barnajka

Jakou váhu má u soudu ateistova přísaha na Bibli Svatou?

Byla tu otázka na definici pojmu „křivopřísežník“ a quentos doplnil, že křivá přísaha je trestná. Má pravdu.

Znám z amerických filmů, že u soudu se od všech vypovídajících vyžaduje přísaha na Bibli Svatou. Ale co ti, co v Boha nevěří?! Jak může být jejich přísaha brána vážně?!
Jasně, že není v lidské moci kontrolovat a zjišťovat, kdo věřící je a kdo není… Proto se ptám, jestli má celý ten akt přísahy VŮBEC nějaký smysl. Přijde mi to spíš jako šaškárna :) Krom toho si myslím, že když půjde věřícímu vrahovi o kejhák, nebude mít s křivou přísahou problém. Když i Desatero bez skrupulí porušil…

Já věřící nejsem. Ale vždycky, když mi někdo něco nevěří (a já chci, aby mi věřil), vytasím se s mou vlastní přísahou – je univerzálně použitelná a zní takhle: „Přísahám na všechno, co MI je svatý, že…“
V tom „mi“ je obsažený všechno – protože KAŽDÝ má něco, co mu je svatý: pro někoho jsou to jeho celoživotní úspory, pro někoho jeho rodina, pro dalšího právě ten Bůh. Ale fakt každý něco má, něco oč by nerad přišel.
Když už teda u soudu přísahat, tak na to, co je svatý MĚ – a ne komusi druhýmu.

Co si myslíte vy ostatní?

A ještě jedna podotázka, spíš teda takový malý morální dilema: kdybyste křivou přísahou ublížili jednomu člověku, ale deseti jiným byste pomohli…dokázali byste pro dobro deseti zradit jednoho..ale hlavně pak sami sebe?! Dokázali byste jít proti vlastnímu svědomí?
Když ne, ublížíte deseti – bacha na to… ;)

Za názory jako vždy děkuji předem :)

Nejlepší odpověď
anonym

Milá barnajko, vidím, že máš dnes v pozdních nočních hodinách, morální dilemata, možná evokovaná předchozím dotazem na poválečná traumata.
Sice rozvíjíš hlubokomyslné úvahy, ale poněkud scestným směrem.
Princip je totiž jinde, soudní systém každého státu je poplatný tamějším tradicím a nábeženské orientaci, ale zásada zůstává stejná a sice povinnost vypovídat pravdivě.
I u nás přece existuje pojem křivého svědectví pro jakoukoliv národnost vypovídající u soudu, stejně jako u soudů států muslimských, hinduistických apod.Tím chci poopravit quentose, protože se u našich soudů nepřísahá, je trestnost formulována u křivého svědectví s obdobným významem.
Takže i pro ateistu (či jinověrce) u amerického soudu, je přísaha jen odlišnou formou povinného procedurálního prohlášení, že bude vypovídat pravdivě.
Ostatně i v USA je spousta ateistů, kteří chápou ten podstatný princip i v odlišném anglosaského systému a respektují jej ve svém původním významu.
P.S. U našich soudů, je-li předvolán svědek, je před výpovědí poučen, že má vypovídat pravdivě, což je vlastně evropská obdoba tohoto institutu.

Další odpovědi
led

Je úplne jedno, či prisaháte na Bibliu, Zákonník práce, alebo Harryho Pottera. Prísaha na symbol pravdy, je to procedúra. Hlavné je, že prisaháte – sľubujete.

baghira

Důležitý je samotný smysl, samotná podstata přísahy, a ne rituály, které se kolem toho dějí.

Morální dilema: v krajní nouzi při odvracení nebezpečí lze porušit zákon, a tedy i přísahu. Ublížit někomu aby se pomohlo deseti? Záleží na tom, jek velké by bylo to ublížení a jaká pomoc. Okrást někoho, aby se zachránilo deset životů je v pořádku. Zabít někoho, aby se deset obohatilo je zločin.

eLx

Všechno už bylo řečeno, tak jenom k podotázce. Pokud nemám dobře propracovanou (promyšlenou) situační etiku, do podobných dilemat se dostanu celkem snadno. Ale i tak, vždycky přece rozhoduje zdravý rozum.

Příklad: Hory, nehoda, 11 lidí visí na laně, lano pomalu praská. Jsem předposlední a uříznu-li posledního, přežije těch deset nademnou, udělám to.

Příklad II.: Mám pod pohružkou, že někdo zabije 10 lidí, zabít určitého jednotlivce. Neudělám to. Zaprvé bych porušil svůj morální kodex (nechat strach rozhodovat za mě; pozor, první případ není o strachu, ale nevyhnutelnosti) a za druhé nemám jistotu, že to ten druhý opravdu udělá.

Ashgard

Hlavně i samotné Bibli se píše: Já však vám pravím, abyste nepřísahali vůbec; ani při nebi, protože nebe je trůn Boží; ani při zemi, protože země je podnož jeho nohou; ani při Jeruzalému, protože je to město velikého krále; ani při své hlavě nepřísahej, protože nemůžeš způsobit, aby ti jediný vlas zbělel nebo zčernal. Vaše slovo buď `ano, ano – ne, ne´; co je nad to, je ze zlého.“ (Mt 5,33–37)