Avatar uživatele
Pokročilý

Jaký máte názor na statistiku, pravděpodobnost, synchronicitu v uvedeném případě?

Statistika, pravděpodobnost, synchronicita

Upozornění

Zdá se, že jste příliš struční. Nešetřete písmenky a důležité informace napište přímo do otázky.
----Dobrý den, jaká je statistická pravděpodobnost toho, že v případě jednoho člověka se tento člověk narodí v roce 1985, jeho otec v roce 1958 a jeho synovec 5.8.? Děti zatím nemá takže nebyla jiná možnost kdo by se mohl narodit 5.8. jako jeho synovec. Narodil se navíc na svátek svojí babičky a babička pak zemřela na jeho svátek. Jeho strýc se narodil ve stejný den v roce jako on sám. A jeho otec se narodil ve stejný den v roce jako babička tohoto jeho otce. Nezdá se vám třeba trochu mimo tohle považovat za náhodu?

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Náhoda neexistuje, ona má určitou příčinu. Platí to podle zákonůl dialektiky, ale psycholog Jung uvádí jako tzv. zákon synchronicity.

“Podle něj se v lidské existenci vyskytují události, děje, které se „opakují“.

Asi nejznámější a nejpochopitelnější jsou případy, a není jich málo, kdy se stane řada zdánlivě náhodných událostí stejného typu nedlouho po sobě.

Různé shody náhod, shody okolností, těžko pochopitelná setkání, neuvěřitelné číselné podobnosti i klíč, podle kterého se například potkávají lidé.

Když se upřímně zamyslíme, mnoho z nás dojde k závěru, že se mu dějí podobné věci.

Kolik toho vlastně víme o synchronicitě a vzájemném prolínání našich životů? Kdybychom se o těchto věcech nedozvídali vždy „náhodou“, kolik bychom toho ještě zjistili?

Osobně jsem toho názoru, že každý jeden člověk na světě je součástí velikého celku. Nikdo tu nefunguje jen tak jako singl. Naše životy nějkým „háčkem“ souvisí se životy jiných lidí.

Naprosto nic, zdá se, nestojí osamoceně a všechno nějak souvisí se spoustou jiných věcí, které zase navazují na něco jiného." Atd.

Autor Michaela Kudláčková - podle Junga

https://zena-in.cz/…

Toto téma souvisí s esoterikou, karmou atd. Záleží na tom, kdo a čemu věří.

Také jsem se setkala s člověkem, který se narodil ve stejný den jako já.

Jednomu chlapci z příbuzenstva zemřel otec a přesně za rok v se tomuto mladíkovi narodil syn. Co na to říct?

Je něco mezi nebem a zemí....

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Chybí relevantní údaje a ne všechno se dá na náhodu přepočítat. Takže nějaké údaje si domyslím a něco odhadnu....
Předpokládám, že nějak blíže znáš 100 lidí, z toho dva se narodili 1985 (pokud by ses narodil také v té době tak by to bylo nejspíš víc). Většina lidí má děti ve 20-40 letech, když to tam dáme rovnoměrně, tak je to 5% na rok. pravděpodobnost že člověk, který se narodil v 85 má otce ročník 58 je tedy 5%, máš pravděpodobně 2 známé r 85, takže pravděpodobnost že alespoň jeden má otce r. 58 je 10% (zhruba). Při zjednodušujícím předpokladu že každý člověk má dva potomky budeš mít jednoho sourozence se dvěma dětmi, synovec bude jeden a jedna neteř (statisticky) pravděpodobnost že se Ti synovec narodí zrovna 5.8. je 1/365=cca 0,3%. Dohromady to dává 0,03% (jeden ze 3000) což je hrubý odhad pro Tvůj případ. Vzhledem k použitým zjednodušením bych skutečný výsledek viděl někde mezi 0,01 a 0,05%. Při počtu lidí v ČR je dost velká šance že takových lidí bude poměrně dost.

Oprava jeden den v roce je 1/365, ne 1/36 (pravděpodobně vhyba po editaci)


Avatar uživatele
Bronzový

Pravděpodobnost je jenom jedna. Lidé u případů s velmi nízkou pravděpodobností výskytu mluví o náhodě. Pravděpodobnost se limitně nůže blížit nule, ale nikdy není nulová. Na výpočet doporučuji si prostudovat nějakou knihu o pravděpodobnosti a matematické statitice. Takhle nedbale položeným dotazem se tady asi nebude nikdo zabývat. Tomu kdo to zkusí gratuluji.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 4017
Zlatý Kepler 1679
Zlatý Drap 1621
Zlatý quentos 1544
Zlatý mosoj 1494
Zlatý led 889
Zlatý marci1 876
Zlatý Lamalam 717
Zlatý gecco 709
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.