Zvědavý

Jaká ochrana se používala v minulosti při sexu?

Předpokládám, že kondomy, jak je dnes známe asi ne. Používala se vůbec nějaká ochrana? Díky

Nejlepší odpověď
annas

Jak moc chcete jít do minulosti.

"Starověk
Obecně lze říci, a je to i pochopitelné, že naši předkové před několika tisíci lety používali přírodní způsoby antikoncepce. Možná proto, že byli více napojeni na přírodu a znali účinky jednotlivých rostlin.

Dále Egypt, Čína, Řecko, Indie – zde např. kniha z 12. století Ratirahasya (známá také jako Koka Shastra) popisuje různé způsoby kontroly početí a využití rostlin k tomu určených. V roce 1964 byla tato kniha přeložena do angličtiny a vyšla pod názvem Secrets of love.

Z dalších dochovaných spisů se můžeme dozvědět, že Indové používali k zabránění početí například lektvar z prášku palmového listí a červené křídy. Také se používala směs z medu, ghí, a kamenné soli.

Řecko, Persie

Rozhodně metod a způsobů antikoncepce, které využívali naši předkové, bylo daleko více. My jsme posbírali alespoň několik střípků a dali je dohromady. Tady naše pouť ale zdaleka nekončí, v dalším díle se můžete dočíst o antikoncepci ve středověku.

Všechny náboženské texty: židovské, křesťanské i ty posvátné hinduistické, se zmiňují o bylinách, které způsobují dočasnou neplodnost. Ale o antikoncepci hovoří ve většině případů jako o něčem, co je nepřípustné. V Bibli (Genesis 1,28) je pasáž, která praví: „Ploďte a množte se, naplňte zem…“. A tuto pasáž ctili jak křesťané, tak židé. V jiné biblické pasáži je ovšem zmínka o Onanovi, který „vyplýtval své semeno“ na zem, aby nezplodil dítě s vdovou Tamar po svém bratrovi. Mít ale pohlavní styk, který nevedl ke stvoření dítěte, bylo v očích Hospodina hříšné a Onan byl proto potrestán smrtí. Jméno tohoto nešťastníka máme pevně spojené se známou činností: onanií.

Z tohoto úryvku je patrné, že v očích křesťanů bylo nepřípustné, aby muži svým semenem plýtvali. Stejně tak židé zakazovali jakékoli použití antikoncepce pro muže. (Antikoncepce pro ženy mohla být použitá pouze ze zdravotních důvodů.)"

Autorkou článku je Veronika Lančaričová. Informace a obrázky čerpány z: en.wikipedia.org.
www.mum.org
www.levret.cz

Pokračování najdete v odkazu na stejné stránce
http://www.ka­lisek.cz/histo­rie-antikoncepce-1

Další odpovědi
Kepler

Předchůdcem kondomu byl rybí měchýř, ovčí střívka, dokonce už v Egyptě látkové oblečky, ale dovedeš si ale domyslet, jak moc spolehlivé byly…Revoluci přinesl až pan Goodyear v r. 1850 v souvislosti s objevem vulkanizace pryže a později (a dodnes) se požívá k výrobě latex. Guma je guma. Více v https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Kondom

ten který je

V minulosti žádné kondomy neexistovaly. Za hříšné chvilky rozkoše platili šlechtici, urození rytíři i plebs cenou nejvyšší…

hapiky

To byl ale hřích když byl prováděný sex jen za účelem rozkoše. I Bůh se rozhněval na (už jsem zapomněl na koho), když „vyléval“ své semeno na zem.