Shady

Jaká byla Ježíšova ideologie?

Byl Ježíš anarchista, komunista nebo neoliberalista?

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
annas

anarchista

Nedal jste další možnost … Ježíšovy myšlenky se nedají zařadit t do jedné „škatulky“.Pře­devším je křesťan.

Ježíš patří do doby, která byla diametrálně odlišná od současnosti či nedávné minulosti. Nebyl politická osobnost v dnešním slova smyslu, proto se zmíněné ideologie dají posuzovat různě.

Ale dá se říct, že z každé ideologie měl něco. Např.

Ježíš měl „dělnický“ původ, požadoval spravedlnost chudých a utlačovaných, vztah k penězům – co je císařovo, dejte císaři, co je božího, dejte Bohu, starejte se o chudé, o nemocné! Nehromaďte bohatství! atd. – levicové názory – proto se o něm v určité době mluvilo jako o prvním „komunistovi“. Jenže vadila víra, proto marxisté náboženství nazvali „opiem lidstva“.

Tyto názory se dají považovat i za levicově anarchistické. Snáze projde velbloud uchem jehly, než aby bohatý vešel do Božího království.

Jako liberál požadoval svobodu, i když podle něho „ta pochází od milosti boží“.
Miluj svého bližního svého jako sebe samého.
Doplňuji:
Opravuji nepřesnou formulaci u Ježíše., který nebyl křesťanem, ale stal se jeho ústřední postavou. Křesťanství vzniklo z židovství na území Palestiny, kde Ježíš působil. Toto jeho působení a počátky křesťanství zachycuje Nový zákon.

Vl. v. a učebncie filozofie

Další odpovědi
Nuk nuk

anarchista

Doplňuji:
Doporučuji přečíst si Nový Zákon, resp. ta čtyři evangelia, která o jeho životě na Zemi hovoří poměrně podrobně.
Smyslem toho, co hlásal, bylo odpoutání se od špatných věcí, činů, které lidi běžně dělají a dělali i v té době. Navazoval na židovskou Tóru – to je zákon, který je pro židy platný dodnes a shrnutý je ve známém Desateru. Ale neopisoval ji a některé její body dovedl o nějaký ten stupeň dál. Hlásal návrat k Bohu a možnost tkzv. spasení, která jse v podstatě ojedinělá, v jiných náboženství a hnutích se nevyskytuje nebo pouze za složitých podmínek a jen pro některé.

Nebyl tedy ani „anarchista“, ačkoliv se v jistém smyslu stavěl proti tehdejším vůdcům, které v té době v dané geografické oblasti vládli.

Fakt, že žil mimo domov (jak páše Awe) z něj nedělá ani bezdomovce ani cvoka. On v podstatě to, čemu bychom dnes řekli trvalé bydliště měl a mohl se tam kdykoliv uchýlit. Nicméně jeho způsob služby vyžadoval být neutále v pohybu. Ale takových potulných učitelů, kazately, rabínů a jiných žilo v té době mnohem víc a mnozí z nich hlásali ledaccos, tím se zrovna nijak normálu nevymykal.

Awe

neoliberalista

Byl to klasický bezdomovec…Nějaký cvok řekl bych až blázen.Takový hippies
Doplňuji:
Takže žádná.Abych odpověděl na tvou otázku

Nuk nuk

Já si dovolím malou opravu odpovědi od annas (annas omlouvám se, nerada bych se Vás tím dotkla, ale jde o drobný ale celkem zásadní fakt). Ježíš Nazaretský nebyl křesťan, vyznáním (dá-li se to v jeho případě tak nazvat) byl žid (judaista). Stejně tak jako drtivá většina lidí v jeho okolí navštěvoval synagogy, ve kterých dokonce i učil, dodržoval šabat a veškeré židovské svátky, pouze kritizoval fakt, že lidé v té době považovali tyto svátky za důležitější, než Boha a důvody, pro které se slavily. Stejně tak dodržoval kašrut (židovské zásady stravování) a další věci. Totéž se týkalo všech jeho učedníků a lidé, kteří pak přijali jeho učení byli po dlouhou dobu považováni za židovskou sektu. Slovo „křesťané“ pochází z řečtiny a začalo se pomalu používat až ve 2. pol. 1. století.

annas

Ad Nuk nuk, máte pravdu. Chtěla jsem jít opravit. UVědomila jsem si to, že jsem větu špatně formulovala.

arygnoc

shady, aj otázka by mal byť rozumná.

napred si o tom niečo preštudujte, a potom sa pýtajte.
začnite Novým Zákonom, potom, aby ste vedeli, o čo ide, si prečítajte starý zákon, vypočujte si zopár veriacich z rôznych siekt a pochopíte, že sa pýtate na kravinu.

led

Dobré jee dať možnosť aj na inú odpoveď.
Ponúknuté možnosti nespĺňajú požiadavku na správnu odpoveď.

1 – „Anarchisté odmítají politickou moc a centralizaci, usilují tedy o zrušení státu. Donucování funkce moci je vnímána jako překážka lidské svobody.“ http://cs.wiki­pedia.org/wiki/A­narchismus
Ježíš hlásal plnú podriadenosť Božej vôli – centralizmus, absolutizmus
2 – „Komunismus je především politická ideologie, hlásající a požadující společné vlastnictví a odmítající třídní rozdíly mezi lidmi.“ http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ko­munismus
Opäť rozpor. Človek poslúchaj svojho Boha, svojho Pána, toto je vôľa Božia… – triedny rozdiel, centralizmus, absolutizmus
Všetko je Božie, veď je to Jeho dielo, On vložil do hliny život
3 – Neoliberalismus nebo nový liberalismus je pojmenování ekonomického liberalismu, který prosazuje podporu ekonomické liberalizace , volný obchod , otevřené trhy, privatizace , deregulace a snižování počtu zaměstnanců veřejného sektoru zvýšením vlivu soukromého sektoru v moderní společnosti . Hájí snížení státních zásahů na minimum, nadále požaduje rozšířené role státu v poskytovaní služby jako je zdravotnictví a vzdělávání (1925) http://es.wiki­pedia.org/wiki/Ne­oliberalismo
Rozpor – Zvyšovanie vplyvu súkromného sektoru a privatizácia zvyšujú triedne rozdiely. Ježíš hlásal -všetci ľudia na Zemi sú si rovní, veď oni sú deťmi Božími, v pokore prijímajte svoj osud pozemský, veď čaká vás Kráľovstvo nebeské" (kráľovstvo – monarchia je založená na triednych rozdieloch) Takže žime v beztriednej spoločnosti, aby sme sa v pokore dostali do triednej spoločnosti?