blaňulka

Jaký je název kyseliny HPO3

Nejlepší odpověď
lachtanidlo1

Myšlenkový pochod :

  • kyslík má ox. číslo –2
  • –2*3 je –6
  • vodík má ox čísli +1 a --> –6+1 = –5, což odpovídá stavu EČNÁ :)

Máme kyselinu fosforečnou.
Je to zavádějící, jelikož všichni známe kyselinu fosforečnou jako H3PO4, ovšem tato známá kyselina by se měla jmenovat spíše kyselina orthofosforečná ( přidali jsme k HPO3 pouze H2O(vodu).

ORTHO kyseliny mají více vody(H2O), ty co mají vody méně nazýváme META

Z celého textu vyplývá, že vzorec HPO3 bude kyselina META fosforečná :)

Další odpovědi
Kepler

Kyselina metafosforečná.

Lamalam

Kyselina fosforečná.

Emefej

HPO3 – kyselina fosforečná. H3PO4 – kyselina trihydrogenfos­forečná. Předpony meta-, ortho-, para-, pyro- se v současném systematickém názvosloví už nepoužívají.

aliendrone

Já se učil, že HPO3 je kyselin a metafosforečná, H3PO4 orthofosforečná (je běžná), ale jak je to dnes nevím. :)