Jaká je nejstarší píseň?

Píšu zanedlouho test z HV a potřebuju vědět, jak se jmenuje nejstarší píseň a kdy vznikla. Díky.

Nejlepší odpověď
annas

Otázka je sice nepřesně formulovaná, protože může jít o první písně světské, náboženské atd. Pohled na píseň – třeba egyptské písně jsou přebásněny atd.

Píseň písní (Píseň Šalamounova) je sbírkou „svatebních“ písní z různých dob. Některé pocházejí patrně z 5. – 3.stol. př. Kr., kdežto jiné snad až z doby Šalamounovy (kolem 960 př.Kr.). Texty lze chápat nejen doslovně, jako oslavu věrné lásky muže a ženy, ale také alegoricky, jako vztah Hospodina k Izraeli. Autorství je přisuzováno Šalamounovi.

Z období antiky je nejstarší dochovanou památkou světové hudby jprávě řecká Seikilova píseň. Jedná se o nápis vytesaný na náhrobku někdykolem začátku našeho letopočtu. Z dalších památek řecké hudby lze uvést dva hymny na boha Apollona, které jsou vytesány na stěně athénské pokladnice v Delfách.

Dále lze uvést Gregoriánský chorál, jednohlasý latinský zpěv římskokatolické církve bez doprovodu nástrojů, nazvaný podle papeže Řehoře Velikého (kolem 540–604). Jedná se o nejstarší formu, jež se až dodnes uchovala beze změn.

Hudební výchova, 1. ročník, Sociální činnost, Mgr. et Mgr. Veronika Nosková

Další odpovědi
briketka10

posílám Ti odkaz, ale nezlob se na mne nemám čas v něm brouzdat bude Ti to tak stačit ?
http://www.go­ogle.cz/#hl=cs&s­client=psy-ab&q=nejstar%C5%A1%C­3%AD+p%C3%ADse%C5%88+na+­sv%C4%9Bt%C4%9B&oq=nej­star%C5%A1%C3%AD+p%C3%AD­se%C5%88+na+sv%C4%9Bt%C4­%9B&aq=f&aqi=g-K1&aql=&gs_l=hp­.3..0i30.3677606­.3690100.0.3691145­.24.15.0.9.9.2­.1781.9250.2-3j6j0j2j1j2j1­.15.0...0.0.yS­TriS06CKY&pbx=1&bav=on­.2,or.r_gc.r_pw­.r_qf.,cf.osb&fp=e­a3a69fe79107e5c&biw=1015­&bih=502
Doplňuji:
https://plus.go­ogle.com/photos/10599418­3112883455196/al­bums/5363160025­969643137/53631651298357­61634?banner=pwa

pusinka50

Nejstarší zapsaná píseň – Seikilova píseň (z antického Řecka)
Naše nejstarší zapsaná píseň – Hospodine, pomiluj ny (10.století)
12.- 14.století – oblíbené byly rytířské zpěvy
17.století – jednohlasé madrigaly a canzonetty
(mají nejblíže k dnešní podobě písní)

Doplňuji:
Ad Chudst: Hospodine pomiluj ny je nejstarší ČESKÁ píseń.
Nejstarší jako taková je řecká Píseň Seikilova vzniklá v 1.stol.p.n.l.

Vkládám sem, co jsem vygooglovala:
Historické prameny se různí o tom, kdy vznikla hudba. Pokud bychom brali PRAVĚK za začátek „hudby“, datum jejího vzniku by bylo asi 40 000 let př.n.l. Tehdy byl zpěv, tanec, výkřiky, skandování slov kolektivní záležitostí a „hudba“ fungovala jako sdělení. Za první instrumentální projevy člověka lze považovat (dupání, tleskání) ⇒ užití primitivních bicích nástrojů (klacek o kládu, kámen, kosti, …). V období STAROVĚKU (Čína, Japonsko, Indie, Malajsie, …) –

chudst

Pokud si dobře pamatuji, tak česká nejstarší dochovaná píseň je Hospodine, pomiluj ny.

Co se týče světové, tak nevím, tam jsem zapátral: http://en.wiki­pedia.org/wiki/Hu­rrian_songs a http://www.ama­ranthpublishin­g.com/hurrian­.htm .
Doplňuji:
Seikilova píseň se udává jako nejstarší z notovým záznamem; ten můj odkaz jde ale ještě dále do historie (1400pnl) – nicméně to jsou jen fragmenty.

anonym

Ještě za časová data chudsta i annas sahá níže uvedený nález:
NEJSTARŠÍ PÍSEŇ NA SVĚTĚ JE MILOSTNÁ
Čeští archeologové (pod vedením Břetislava Vachaly) pracující v Abúsíru objevili na stěnách 4500 let staré hrobky šlechtice a soudce Intiho hieroglyfy představující zpěváky a hudebníky hrající na harfy. Slova písní, které pěvci zpívají, nejsou kompletní, přesto z jejich překladu vyplývá, že jde o písně lásky – opěvují totiž ženskou krásu. Hudba byla ve starém Egyptě velmi důležitou součástí života, hrálo a zpívalo se v dílnách i při práci na poli, a samozřejmě také na různých oslavách. Přestože byla hrobka soudce Intiho vykradena již ve starověku, zápisy na jejích stěnách a na stěnách vápencového sarkofágu umožnily archeologům identifikovat majitele i jeho dvě písně.

briketka10

tu Milostnou píseň jsem již uvedla v mém odkazu na Googlu je hned na prvním místě..

anonym

Ad briketka, máš pravdu, já šel taky přes Google, takže nakonec vyhledávač vytřídí tytéž výsledky. Až na to, že tys měla celou stránku odkazů bez specifikace – jasně psalas, žes neměla čas dootvírat.
Autorství je v tomto případě obecné na netu, kdokoliv zadá Google, měl by obdržet shodné výsledky.

anonym

Tvůj odkaz v doplnění je právě jen z období antiky.
Takže věcná rekapitulace – annas, prý 960 př. n.l. (dtto – pusinka50)
chudst – 1400 př. kristem
Závěr – všechny 3 odpovědi nesprávné (bez ohledu na neobjektivní palce).
Takže pravdu má Google, potažmo jak ty, tak já (přesněji naše společné odkazy).

briketka10

jo jo :))