JájsemRaibek

Nebyla to v době socialismu provokace nebo v čem tkví důvod?

Všiml jsem si, že logo výrobce Tesla má na vrcholu znaku hvězdu. To není nic neobvyklého, ale tato hvězda je šesticípá, postavená na špici. V době socialismu se však na logech objevovala pěticípá hvězda postavená na dvou spodních cípech-špicích.
Nebyl to nějaký vzdor podniku Tesla nebo nějaká provokace?
http://www.sto­do.la/site/ima­ges/portfolio/tes­la/1.jpg

Nejlepší odpověď
annas

Rok 2008
" Hvězda z tradičního loga mizí. Tesla v minulosti používala jak pěticípou hvězdu pro socialistické trhy, tak i šesticípou. „Ta byla ale problémem zase například v arabských zemích,“ říká generální ředitel Tesly Martin Stachník.

Zdroj: http://ekonomi­ka.idnes.cz/po-sedesati-letech-prisla-tesla-o-hvezdicku-fe1-/ekoakcie.aspx?c=A080530­_982562_ekoak­cie_vem

Proč zakladatelé zvolili šesticípou hvězdu se nedovíme. Symbolika je různá, užívá se nejen v judaismu, islámu, najdeme ji v bilbli atd. ale objevila se symbolech různých podniků, nejen podniku Tesla.

Třeba, že cípy hvězdy směřují na různé strany, symbol života pro firmu, 6 cípů – šest pracovnních dní, nebo symbol dosažení něčeho, tedy úspěchu firmy, ukazuje cestu, jakási ochrana atd.

nahrazena pěticípou hvězdu, která podle Wikipedie o komunistické symbolice , „měla symbolizovat pět prstů dělníkovy ruky, ale též i pět kontinentů, jimž má komunistický systém vládnout, nebo také spojení dělníků, rolníků, vojáků, mládeže a pracující inteligence.“

Moje úvaha, která vchází ze symbolu hvězdy. Mohlo to být samozřejmě jinak.

Další odpovědi
Emefej

Logo se šesticípou hvězdou vzniklo v roce 1946. S proti­socialistickou provokací asi nijak nesouvisí.

Löwe

Zajímavá otázka, každopádně si nemyslím, že dnes někdo zjistí pravý význam. Možné je ale vše. Třeba to se socialismem nemá vůbec nic společného, šesticípá hvězda může symbolizovat ledacos.

lexx

možná to bylo zrovna naopak, pěticípou hvězdu v obchodním logu mohli nám zatrhnout bratři ve zbrani z východu…

cochee

Hned jsem vstal a šel ke svému starému lampovému rádiu a fakt čéče… šesticípá. To jsem si nikdy nevšiml.

JájsemRaibek

Já si toho všiml včera, když jsme šli na vlak a v našem městě je bývalá Tesla a na betonovém plotě jsou vylisované znaky loga.