eaver

Jaký je rozdíl mezi morfem a morfémem?

Nejlepší odpověď
annas

Nedá se to stručně vysvětlit, tyto pojmy souvisejí s tvořením slov, tedy slovotvorbou = morfologií derivační a morfematikou

Je třeba si uvědomit, že jde o pojmy v oblasti teorie jazyka – morfém jako jazykového systému (langue) a v oblasti promluvy (parole) morf.

V tomto smyslu je morf nejmenší nesamostatnou jednotkou textu, která nese význam, pro morfém je charakteristický souhrn významových rysů a funkcí lexikálních a gramatických. Morfém tvoří slova a jejich tvary. Jejich realizací je morf.

Stejně jako fonetika – fon a fonologie – foném.

Morfematika, tj. nauka nauka o morfémech, jejich stavbě druzích a jejich kombinačních schopnostech.
Morfematický rozbor zkoumá už hotové slovo a zjišťuje morfémy

Slovotvorba – je na pomezí formální morfologie (FM) a lexikologie – je o slovních druzích, jejich ohýbání a odvozování slov pomocí morfémů.
´
FM – škol-a, -y, -e, -u, -ou – tvarotvorný základ + formant
školník – 0, -a, -u, -ovi, -em,

Slovotvorba – slovotvorný základ + formant

škol-ník – 0, škol-k- a

Morf je nejmenší jednotka, která má význam a nejde už dále rozčlenit. –

Morfém je označení pro předpony, přípony, koncovky nebo kořeny slova. Není samostatnou jednotkou, je součástí slova.

Je to abstraktní pojem, jehož realizací jsou morfy, které mají stejný lexikální, příp. gramatický význam . Morf je tedy vyjadřovacím prostředkem pro morfém.

Takže morf a morfém je jistým způsobem totéž, jenže morfém je abstraktní pojem, který se užívá v jazykovém systému, morf je jednotka v promluvě.

Např. Např. bere – brát ber- br- konkrétní morfy, které jsou realizací jednoho morfému. Oba tvary slovesa brát i bere obsahují jeden a týž morfém představovaný v různých tvarech dvěma různými morfy.

Další odpovědi
Lamalam

Odpoví ti Internetová jazyková příručka – http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=778

Kepler

http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/hledat?ci­zi_slovo=morf&typ_hle­dani=prefix