metalavenged

Jaký je rozdíl mezi těmito AJ větami?

Dobrý den,

Clause complex (main + subordinate clause): He went to Rome where he met his first love again.

Clause compound (main + main clause): He went to Rome where he met his first love there again.

Mám pocit, že v jednom případě jeho první láska byla řimanka a v druhém ji náhodou potkal v Římě. Nebo možná úplně jinak. Nevím.
Poradíte, prosím? Děkuji. :)

Doplňuji:
V každé větě má být ještě ‚.. to Rome on holiday..‘. Asi mi to uniklo, ale nevím, jestli to něco změní.
Přepsané to je spravně. Jde mi hlavně o to, že máme rozlišit clause complex a compound a nevím, jestli to there nějak mění význam.
Každopádně děkuji.

Nejlepší odpověď
quentos

Nemělo být v tom druhém případě místo where „and“? Jinak otázka ani ten gramatický rozbor nedává příliš smysl…
Významově se ty dvě věty prakticky neliší. Striktně vzato, první případ je ale gramaticky nesprávně (i přestože se to v hovorové řeči běžně říká) – v lingvistické hantýrce se tomu říká „nepravá přívlastková věta“. Vy přece nepotřebujete ten Řím nijak „upřesňovat“ – Řím je Řím, všichni víme, kde je. Proto je na místě připojit druhou větu jako hlavní poměrem slučovacím.

… tak to se musel splést zadavatel, protože tohle je complex sentence (podřadné souvětí) v obou případech. Aby bylo compound (souřadné), muselo mít by vět hlavních víc.