Kelt

Jak je to s předponou „u“ , pokud jde o slovesa? Lze někoho unést a unést?

Předpona u vytváří dokonavý vid slovesa. Slyším, slyšel jsem DV (dokonavý vid), uslyšel jsem – NV (vid nedokonavý), dále šel DV , ušel NV. A mohu pokračovat. A teď ponesu malého vnuka, unesu ho několik metrů a zase položím. Lze to napsat – Dědeček unesl vnuka pět metrů. Někdo unese dítě a chce výkupné, tak to také můžeme vyjádřit. Ten člověk unesl dítě (a chce výkupné)

Nejlepší odpověď
annas

Vkládám odkaz na významy slovesa unésti

„1. (co, koho) mít, projevit schopnost, způsobilost nést (ve význ. 1, 2, 3): u. břemeno; dostal jídla, co unesl; kufr těžký k neunesení; dnes se kožich unese, přen. není v něm horko; – kůň unese dva jezdce; sloup neunesl klenbu; tenký led nás neunese; přen. papír všechno unese snese; – večer nemohl hlavu u. klesala mu únavou
2. (co) mít, projevit schopnost, sílu snést, vydržet: u. žal, zklamání; u. náklady spojené se studiem dětí; přen. to by má kapsa už neunesla
3. (co, koho) nesením (ve význ. 2) dopravit odněkud pryč; odnést 2: vítr unesl balón; loď nás unese k dalekým břehům
4. (koho, 4. p.) násilím odnést, odvést: u. nevěstu; u. dítě
5. (trp. též zast. a ob. -nešen) (koho, 4. p.) silně dojmout, zaujmout; uchvátit 3, okouzlit 2, očarovat 2, nadchnout 1: hudba posluchače unesla; dát se u. kouzlem hor; být unesen citem, krásou, silným dojmem; všecek unešen zprávou (Ner.)
6. (koho, 4. p.) (o něj. duševním hnutí) vyvést z míry; strhnout 5: být unesen hněvem; dát se u. (k nějakému nepředloženému činu);“

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=un%C3%A9st

Takže z významu slovesa poznáte, zda je správné, že dítě neunesete, protože je těžké.