broula

Jakou chybu jsem udělal při pěstování broskví?

Z pecky kupované broskve mi náhodou na zahrádce vyrostla pěkná broskvoň. Letos po pěti letech od přesazení poprvé kvetla a začaly se tvořit plody. V současné době, kdy by měly dozrávat, jsou to však plody o velikosti větší švestky, mají odpovídající pecku potaženou jen kožovitou poněkud chlupatou kůží. Dužnina chybí. Takže je to vlastně tvrdá pecka obalená slupkou. To hlavní – dužnina broskve – chybí. Co jsem udělal špatně, případně co způsobilo tento stav plodů? Na broskvoni je jich poměrně dost, ale jsou nepoužitelné. Nemělo na to vliv letošní suchu? Ale u sousedů mají broskve normální…

Nejlepší odpověď
Drap

Nenarouboval jsi. Jen někdy vyroste z pecky strom rodící stejné, nebo podobné plody. Větší procento bývá planých, s malými a většinou i nechutnými plody. Je třeba roubovat z kvalitního stromu.

Další odpovědi
annas

Zkuste si přečíst vyjádření odborníků.

https://www.du­mabyt.cz/rubri­ky/zahrada/pe­ce-o-zahradu/stromy-z-pecek-a-jaderek_2

Odpovědi na stejnou otázku
https://www.zah­rada.cz/forum/bros­kvone/zelene-broskve-84249/?kotva=zelene-broskve-84393

U broskvoní se roubování neosvědčuje, protože rouby se těžko ujímají. Vhodnější je očkování.

https://www.ke­liwood.cz/aktu­ality/ockovani-stromu-pruklest-peckovin-vysadba-jahodniku-rez-broskvoni-pestovani-broskvoni-srpen-dil-treti

cochee

Mám na pozemku pouze takovéto „plané“ broskvoně. Nestojí mi za to piplat se se šlechtěnými, které mají obecně v našich zeměpisných šířkách malou životnost, protože jsou háklivé na mrazy – ne že by ty plané nebyly, ale u nich to až tak nezamrzí, když uhynou. Plané broskve bývají skutečně menší a méně chutné než šlechtěné, ale myslím si, že na soud je přece jen ještě brzy. Do dozrávání ještě nějaká doba chybí. Obecně lze říci, čím je na stromě více plodů, tím jsou ve finále menší. Nevím, zda by pomohlo v určitém období nějaké procento plodů ze stromu odstranit, aby měl strom dosti sil na vývin těch zbývajících. My tomu necháváme volný průběh. Pokud nasazená květní poupata přežijí kritické období jarních mrazíků, tak bývá strom velmi často opravdu obsypán drobnými plody, které však i tak můžou najednou opadat třeba uprostřed léta, kvůli suchu. Počkej opravdu až dozrají, třeba tě ještě překvapí.