dust8

Jakou historii má maratón?

Odpovědi
annas

“Historie jednoho z nejtěžších testů kondice a morálky, 42 195 metrů dlouhého maratonského běhu, je plná otazníků. Nejasný je původ, délka i datum události, od které se tradice maratonu odvíjí.

Tato běžecká disciplína vznikla před prvními novodobými olympijskými hrami v Aténách v roce 1896 na počest údajného běhu řeckého vojáka Feidipida, který měl podle převažujícího názoru před 2 500 lety, 12. září 490 před naším letopočtem, běžet oznámit vítězství Řeků nad Peršany v bitvě u řecké obce Marathon do Atén. V cíli své cesty se slovy „Radujte se! Zvítězili jsme!“ vyčerpáním zemřel.”

Prosadit ten běh mezi olympiojské hry nebylo snadné. Pořadatelé měli střach, aby závodníci nedopadli jako řecký voják. Teprve po vyzkoušení jinými bvěžci, byl běh zařazený. Původní běh se uskutečnil a původní trase z Marathonu do Athen a měřila asi 40 km. Délka byl proměnlivá od 40 do 45 km.

Délka 42 195 metrů se poprvé objevila v Londýně v r. 1908, když královsklá rodina trvalo na tom, že cííl bude přímo pod balkonem zámku kvůli tomu, aby závodníky mohli pozdravit král s královnou v zámku ve Windsor..

Do oficiálních pravidel se tato délka dostala at v roce 1924

Příloha Rodina MF Dnes z 3.5. 2019 a text v uvozovkách je ccitovaný z odkau
 https://sport­.ceskatelevize­.cz/clanek/atle­tika/maraton-beh-reckeho-vojaka-se-stal-vzorem-pro-novodobe-atlety/5bdfba280­d663b6fe80c8323

--
„Maratonský běh? Úspěšně vymyšlená legenda“

Maratón se běhá v duchu hesla nejslavnějšího českého běžce Emila Zátopka: „Pták létá, ryba plave a člověk běhá".

https://www.de­nik.cz/svet_plu­s/svet_maraton­sky_beh_uspes­ne_vymyslena20081023­.html

Před několiok dny jsem zahlédla v TV, že se natáčí film o E. Zátokpkovi, který rovněž vyhrál maratón v Helsinklách.

Rokio

Vznikl za dob starověkého Řecka.

elkon

To se učí žáci školou povinní.