JájsemRaibek

Jaký je správný tvar slova občánek?

…peníze vyplacené každému občán…?
občánkovi nebo občánku?
Já bych volil spíše občánkovi jako pánovi, přijde mi to hezčí.

Nejlepší odpověď
quentos

Podle vzoru (pán) jsou možné oba tvary, ale ten delší je v tomto kontextu běžnější…

Další odpovědi
annas

Občánkovi jako pánovi.
U podst. jmen podle vzoru pán a vlastních jmen podle vzoru muž se užívá koncovka – ovi, pokud stojí jméno samostatně. U příjmení je koncovka – ovi závazná.

Pokud jde o několikanásobný výraz, střídají se koncovky – u a – ovi,
Např. Malému občánkovi Janu Novákovi předali dárek.

marci1

Oba dva tvary jsou možné. 🙂