Avatar uživatele
bolak

Jaké I/Y se napíše ve větě „Šl_ jsme s holkama na nákupy.“, jedná-li se o dva již přeoperované transexuály s ženskými..

..pohlavními orgány?

Shoda podmětu s přísudkem…

Doplňuji:
annas: Pozor jó, žádný kontext tam nebyl, ta věta prostě zničeho nic padla :)

Někdo se jich prostě zeptal, kde byl_ odpoledne a on_ odpověděl_ :„Šl_ jsme s holkama na nákupy.“ O tom že jsou to transexuálové nebyla ani zmíňka a on_ sami sebe považjou za ♀ženy♀.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: bolak

Zajímavá 11Pro koho je otázka zajímavá? annas, mojitek, vagra, samicek333, Andělé, johana 56, Damiana, briketka10, Tw!st, anonym, JájsemRaibek před 4059 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Transexuál je rodu mužského, životného. . Takže ti transsexuálové šli … Jinak existuje podstatné jméno příbuzné: transsexuálka, ty transsexuálky. šly …

Takže podle kontextu … muselo by se mluvit o těch transexuálkách, pak v další větě by bylo y. Kdyby předcházela řeč o transsexuálech. pak byl následovalo i.

Shoda je řízena gramatickým rodem, nikoliv přirozeným … . Jména, která jsou skloňována podle životných vzorů (pán, muž, předseda, soudce), mají v přísudku životnou koncovku.

Výjimky neuvádím.

Doplňuji:
Původní otázku jsem špatně četla, tedy i pochopila. Odpověděla jsem obecně. Ti x ty..

Po doplnění je to jasnější.

Jsou to transsexuálky (i když je zmínka jen náznakem v kontextu), takže samozřejmě by se psalo y.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
mojitek

i ty filuto.Jsou to „holky“ jako lusk(pro někoho aspoň teda) 🙂 takže -Y-

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Damiana

Napsala bych tvrdé. Transsexuálové říkáš ty, ale nikde to nespecifikuješ, jenom popisuješ. Kdybych řekla transky, jako holky – mohlo by to být v cajku na všech stranách.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
dyscac

Ti transexuálové šli… Je přece jedno, jestli to je holka nebo kluk, pořád je to transexuál.
Doplňuji:
tak pokud sami sebe berou za holky a mají vagínu a oblékají se jako holky, tak to už to podle mě nejsou transexuálové, ne? takže by tam bylo Y.

Upravil/a: dyscac

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
led

…muž-transexuál s preoperovanými orgánmi je už vlastne žena, ktorá čaká už len na úradné potvrdenie. V tom prípade, podľa môjho názoru, aj gramatika sa v jej (nepíšem: v jeho) prípade vzťahuje na ženu.
PS.
Zhodou akolností práve včera večer dávali na film+ „Transamerika“ príbeh takéhoto transsexuála, čakajúceho na fyzické i úradné potvrdenie premeny.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
JájsemRaibek

Tak z toho jsem teda maďar :DDD
No nevím. Jdu se zeptat vedle, aspoň bude sranda :DD
Doplňuji:
Tak prej je to měkké, protože ti šli. Stejně tomu nerozumím.

Upravil/a: JájsemRaibek

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
KatkatkaW

v téhle větě se jedná o holky, takže bych dala určitě tvrdé y

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
annas

Ad bolak, já vysvětlovala, jak by se to rozlišilo pravopisně podle kontextu.

Al jinak platí, že gramatický rod má přednost před přirozeným. Pak musíš rozlišit – ony = ženy, oni = muži. Nezáleží na tom, jak se cítí, ale co mají v občanském průkazu.

K nám chodila do školy žena a skončila jako muž…

před 4059 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
bolak

Dobře, ale v občanským průkaze může bejt chyba :)) přece když mi někdo omylem vytiskne do občanky „žena“, tak se hned nezačnu psát s tvrdm Y ;)

Přece pokud má někdo ženské pohlavní orgány, tak se považuje za ženu, nebo ne? A to ať už má v občance napsáno cokoliv :)

to je oříšek…

před 4059 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Nějak jsem pochopila otázku obecně a také tak vysvětlila.
Doplnění jsem večer viděla, ale musela odejít od počítače. Doplněný kontext je jasnější. Jinak se opravdu musí rozlišovat transsexuálové – gramaticky mužský rod. Nebo uvést ženský tvar, případně doplnit přístavek – transexuálové -ženy šly … Přednost má gramatický rod – samozřejmě z hlediska pravopisu …

před 4059 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
kapka

Kdybych byla chlap a nechala se náročně přeoperovat na ženu a někdo by o mně přesto dál psal s měkkým i jako o chlapovi, podala bych na něj žalobu! 😁

před 4059 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Ad kapka. Jistě. Když chlap se stanou ženou, tak je to jasn – y.. Pokud se jen cítí, tak je to pořád muž. Myslím pravopisně. 🙂

před 4059 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Ad kapka. Jistě. Když chlap se stanou ženou, tak je to jasn – y.. Pokud se jen cítí, tak je to pořád muž. Myslím pravopisně. 🙂

před 4059 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek