Rokio

Jaká práva má nesvéprávný člověk?

Každý člověk má nějaká práva. Nějaká práva měl i nevolník ve středověku. Jaká práva má tedy nesvéprávná osoba?

Nejlepší odpověď
led

má základné právo

  • právo žiť –

Další odpovědi
Zaibatsu

Způsobilost k právům má každý člověk stejnou. Způsobilost k právním úkonům (svéprávnost) má každý jinou. Svéprávnost je způsobilost vlastními právními úkony brát na sebe práva a povinnosti, způsobilost k právům je přiznána každému člověku, dokonce některým i před narozením (dědictví) a po smrti (ochrana osobnosti, viz kauza Peroutka).

Takže mícháte dvě věci dohromady.

Jinak k předchozímu příspěvku, k právu žít, není to pravda. V nutné obraně nebo krajní nouzi můžete člověka usmrtit. Jediné neomezitelné právo u nás je právo nebýt mučen nebo podroben krutému, či nelidskému zacházení.

led

nevolník v stredoveku, často strácal aj základné právo – právo žiť. Stačila maličkosť a vôľa pána, prípadne peniaze na zbavenie viny.