Existuje kořen slova (dále nedělitelný morfém), končící samohláskou? A pokud ano, jak se k němu připojují koncovky?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Existuje kořen s kmentovornou příponou: běha-cí. Rovněž i u slova hra je kořen s koncovkou, jak je vidět při odvozování prohrát - prohr-a.
Doplňuji:
Neznázornila jsem členění slov graficky, proto doplňuji.
.
Slovo běh je odvozené od slovesa běh-a-t, stejně jako běh-a-cí. Jde tedy o kořen běh s kmenotvornou příponou "a", tvarotvornou příponou = koncovkou "t".,
Běh-a-cí,, kde "- cí " je přípona.
Z praktických důvodů se koncovka zpravidle spojuje s příponou.

Rovněž i u slova hra je kořen s koncovkou. Hr-a - kořen + tvarotvorná přípona = koncovka. Pro-hr-a - předpona - kořen - koncovka.

Otázka nemá žádné další odpovědi.

Diskuze k otázce

vencenzo

K odpovědi annas: Já myslím, že pro slovo hra je koncovka právě -a, jelikož se tato samohláska mění např. při skloňování nebo u množného čísla (hra, hry, hru, hro). Slovo běhací bych morfologicky rozložil takto: běh-a-cí, kde běh je kořen slova...Ale nevím - nejsem lingvista, takže jen tak hádám z toho co jsem nastudoval :)

Zlatý

annas

ad vencenzo - zřejmě jste četl nepzorně. Napsala jsem, že hra je kořen s koncovkou. Jen nerozdělila graficky. Stejnětak další slovo. .

Podle dotazu jsem se domnívala, že morfematiku znáte a že vysvětlení je jasné i bez grafického znázornění .Zřejmě ne, proto se omlouvám.

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 2736
Zlatý quentos 1320
Zlatý mosoj 1305
Zlatý Drap 964
Zlatý hanulka11 627
Zlatý led 605
Zlatý gecco 589
Zlatý marci1 538
Zlatý arygnoc 507
Zlatý Lamalam 487

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.