Standaa

Jaký je rozdíl mezi svéprávnou osobou a právní osobností?

Děkuji komukoliv za odpověď.

Nejlepší odpověď
klumprt

Svéprávnost je způsobilost k právním úkonům a nabývá se zletilostí tj. obecně v 18 letech. Svéprávný člověk např. může uzavírat smlouvy a činit další právní úkony.

Právní osobnost není člověk, ale vlastnost člověka. Já tedy znám spíš pojem právní subjektivita. Je to způsobilost mít práva a povinnosti. Vzniká narozením, končí smrtí. I nesvéprávný člověk (s omezenou svéprávností) má právní osobnost – stále má nějaká práva.

Pěkné články k tomu má Wikipedie:
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Sv%C3%A9pr%C3%A1vnost
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Pr%C3%A1vn%C3%AD_o­sobnost

Další odpovědi
Quimby

Myslíš rozdil mezi fyzickou osobou a právnickou osobou?

Fyzická osoba je prostě jakýkoliv člověk. Právnická osoba není klasická osoba, ale společnost – nějaká firma. Pokud se tedy dejme tomu budeš soudit o výplatu se svým zaměstnavatelem. Tak se budeš soudit ty jako fyzická osoba s firmou jako právnickou osobou. Samozřejmě u soudu bude firma zastoupena člověkem.
Je i pár rozdíl v právech – fyzická osoba, tedy občané mají svá občanská práva, firma ne.
Zas tolik tomu nerozmím, ale co vím, tak právě existují různé druhy práv – občanskoprávní, obchodní… a tam se to může pro fyzic. a práv. osoby nějak lišit.

Hans51

to klumpurt:

Svéprávnost i právní osobnost jsou pojmy, které zavedl zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník. Za účinnosti „starého“ občanského zákoníku se užívaly pojmy způsobilost k právním úkonům a právní subjektivita.

Vaše odpověď je tedy správná, nicméně z právnického hlediska nepřesná.