naši zkušenost, domnělá pomyslná oblast, nadsmyslovost, něco mimo náš svět. .Může se objevit i synchronicita, když se dostaneme do sledu určitých událostí.

Synchronicita – vysvětlovala jsem v otázce. Setkáte se s člověkem, který se narodil ve stejný den, nebo myslíte na někoho, on zavolá, nebo se s ním setkáme. Není to náhoda, ale jev, který pojmenoval Jung. Řekneme tomu osud, nebo někdy i náhoda?.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/statistika-pravdepodobnost-synchronicita

Takže osud většinou nedovedeme ovlivnit, je nám daný, Ale je možné, že chtějícího osud vede, nechtějícího vleče, jak řekl Seneca.

Těžko můžeme vysvětlit, co náš mozek dovede.

Osud – podle SSČ
„shoda okolností, které ovlivňují běh lidského života (často se uvádí vlivem nadosobní síly); běh života, úděl (např. osud matky), chce znát svůj osud (např. budoucnost).“

Náhoda- podle SSČ
„běh událostí bez vzájemné souvislosti, z nepředvídaných příčin: Výsledkem je určitý stav“.
https://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=n%C3%A1hoda

Z toho poznáte rozdíl – u náhody neznáme příčinu – zakopneme, zlomíme si nohu. jak je to možné. byla to náhoda? Když se zamyslíme, řekneme si, kdybych měla dobré boty, tak se to nutně nemuselo stát. Možná příčina ve světě reálném.

Osud – v něco věříme, přesahuje to naše zkušenosti, rozum, jde o duchovno, třeba sem patří i karma atd. Karma je zdarma.

Jednomu chlapci z příbuzenstva zemřel 24/12 otec a přesně za rok se tomuto mladíkovi narodil syn. Co na to říct?

Je něco mezi nebem a zemí … Filosoficky se dá říct, že to byla hříčka osudu – transcendentní jev, který přesahuje zkušenosti i rozum.

Další odpovědi
Hlada

Náhoda je jev, kterým se zabývá matematika.
Osud je blbost.

Nassin

Někde jsem tady četl od jedné zkušené (nevím ale čeho), že náhoda neexistuje! Takže žádný rozdíl není!

Speed77

Náhoda je blbost, protože neexistuje. Osud znamená, že je vše dopředu dané a nevyhnutelné.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.