Neonka

Jaký je nápis na kříži Ježíše a co znamená?

Doplňuji:
Pokud někdo víte celé znění v latině, byla bych ráda, kdybyste mi ho napsali.

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum, česky Ježíš Nazaretský, král židovský
Doplňuji:
Později byl zkratce INRI přidán ještě jeden význam – In nobis regnat Iesus

Další odpovědi
hanulka11

INRI -česky Ježíš Nazaretský, král židovský
Doplňuji:
tak jsem hledala

Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/IN­RI

Romekstny

Pilát dal také udělat nápis a připevnit ho na mučednický kůl.* Zněl: „Ježíš Nazaretský, král Židů.“+ 20 Ten nápis četlo mnoho Židů, protože místo, kde byl Ježíš přibit na kůl, bylo blízko města. Byl napsán hebrejsky, latinsky a řecky. 21 Židovští přední kněží však Pilátovi řekli: „Neměl jsi psát: ‚Král Židů‘, ale že řekl: ‚Jsem král Židů.‘“ 22 Pilát odpověděl: „Co jsem napsal, napsal jsem.“ (Jan 19:19–22)

Plincz

Je to INRI, Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum – Ježíš Nazaretský, král židovský

Filip84

Ano, INRI=JNRJ, protože, stricto sensu, se v latině J píše jako I, a rozhodně se tak dělo v době, kdy měl být Ješua ben Joseph ukřižován, a tradičně se U zapisuje písmenem V. Tedy, původní zápis by byl IESVS NAZARENVS REX IVDAEORUM, je to však naprosto to samé, co Jesus Nazarenus Rex Judaeorum.

Tuisenim

Také jsem viděl JNRJ…Význam stále stejný.