bolak

Jaké I/Y se napíše ve větě „Šl_ jsme s holkama na nákupy.“, jedná-li se o dva již přeoperované transexuály s ženskými..

..pohlavními orgány?

Shoda podmětu s přísudkem…

Doplňuji:
annas: Pozor jó, žádný kontext tam nebyl, ta věta prostě zničeho nic padla :)

Někdo se jich prostě zeptal, kde byl_ odpoledne a on_ odpověděl_ :„Šl_ jsme s holkama na nákupy.“ O tom že jsou to transexuálové nebyla ani zmíňka a on_ sami sebe považjou za ♀ženy♀.

Nejlepší odpověď
annas

Transexuál je rodu mužského, životného. . Takže ti transsexuálové šli … Jinak existuje podstatné jméno příbuzné: transsexuálka, ty transsexuálky. šly …

Takže podle kontextu … muselo by se mluvit o těch transexuálkách, pak v další větě by bylo y. Kdyby předcházela řeč o transsexuálech. pak byl následovalo i.

Shoda je řízena gramatickým rodem, nikoliv přirozeným … . Jména, která jsou skloňována podle životných vzorů (pán, muž, předseda, soudce), mají v přísudku životnou koncovku.

Výjimky neuvádím.

Doplňuji:
Původní otázku jsem špatně četla, tedy i pochopila. Odpověděla jsem obecně. Ti x ty..

Po doplnění je to jasnější.

Jsou to transsexuálky (i když je zmínka jen náznakem v kontextu), takže samozřejmě by se psalo y.

Další odpovědi
mojitek

i ty filuto.Jsou to „holky“ jako lusk(pro někoho aspoň teda) 🙂 takže -Y-

Damiana

Napsala bych tvrdé. Transsexuálové říkáš ty, ale nikde to nespecifikuješ, jenom popisuješ. Kdybych řekla transky, jako holky – mohlo by to být v cajku na všech stranách.

dyscac

Ti transexuálové šli… Je přece jedno, jestli to je holka nebo kluk, pořád je to transexuál.
Doplňuji:
tak pokud sami sebe berou za holky a mají vagínu a oblékají se jako holky, tak to už to podle mě nejsou transexuálové, ne? takže by tam bylo Y.

led

…muž-transexuál s preoperovanými orgánmi je už vlastne žena, ktorá čaká už len na úradné potvrdenie. V tom prípade, podľa môjho názoru, aj gramatika sa v jej (nepíšem: v jeho) prípade vzťahuje na ženu.
PS.
Zhodou akolností práve včera večer dávali na film+ „Transamerika“ príbeh takéhoto transsexuála, čakajúceho na fyzické i úradné potvrdenie premeny.

JájsemRaibek

Tak z toho jsem teda maďar :DDD
No nevím. Jdu se zeptat vedle, aspoň bude sranda :DD
Doplňuji:
Tak prej je to měkké, protože ti šli. Stejně tomu nerozumím.

KatkatkaW

v téhle větě se jedná o holky, takže bych dala určitě tvrdé y

annas

Ad bolak, já vysvětlovala, jak by se to rozlišilo pravopisně podle kontextu.

Al jinak platí, že gramatický rod má přednost před přirozeným. Pak musíš rozlišit – ony = ženy, oni = muži. Nezáleží na tom, jak se cítí, ale co mají v občanském průkazu.

K nám chodila do školy žena a skončila jako muž…

bolak

Dobře, ale v občanským průkaze může bejt chyba :)) přece když mi někdo omylem vytiskne do občanky „žena“, tak se hned nezačnu psát s tvrdm Y ;)

Přece pokud má někdo ženské pohlavní orgány, tak se považuje za ženu, nebo ne? A to ať už má v občance napsáno cokoliv :)

to je oříšek…

annas

Nějak jsem pochopila otázku obecně a také tak vysvětlila.
Doplnění jsem večer viděla, ale musela odejít od počítače. Doplněný kontext je jasnější. Jinak se opravdu musí rozlišovat transsexuálové – gramaticky mužský rod. Nebo uvést ženský tvar, případně doplnit přístavek – transexuálové -ženy šly … Přednost má gramatický rod – samozřejmě z hlediska pravopisu …

kapka

Kdybych byla chlap a nechala se náročně přeoperovat na ženu a někdo by o mně přesto dál psal s měkkým i jako o chlapovi, podala bych na něj žalobu! 😁

annas

Ad kapka. Jistě. Když chlap se stanou ženou, tak je to jasn – y.. Pokud se jen cítí, tak je to pořád muž. Myslím pravopisně. 🙂

annas

Ad kapka. Jistě. Když chlap se stanou ženou, tak je to jasn – y.. Pokud se jen cítí, tak je to pořád muž. Myslím pravopisně. 🙂