Zlatý

Jaké I/Y se napíše ve větě "Šl_ jsme s holkama na nákupy.", jedná-li se o dva již přeoperované transexuály s ženskými..

..pohlavními orgány?

Shoda podmětu s přísudkem...

Doplňuji:
annas: Pozor jó, žádný kontext tam nebyl, ta věta prostě zničeho nic padla :)

Někdo se jich prostě zeptal, kde byl_ odpoledne a on_ odpověděl_ :"Šl_ jsme s holkama na nákupy." O tom že jsou to transexuálové nebyla ani zmíňka a on_ sami sebe považjou za ♀ženy♀.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Transexuál je rodu mužského, životného. . Takže ti transsexuálové šli .... Jinak existuje podstatné jméno příbuzné: transsexuálka, ty transsexuálky. šly ...

Takže podle kontextu .... muselo by se mluvit o těch transexuálkách, pak v další větě by bylo y. Kdyby předcházela řeč o transsexuálech. pak byl následovalo i.

Shoda je řízena gramatickým rodem, nikoliv přirozeným ... . Jména, která jsou skloňována podle životných vzorů (pán, muž, předseda, soudce), mají v přísudku životnou koncovku.

Výjimky neuvádím.

Doplňuji:
Původní otázku jsem špatně četla, tedy i pochopila. Odpověděla jsem obecně. Ti x ty..

Po doplnění je to jasnější.

Jsou to transsexuálky (i když je zmínka jen náznakem v kontextu), takže samozřejmě by se psalo y.

Další odpovědi:

Zlatý

i ty filuto.Jsou to "holky" jako lusk(pro někoho aspoň teda) :-) takže -Y-

Zlatý

Napsala bych tvrdé. Transsexuálové říkáš ty, ale nikde to nespecifikuješ, jenom popisuješ. Kdybych řekla transky, jako holky - mohlo by to být v cajku na všech stranách.

Ti transexuálové šli... Je přece jedno, jestli to je holka nebo kluk, pořád je to transexuál.
Doplňuji:
tak pokud sami sebe berou za holky a mají vagínu a oblékají se jako holky, tak to už to podle mě nejsou transexuálové, ne? takže by tam bylo Y.

Zlatý

...muž-transexuál s preoperovanými orgánmi je už vlastne žena, ktorá čaká už len na úradné potvrdenie. V tom prípade, podľa môjho názoru, aj gramatika sa v jej (nepíšem: v jeho) prípade vzťahuje na ženu.
PS.
Zhodou akolností práve včera večer dávali na film+ "Transamerika" príbeh takéhoto transsexuála, čakajúceho na fyzické i úradné potvrdenie premeny.

Stříbrný

Tak z toho jsem teda maďar :DDD
No nevím. Jdu se zeptat vedle, aspoň bude sranda :DD
Doplňuji:
Tak prej je to měkké, protože ti šli. Stejně tomu nerozumím.

Pokročilý

v téhle větě se jedná o holky, takže bych dala určitě tvrdé y

Diskuze k otázce

Zlatý

annas

Ad bolak, já vysvětlovala, jak by se to rozlišilo pravopisně podle kontextu.

Al jinak platí, že gramatický rod má přednost před přirozeným. Pak musíš rozlišit - ony = ženy, oni = muži. Nezáleží na tom, jak se cítí, ale co mají v občanském průkazu.

K nám chodila do školy žena a skončila jako muž....

Zlatý

bolak

Dobře, ale v občanským průkaze může bejt chyba :)) přece když mi někdo omylem vytiskne do občanky "žena", tak se hned nezačnu psát s tvrdm Y ;)

Přece pokud má někdo ženské pohlavní orgány, tak se považuje za ženu, nebo ne? A to ať už má v občance napsáno cokoliv :)

to je oříšek...

Zlatý

annas

Nějak jsem pochopila otázku obecně a také tak vysvětlila.
Doplnění jsem večer viděla, ale musela odejít od počítače. Doplněný kontext je jasnější. Jinak se opravdu musí rozlišovat transsexuálové - gramaticky mužský rod. Nebo uvést ženský tvar, případně doplnit přístavek - transexuálové -ženy šly .... Přednost má gramatický rod - samozřejmě z hlediska pravopisu ....

Zlatý

kapka

Kdybych byla chlap a nechala se náročně přeoperovat na ženu a někdo by o mně přesto dál psal s měkkým i jako o chlapovi, podala bych na něj žalobu! :-D

Zlatý

annas

Ad kapka. Jistě. Když chlap se stanou ženou, tak je to jasn - y.. Pokud se jen cítí, tak je to pořád muž. Myslím pravopisně. :-))

Zlatý

annas

Ad kapka. Jistě. Když chlap se stanou ženou, tak je to jasn - y.. Pokud se jen cítí, tak je to pořád muž. Myslím pravopisně. :-))

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 2736
Zlatý quentos 1320
Zlatý mosoj 1305
Zlatý Drap 964
Zlatý hanulka11 627
Zlatý led 604
Zlatý gecco 589
Zlatý marci1 538
Zlatý arygnoc 507
Zlatý Lamalam 487

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.