Anask

Jak na slovotvorný a morfematický rozbor?

Dobrý den, potřebuji poradit se slovotvorným a morfematickým rozborem slov: procesní, činnosti, popisují, názorně, pracovní.

Předem děkuji.
Doplňuji:
procesní
SL: proces-ní
MO: proces-ní
činnosti
SL: čin-nost-i
MO: čin-no-st-i
popisují
SL: popis-uj-í
MO: po-pis-uj-í
názorně
SL: názor-n-ě
MO: názor-n-ě
pracovní
SL: prac-ovn-í
MO: prac-ov-n-í

Nejlepší odpověď
annas

Jak? Napíšete si slovo a budete postupovat takto:

1.U slovotvorného rozboru zjistíte, jak bylo slovo utvořené. Najdete tedy slovo základové – podtrhnete slovotvorný základ a označíte slovotvorné prostředky.

2. Přejdete na morfematický rozbor, rozeberete stavbu slova. Napíšete, kolik a které morfémy (kořen, příponu, předponu a koncovku) slovo obsahuje.
Doplňuji:
Něco máte dobře, něco chybně.

U slovotvorného najdeme základové slovo a oddělíte to, co je přidané, u morefmatického pakuvedem ptředpony, přípony a koncovku.

procesní – proces-ní – pro-ces-ní
(proces vzniklo z předpony pro a základu ces z latiny)
činnosti – čin-nosti – čin-nost-i
popisují – popis-ují – po-pis-uj-í
názorně – názor-ně – ná-zor-ně
pracovní – prac-ovní – prac-ov-ní

další diskuse

Další odpovědi
gecco

Ahoj, tady to většinou funguje naopak – vložíš své řešení a požádáš o jeho kontrolu…
😉
Takže napiš (do Doplnění, případně Diskuse), co vymyslíš – a uvidíme.
Doplňuji:
Mno…
😉
Počti si – http://galaktis­.cz/clanek/nau­ka-o-tvoreni-slov/
Třeba „procesní“ máš dobře…
Ale co je „prac-ovn-í“??
___
Kdyžtak doplň (vše) do Diskuse.
😉

annas

činnosti – uvedla jsem slovotvorný základ, ale má být základové slovo. Čin-n-ost je odvozená od čin-ný. Takže – základ a slovo pro činný = čin + ný.
čin -ný = čin-n-ost -i. .

Anask

i je tedy u morfematického koncovka?

annas

Koncovka je část slova, která se mění při časování nebo skloňování .Koncovky pádové činnost-i, činnost-mi…; osobní – popisuj-e, popisuj-eš atd.

Většinou tvoříme tvary téhož slova = tvarotvorné, ohýbací.