Lencis

Jaká forma dohody???

Potřebuji radu odborníka.

Jsem OSVČ, dostala jsem nabídku práce, která by byla v rozsahu do 150hodin ročně (jde o výuku, kterou bych mohla vykonávat i sama na svůj ŽL) Jakou dohodu uzavřít, abych mohla odměnu za práci dostávat nezdaněnou a mohla si ji sama zdanit ve svém daňové přiznání.

Děkuji za radu či rady.
Doplňuji:
Děkuji, no já si myslela že by to takto mohlo být, jenže druhá strana trvá na „právní formě“ !?
Jak by se tato dohoda nazvala. Stačilo by jen „dohoda“ ???

Nejlepší odpověď
standa

Napište úplně jednoduchou smlouvu, která bude obsahovat:

  • identifikaci obou smluvních stran
  • předmět smlouvy (výuka na jedné straně a zaplacení na straně druhé)
  • cenu za hod. a podmínky placení
  • případně další podmínky výuky (termíny ap.)
  • platnost smlouvy, způsob ukončení smlouvy
  • podpisy a je to…

Vyúčtované peníze (a nejlépe i zaplacené 🙂 pak budou zahrnuty do účetnictví a daňových přiznání Vás i druhé smluvní strany.

DOPLŇUJI:

Druhá strana nemá to nejlepší právní povědomí, protože podle Obchodního zákoniku (což je zákon, který upravuje vaši záležitost) lze uzavřít ´smluvní vztah´ s odkazem na § 261 OZ, což zjednodušeně znamená, že se v takovéto ´smlouvě´ nebo ´dohodě´ (je jedno jak se to bude nazývat) můžete dohodnout na čem chcete, přičemž však musíte respektovat ustanovení § 263, kde je jasně vymezeno, ve kterých případech musíte respektovat zákon.

Takže jak jsem psal minule, ve vašem případě opravdu stačí napsat jednostránkovou smlouvu a když ve smlouvě nenapíšete, že se jedná o typ smlouvy podle § 261, tak se nic taky neděje, smlouva bude platná.